پرش به محتوا

روسیه: غرب مسؤول فاجعه اودساست

مشاوره سیا و «اف‌بی‌آی» به مقامات کی‌یف

روسیه دولت موقت کی‌یف و حامیان غربی آن را مسؤول کشتار ده‌ها تن از مردم بندر اودسا در جنوب اوکراین می‌داند. خبرگزاری رسمی روسیه (ریانووستی) به نقل از سخنگوی ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نوشت: «کی‌یف و حامیان غربی آن در واقع تحریک به خونریزی می‌کنند و مسؤولیت مستقیم آن را برعهده دارند». دیمیتری پسکوف ضمن محکوم کردن حمایت غرب از طرح بحث‌برانگیز کی‌یف موسوم به «عملیات ضد تروریسم» در شرق و جنوب اوکراین گفت آنان که «کودتاچیان نظامی حاکم» در کی‌یف را قانونی می‌دانند در فاجعه اخیر اودسا دخیل هستند.

پسکوف همچنین اظهار داشت مسکو نفوذ خود بر معترضان حامی روسیه را از دست داده است و دیگر نمی‌تواند به تنهایی تنش موجود در منطقه را حل و فصل کند. او همچنین برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین در بحبوحه خشونت موجود را «بی‌معنی» خواند. روز جمعه، دوم ماه مه ‌در پی آتش گرفتن ساختمانی در اودسا که فعالان حامی روسیه در آن پناه گرفته بودند دست‌کم ۳۸ نفر کشته شدند. 4 تن دیگر نیز طی درگیری بین معترضان حامی مسکو و معترضان حامی کی‌یف در این شهر کشته‌ شدند. اگرچه پلیس اوکراین بیش از ۱۳۰ نفر را در ارتباط با این خشونت و به اتهام مشارکت در شورش‌ها و قتل عمد دستگیر کرده اما انگشت اتهام به سمت ناسیونالیست‌های افراطی است که در دولت کودتای کی‌یف لانه کرده‌اند.

مشاوره سیا و «اف‌بی‌آی» به مقامات کی‌یف یک نشریه آلمانی با استناد به گفته‌های محافل امنیتی در آلمان نوشت، ده‌ها تن از جاسوسان سازمان اطلاعات سیا و پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به سفارش کاخ‌سفید به دولت موقت اوکراین مشاوره می‌دهند. به گزارش تسنیم، نشریه بیلد نوشت، جاسوسان سازمان سیا و ‌اف‌بی‌آی آمریکا به سفارش دولت این کشور به کی‌یف مشاوره می‌دهند. بر این اساس دولت موقت اوکراین به وسیله ده‌ها کارشناس و متخصص از سازمان سیا و پلیس فدرال آمریکا (اف بی‌آی) مشاوره دریافت می‌کند. یک گروه متخصص در زمینه مالی از محققان و کارشناسان پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) هم باید دارایی‌های ویکتور یانکوویچ، رئیس‌جمهوری سابق اوکراین را کشف و مورد پیگیری قرار دهند. به نوشته بیلد ظاهرا سفر جان برنان، رئیس سازمان سیای آمریکا در اواسط ماه آوریل به اوکراین زمینه‌ساز این عملیات جنجالی بوده است. ادامه جنگ داخلی اوکراین شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ دیروز اعلام کرد، بر اثر تیراندازی سربازان ارتش اوکراین به سوی جدایی‌طلبان طرفدار روسیه در شهر لوهانسک در شرق اوکراین حداقل یک نفر کشته و ۲ نفر دیگر زخمی شدند.

تعدادی از مخالفان طرفدار روسیه که برای تصرف یک دفتر نظامی و چند پایگاه نظامی در شهر لوهانسک تجمع کرده بودند با شلیک آتش از سوی سربازان ارتش اوکراین روبه‌رو شدند. معترضان در شرایطی در اطراف مقرهای نظامی شهر لوهانسک تجمع کرده بودند که گزارش‌هایی درباره اعزام نیروهای نظامی بیشتر از سایر مناطق اوکراین به این شهر منتشر شده بود. سربازان ارتش اوکراین با این بهانه که مخالفان طرفدار روسیه قصد حمله به این دفتر و پست نظامی را دارند به سوی مخالفان آتش گشودند. البته یک روزنامه آنلاین محلی در لوهانسک نیز اعلام کرد، مخالفان طرفدار روسیه این دفتر نظامی را تصرف کرده و همه پرسنل و کادر نظامی مستقر در این ساختمان مجبور به ترک آن شده‌اند. این منابع از شلیک آتش توسط تانک‌ها و خودروهای زرهی ارتش اوکراین به سوی مردم تظاهرات‌کننده در شهر «کنستانتینوکا» در منطقه دونتسک خبر می‌دهند. هنوز آمار دقیقی از تلفات درگیری‌های این شهر منتشر نشده است.

کراماتورسک در دست ارتش کی‌یف راشاتودی گزارش داد، ارتش و نیروهای امنیتی تحت‌امر کی‌یف در ادامه عملیات نظامی خود در جنوب شرقی این کشور توانستند با عقب‌راندن معترضان در کراماتورسک و بازپس‌گیری ساختمان‌های تحت سیطره آنها، تقریبا همه کراماتورسک را به کنترل خود درآورند. از نخستین ساعات بامداد یکشنبه تا ظهر دیروز بیش از ۱۰ تن شامل دو سرباز ارتش اوکراین در درگیری‌های این شهر کشته شده‌اند. این در حالی است که معترضان در شهر «ماریپول» که کنترل ساختمان اداره محلی این شهر را تحت‌کنترل خود داشته‌اند با به آتش کشیدن لاستیک‌ها و ایجاد موانع، درخواست‌ها برای خروج از ساختمان و واگذار کردن آن به نیروهای امنیتی را رد می‌کنند. مقامات کی‌یف از شنبه بار دیگر با شدت‌بخشیدن به عملیات نظامی خود در جنوب شرقی این کشور،‌ تأکید کردند تا پایان بخشیدن به اعتراضات و سیطره دوباره بر همه مناطق خارج از کنترل به عملیات خود ادامه می‌دهند. البته شاهدان می‌گویند تلاش چند روز گذشته ارتش اوکراین برای تصرف شهر اسلاویانسک بی‌نتیجه مانده و نظامیان تحت فرمان مقامات کی‌یف قصد دارند پیش از یورش دوباره به این شهر، مناطق اطراف آن را پاکسازی کند. در همین راستا نیز در اولین قدم شهر کراماتورسک که در جنوب اسلاویانسک واقع است هدف حمله نظامیان اوکراینی قرار گرفت. ضرب‌الاجل گازی روسیه به اوکراین روسیه به اوکراین ضرب‌الاجل داده در صورتی که تا پایان ماه جاری اقدامی برای پرداخت بدهی گاز خود نکند از اول ماه ژوئن انتقال گاز به این کشور را متوقف می‌کند. اروپا برای تأمین سی درصد از گاز خود به روسیه وابسته است و نیمی از این مقدار از طریق اوکراین به کشورهای اروپایی انتقال داده می‌شود.

هر گونه اخلال در انتقال گاز به اوکراین می‌تواند آثار زیانباری بر شرکت‌های اروپایی داشته باشد. پیش از این وزیر انرژی روسیه درباره قطع گاز اوکراین هشدار داده بود. اکنون وزیر انرژی روسیه تأکید کرده شرکت گازپروم صورت‌حساب مربوط به بدهی گاز اوکراین را روز ۱۶ ماه مه صادر خواهد کرد و این کشور تا ۳۱ ماه مه برای پرداخت آن وقت دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: