سياسی

لهستان کودتاگران را از دوماه قبل تعلیم داده بود

تارنگاشت عدالت

تیری میسان

لهستان کودتاگران را از دوماه قبل تعلیم داده بود
آدم درغگو فراموشکار است. دوماه بعد از تغییر رژیم در کیف رسانه‌های لهستانی افشاگری‌هائی در مورد شرکت دولت دونالد توسک در فراهم آوردن مقدمات کودتا انتشار دادند. این اطلاعات مغایر روایت‌های غربی است و نشان می‌دهد که دولت فعلی اولکساندر تورچینف توسط ناتو و با زیرپاگذاردن حقوق بین‌الملل تحمیل شده است.
هفته‌نامه چپ لهستانی «نی» (نه) یک سند جنجالی در مورد تعلیمات کنشگران بی‌رحم مایدان انتشار داد.(۱)
بنابر گزارشات این منبع وزیرامورخارجه لهستان رادوسلاف سیدورسکی در سپتامبر ٢٠١٣ گویا در چارچوب بخشی از برنامه همکاری بین دانشگاه‌ها، ٨۶ نفر از اعضاء بخش راست (Pravy Sektor) را به لهستان دعوت کرده. در حقیقت آین میهمانان دانشجو نبودند و بسیاری از آن آنها بیش از ۴٠ سال عمر داشتند. آنها طبق برنامه رسمی به دانشکده فنی ورشو نرفتند بلکه برعکس به مرکز تعلیماتی پلیس در لگیونوو که یک ساعت از ورشو فاصله دارد اعزام شدند. در آنجا آنها چهار هفته تعلیمات متراکم در مورد مدیریت توده مردم، شناسائی افراد، تاکتیک‌های رزمی، نحوه فرماندهی، نحوه رفتار در موارد بحرانی، نحو حفظ نظم و مقابله با گازهای شیمیائی، ایجاد سنگر و قبل از هرچیر فراآموختن تیراندازی از جمله استعمال تفنگ‌های نقطه‌زن.
این تعلیمات در ماه سپتامبر ٢٠١٣ صورت گرفت در حالی که اعتراضات مایدان، می‌بایست پاسخی به دستور قطع مذاکرات در رابطه با امضای قرارداد الحاقی با اتحادیه اروپا می‌بایست بوده باشد که توسط نخست‌وزیر وقت میکولا آزاروف روز ٢١ نوامبر به امضاء رسیده بود.
هفته‌نامه نامبرده نوشت که تصاویری از این تعلیمات مبیین اینحقیقت است. در این تصاویر افراد اوکرائینی با اونیفورم‌های نازیها در کنار مربیان لهستانی خود در لباس شخصی دیده می‌شوند.
این افشا‌گری‌ها بازنگری مجدد قطع‌نامه‌ای را که اوائل دسامبر ٢٠١٣ مجلس لهستان (ِDiät)به تصویب رساند، توجیه می‌کند. در این قطع‌نامه آمده بود که «مجلس همبستگی کامل خود با شهروندان اوکرائینی را اعلام می‌دارد، که با عزم راسخ، قاطعانه به دنیا آمادگی خود برای تضمین عضویت کامل کشور خود در اتحادیه اروپا را نشان می‌دهند». نمایندگان مجلس البته اطلاعی نداشتند که قبل از آن کشورشان افرادی را تعلیم داده بود که می‌باید کوشش می‌کردند قدرت را در اختیار خود بگیرند و موفق هم شدند.
این افتضاح نقشی را که ناتو در مورد اوکرائین به لهستان محول کرده بود که می‌توان با همان نقشی که به ترکیه در مورد سوریه محول کرده بود مقایسه‌کرد، روشن می‌کند. این نقش از طرف دولت لیبرال و هوادارا اتحادیه اروپا آقای دونالد توسک پذیرفته شد. وزیرامورخارجه و خبرنگار سابق رادوسلاف سیکورسکی که روزی به عنوان مهاجر سیاسی در انگلیس سلطنتی زندگی می‌کرد معمار ادغام لهستان در ناتو بود. او به عنوان عضو «سه ضلعی وایمار» یکی از سه نماینده اتحادیه اروپا بود که قرارداد ٢١ فوریه ٢٠١۴ را بین رئیس جمهور ویکتور یانوکوویچ و سه نماینده مهم مایدان را آماده کرده بود (۲). البته رئیس جمهور اوکرائین خبرنداشت که او (وزیرامورخارجه مجارستان) آشوبگران را تعلیم داده. آن چه که مربوط به وزیر کشور و هماهنگ‌کننده خدمات ويژه بارتولومئی سینکه‌ویچ مربوط می‌شود، این که او یکی از موسسین سازمان امنیت و جاسوسی کنونی لهستان است. او مدتها نیز معاون مدیر مرکز تحقیقات شرق بود، که یک مرکزتحقیقاتی ملی برای مسائل اروپای شرقی و بالکان ، به ویژه اوکرائین و ترکیه بود. این انستیتو از طریق ارتباط با بنیاد کارنگی (۳)، نفوذ و تاثیر عظیمی بر برداشت‌های غرب از وقایع جاری اعمال کرد.
در دوران حکومت یولیا تیموشنکو (۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰) رئیس جمهور وقت فعلی اوکرائین، اولکساندر تورچینوف رئیس سازمان امنیت و اطلاعات و سپس معاون نخست وزیر کشور بود. او در آن زمان با دونالد توسک (که اکنون نخست وزیر لهستان است)، با رادوسلاو سیکورسکی (که در آن زمان ویر دفاع لهستان بود) و همین طور ژوزف سینکیه‌ویچ (مدیر شرکت اطلاعاتی خصوصی ASBS OTHAGO) همکاری داشت.
لهستان برای سرنگونی دولت کشور همسایه خود از کنشگران نازی کمک گرفت، همان‌طور که ترکیه برای سرنگونی دولت سوریه به القاعده اتکاء کرد. نه تنها تعجب‌اور نیست که چگونه مقامات کنونی لهستان به نوادگان نازی‌ها اعتماد می‌کنند، آن نازی‌هائی که سازمان سیا برای مبارزه علیه اتحاد جماهیر شوروی وارد شبکه مخفی گلادیو ـ ناتو کرده بود، بلکه این مسئله بحث‌برانگیز هم که طی مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری لهستان در سال ۲۰۰۵ مطرح گردیده بود برای همگان روشن است: نماینده پارلمان و روزنامه‌نگار لهستانی یاچک کورسکی، افشاء گکرد که ژوزف توسک (پدربزرگ دونالد توسک) آزادانه به ارتش نازی ملحق شده بود. بعد از آن‌که توسک منکر واقعیت شد، سرانجام اذعان کرد که پدربزرگش واقعاً در ارتش نازی‌ها خدمت کرده بود، البته مدعی شد که پس از اشغال دانسیگ به زور به خدمت جلب گردیده بود. خاطراتی که نشان ‌می‌دهد چگونه واشنگتن جاسوسان خود را در شرق اروپا انتخاب می‌کند.
به طور خلاصه باید گفت که لهستان اوباش را تعلیم داد تا رئیس جمهور اوکرائین را که به طور دمکراتیک انتخاب شده بود، سرنگون سازد و این‌طور وانمود کرد که روز ۲۱ فوریه ۲۰۱۴ کوشش می‌کند راه حلی برای خروج از بحران پیدا کند در حالی‌که آشوبگران در راه دستیابی به قدرت بودند.
علاوه برآن همان‌طور که گفتگوی تلفنی میان معاون وزیرامور خارجه آمریکا، خانم ویکتوریا نولاند و سفیر این کشور در اوکرائین جفری ر. پیات (۴) نشان می‌دهد، جای هیچ‌گونه تردید نیست که این کودتا از طرف ایالات متحده آمریکا از نظر مالی تامین شده بود. همین‌طور کاملاً روشن است که دیگر اعضای سازمان نظامی ناتو به ویژه لیتوانی (اوکرائین زمانی به امپراتوری لیتوانی لهستانی تعلق داشت)، اسرائیل به عنوان مامورین ستاد فرماندهی سازمان نظامی ناتو در این کودتا سهیم بودند(۵). این وضعیت مشخص می‌کند که سازمان نظامی ناتو در حال حاضر دارای شبکه جدیدی از گلادیو در اروپای شرقی می‌باشد(۶). علاوه برآن پس از کودتا مزدوران آمریکائی یکی از شرکت‌های فرعی Academi (Greystone Ltd) با همکاری سازمان سیا در این کشور به کار گرفته شد.(۷)
این حقایق برداشت‌های ما از کودتای ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ را عمیقاً تغییر می‌دهد و در مغایرت با استدلالاتی که وزارت امورخارجه آمریکا در اختیار روزنامه‌نگاران نهاده بود (یاداشت‌های شماره ۳ و ۵ به تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۴) (۸) می‌باشد و بنا بر مفاد حقوق بین‌الملل یک اقدام تجاوزکارانه است. در نتیجه استدلالات غرب در مورد پیامدهای این وقایع، از جمله الحاق کریمه به فدراسیون روسیه و تحولات جاری در شرق و جنوب اوکرائین به کلی بی ارزش می‌باشد.
————————————————
[1] « Tajemnica stanu, tajemnica Majdanu », Nie, n°13-2014, vom 18. April 2014 datiert.
[2] « Accord sur le règlement de la crise en Ukraine », Réseau Voltaire, 21 février 2014. (auch auf englisch)
[3] « La Fondation Carnegie pour la paix internationale », Réseau Voltaire, 25 août 2004.
[4] „Gespräch zwischen Vize-Staatssekretär und Botschafter der USA in Ukraine“, Oriental Review,/Voltaire Netzwerk, 8. Februar 2014, « Les desseins machiavéliques de Catherine Ashton et Victoria Nuland », par Wayne Madsen, Traduction Gérard Jeannesson, Strategic Culture Foundation/Réseau Voltaire, 12 mars 2014. (auch auf englisch).
[5] „Vermummte Israelische Soldaten am Maidan“, Voltaire Netzwerk, 4. März 2014.
[6] „Der neue Gladio in der Ukraine“, von Manlio Dinucci, Il Manifesto/Voltaire Netzwerk, 21. März 2014.
[7] „US-Söldner in südlicher Ukraine bereitgestellt“, 6. März 2014, und „CIA-Direktor sucht US-Söldner in Kiew“, Voltaire Netzwerk, 17. April 2014.
[8] « Fiche documentaire du département d’État : 10 contre-vérités sur l’Ukraine », Réseau Voltaire, 5 mars 2014. (auch auf englisch).