سياسی

چرخش به‌راست مجارستان

تارنگاشت عدالت

منبع: Contropiano
۷ آوریل ٢٠١۴
نویسنده: مارکو سانتوپادره

انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه در مجارستان گرایشی را تأیید نمود که پیش از این طی سال‌های اخیر مشهور بوده است- یک دولت راست‌گرا که موقعیت مسلط خود را حفظ می‌کند و رشد فزاینده یک اپوزیسیون نئونازی. انتخابات همچنین افزایش ۴ درصدی مشارکت در انتخابات را که به ۶١ درصد رسید، شاهد بود.

حزب سابقاً لیبرال دموکرات فیدسز (Fidesz) برهبری ویکتور اوربان نخست‌وزیر و مواضع جدید آن بمثابه یک حزب علناً ارتجاعی، پوپولیست، بیگانه‌ستیز ۴۴٫۵ درصد آراء را بدست آورد- درصدی که به آن در پارلمان در بوداپست اکثریت کافی می‌دهد.

این حزب با ٢٠ درصد از حزب سوسیال دمکرات پیشی گرفت؛ آن‌ها ٢۵٫۹ درصد آراء را بدست آوردند در حالی‌که آراء حزب نازی جوبیک (Jobbik) از ١۶٫۷ درصد در سال ٢٠١٠ به ٢٠٫۷ درصد افزایش یافت. اما، حزب محیط‌زیستی ال. ام. پی ۵٫٢ درصد بدست آورد، این کافی است که به آن اجازه ورود به پارلمان را بدهد، زیرا حداقل رأی برای ورود به پارلمان ۵ درصد است. براساس این نتایج قطعی فیدسز ١٣٣‌کرسی، مرکز-چپ ٣۸، راست افراطی جوبیک ٢٣ و محیط‌زیستی‌ها ۵ کرسی خواهند داشت.

اما، در روزهای آینده ما لازم است صدها هزار رأی مجارهای ساکن در کشورهای همسابه را نیز وارد محاسبه کنیم، دولت اوربان اخیراً به آن‌ها حق رأی داد و این می‌تواند آراء راست پوپولیست را افزایش دهد.

مطمئناً، فیدسز در مقایسه با ۵٢٫۷ درصد چهار سال پیش ۸ درصد آراء را از دست داده است اما با ١٣٣ یا ١٣۴ کرسی اوربان هنوز روی دوسوم کرسی‌ها در مجلس ملی بوداپست حساب می‌کند. این به حزب امکان خواهد داد، بدون آن‌که مجبور به مذاکره با هیچ حزب پارلمانی باشد، به اندازه کافی رأی داشته باشد و قوانین مرتبط با قانون اساسی را اعمال نماید.

اوربان هیجان خود را از نتایج پنهان نکرد. نخست‌وزیر پیروزمندانه ضمن اشاره به سومین دورۀ چهار ساله خود با طعنه آشکار به دستگاه اتحادیۀ اروپایی- که در سال‌های اخیر دولت بوداپست را به دلیل آن‌که تعدادی قانون و اصلاح قانون اساسی گذراند که منطبق با «ارزش‌ها و هنجار»های اتحادیۀ اروپایی نیست، و با ناسیونالیسم تهاجمی، خودکامگی و بیگانه ستیزی همراه است مورد انتقاد قرار داده- گفت «مجارستان متحدترین کشور در اروپا است»

بعنوان مثال، دولت در سال ٢٠١٢ بطور یک‌جانبه قانون انتخابات را تغییر داد، حوزه‌های انتخاباتی را بسود کاندیداهای خود اصلاح نمود و کرسی‌های پارلمان را از ٣۸۶ به ١۹۹ کاهش داد، همچنین انتخابات دو مرحله‌ای را به تک مرحله‌ای تغییر داد. اقدامات دیگری که از طرف بروکسل، و همچنین اپوزیسیون، چالش شد کاهش قدرت دادگاه قانون اساسی، بازنشستگی اجباری قضاتی که مورد علاقه دولت نبودند و برقراری سانسور شدید بر رسانه‌ها که بدون ایجاد شگفتی «قوانین بستن‌دهان» نامیده می‌شوند، بوده است.

اما برای بسیاری از مجارها اوربان قهرمان منافع ملی است، زیرا او مالیات بر درآمد و قبوض برق را کاهش داده، کنترل دولت بر بخش انرژی را (به برکت یک توافق‌نامه با روسیه که اکنون در بروکسل محبوبیتی ندارد) افزایش داده است. طی کارزار انتخاباتی رهبر فیدسز قول داد وام مسکن از بانک‌های خارجی را که بر دوش خانوادهای بسیاری سنگینی می‌کند کاهش دهد، و به منافع بانک‌های کشورهای گوناگون اتحادۀ اروپایی که در مجارستان اربابی می‌کنند حمله کرد. همچنین، دولت در سال‌های اخیر بدهی عمومی را کاهش داده، دستمزدها را افزایش داده و بیکاری را به زیر ١٠ درصد کاهش داده است.

البته، رشد جوبیک نگران کننده است. در بسیاری از حوزه‌ها آراء حزب نئوفاشیست بیش‌تر از آراء بلوکی بود که توسط سوسیالیست‌ها و متحدین آن‌ها تشکیل شده بود.

مارتون گیونگیوسی یکی از رهبران حزب در بسیاری از گردهمایی‌های انتخاباتی شعار می‌داد «نه به اتحادیۀ اروپایی، مجارستان کبیر»، «ما خواهان برکناری طبقه سیاسی قدیمی هستیم»، «هدف ما فاصله گرفتن از بروکسل، مبارزه با جرائم، فساد و سلطه بانک‌ها است.»

آن‌ها یک زبان بدبینی به اروپا را همراه با لحن آشکارا فاشیستی و نژادپرستانه بکار می‌برند، و در سال‌های اخیر از حملات به چپ‌گراها و بویژه جامعه روما در نوامبر ٢٠١٢‌حمایت کردند. در حالی‌که باندهای راست افراطی بازمانده از انحلال میلیشای حزب به کل روستاهای «کولی‌ها» حمله می‌کردند، گیونگیوسی در پارلمان پیشنهاد کرد لیستی از اقلبت روما و همچنین از نمایندگان یهودی پارلمان تهیه شود.

او در جریان کارزار انتخاباتی پیروزمند خواست که « یک ژاندارمری ملی طبق الگوی میلیشایی که در جنگ جهانی اول توسط دریادار تورتی تشکیل شد بوجود آید»، دریادار هوتی نخستین دیکتاتور فاشیستی از ١۹٢٠ تا ١۹۴۴ با مشت آهنین رهبری کشور را داشت  و با آلمان نازی متحد شد. دولت اوربان با فاشیست‌ها رقابت می‌کند- بحث‌های هر دو طرف اغلب یکی است- اما در عین‌حال به آن‌ها مشروعیت می‌دهد، تدریجاً گفتمان سیاسی خود را به راست می‌چرخاند.

 

آتیلا مسترهازی نامزد شکست‌خورده سوسیالیست گفت « امروز، مجارستان تحت سلطه یک لابی با ویژگی‌های اولیگارشی قرار دارد. دهان نیروهای چپ را عملاً بسته‌اند. بعلاوه، در جمع‌آوری امضاء تقلب  شده است. نیروهای دولت به یک استبداد پارلمانی واقعی صعود کرده‌اند، کثرت‌گرایی و حاکمیت قانون را زیرپا می‌گذارند.»
 
اما اکنون آشکارا به نظر می‌رسد که نه هم‌سازی نه هواداری از اروپاگرایی از جانب اپوزیسیون اقتصادی و اجتماعی نخواهد توانست صعود راست را، هم در دولت و هم به شکل افراط‌گرایی، متوقف کند.