پرش به محتوا

حرکت اوکرائین در مسیر دریاچه خون!

حرکت اوکرائین در مسیر دریاچه خون!

ریانوستی – ترجمه رضا نافعی

یولیا تیموشنکو، نخست وزیر اسبق اوکرائین به آتش کشیدن مردم را در اودسا توجیه کرد و آن را حفاظت از ساختمان دولتی نامید و شبیخون افراطیون به مردم را » تظاهرات مسالمت آمیز » خواند. او مردم مسالمت جوئی را که درآتش سوزی ساختمان اصناف جان خود را از دست داده بودند «اعضای گروههای کژرو نامید که قصدشان بقتل رساندن مردم اودسا بوده است.

جمعه شب افراط گرایان دهها نفر از کسانی که خواستار فدرال کردن اوکرائین بودندرا در خانه اصناف در «اودسا» محاصره کرده و با پرتاب بطری های مولوتف ساختمان را آتش زدند و در نتیجه بیش از 40 نفر یا در شعله های آتش سوختند و یا پس از پرت کردن خود از طبقات بالای ساختمان جان سپردند. در اودسا جمعا 46 تن از مردم کشته شدند.

بنظر ارکی تومیوجا، وزیر خارجه فنلاند، اوضاع در اوکرائین به هیچ وجه قابل بینی نیست. او گفت: «تحریم های تازه علیه روسیه کمکی به حل بحران نخواهند کرد».

این سخنان را وزیرخارجه فنلاند روز شنبه بارادیو و تلویزیون فنلاند در میان گذاشت.

او گفت: «زد و خورد های اودسا نشان داد که در اوکرائین نیروهائی دست اندرکارند که نه حرف مسکو را گوش می کنند و نه حرف کی یف را».

وزیر خارجه فنلاند ابراز امیداوری کرد که روسیه از دخالت نظامی در اوکرائین چشم بپوشد و بکوشد تا از طریق مسالمت آمیز مسئله را حل کند.

وزیر خارجه فنلاند گفت حتی اگر نظر مسکو جز این باشد، می توانیم در مذاکرات بر اساس توافق های ژنو پیش برویم. مهمترین امر این است که راه گفتگوی ملی را بگشائیم…تحریم های تازه علیه روسیه بی تاثیر خواهند بود. او تاکید کرد که جلوگیری از ادامه خونریزی اولویت مطلق دارد.

بنظر سرگئی لاوروف عملیات تنبیهی نظامیان کی یف، موجب سقوط اوکرائین به ورطه برادر کشی خواهد گشت. وزارت خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد که لاوروف در گفتگوی تلفنی با جان کری همتای آمریکائی خود گفته است با اینهمه هنوز بخت فروکاستن بحران در اوکرائین و آغاز یک گفتگوی گسترده ملی وجود دارد.

لاوروف از آمریکا خواست تا نفوذ خود را بر رژیم کی یف، که آنرا پرورده است بکار گیرد و رژیمی را که به جنگ با خلق خود برخاسته بر آن دارد تا به عملیات جنگی در جنوب شرقی منطقه پایان دهد، نیروهای خود را عقب بکشد و معترضان دستگیر شده را آزاد سازد.

فروکاستن بحران در اوکرائین و یک گفتگوی جامع و همه سویه ملی بویژه در بارۀ قانون اساسی دارای اهمیت فوق العاده است. » هنوز شانس این کار وجود دارد مشروط بر این که در این مذاکرات نمایندگان همه مناطق سهیم باشند و تروریست های سکتور راست که در اودسا حمام خون برپا ساختند، خلع سلاح شوند».

.http://de.ria.ru/security_and_military/20140503/268409558.html
http://de.ria.ru/security_and_military/20140503/268409251.htm
http://de.ria.ru/security_and_military/20140503/268409690.html

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: