سياسی

استفاده ایالات متحده از توئیتر برای ایجاد ناآرامی در کوبا،بیانیه مدیر کل وزارت امورخارجه برای ایالات متحده

Cuba takes up Twitter – and encounters opposition Published on : 10 November 2011 – 5:17pm | By RNW News Desk (Photo: Stephano Liboni)

تارنگاشت عدالت

منبع: گرانما

۴ آوریل ٢٠١۴

بیانیه مدیر کل وزارت امورخارجه برای ایالات متحده

 اطلاعات در مقاله آسوشیتدپرس محکومیت‌های مکرر از جانب دولت کوبا را تأیید می‌نماید، یک‌بار دیگر نشان می‌دهد که دولت ایالات متحده نقشه‌های خرابکارانه خود را، که هدف‌شان تغییر نظام سیاسی کوبا است و  تأمین بودجه چند میلیون دلاری آن‌ها هر سال ادامه دارد، کنار نگذاشته است. دولت ایالات متحده باید به قوانین بین‌المللی و اصول منشور سازمان ملل متحد احترام بگذارد، و نتیجتاً عملیات غیرقانونی مخفی در کوبا را، که از جانب مردم کوبا و افکار عمومی بین‌المللی رد شده‌اند، متوقف نماید.

***

منبع: pri.org 
٣ آوریل ٢٠١۴

 بیانیه مدیر کل وزارت امورخارجه برای ایالات متحده

ما نقشی که توئیتر در قیام‌های عربی بازی کرد را می‌دانیم. بعنوان مثال، این به معترضین کمک کرد در روزها و ساعات مشخص در میدان تحریر قاهره جمع شوند.

اما حتا پیش از آن، دولت ایالات متحده دنبال این بود که چگونه می‌توان از پیام تلفن همراه بمثابه ابزاری که ممکن است «توازن نیرو بین حکومت و جامعه را تغییر دهد» استفاده کرد.

گزارش‌های آسوشیتدپرس مبنی بر این‌که آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی (USAID) مخفیانه یک اَپ (app) رسانه اجتماعی برای کوبا طراحی کرد دقیقاً برای این‌کار بود.
 
دسموند باتلر، گزارشگر آسوشیتدپرس می‌گوید اَپ پیام تلفن همراه موسوم به «زون‌زونئو» در فاصله ٢٠١٢-٢٠١٠ توسط هزاران کوبایی مورد استفاده قرار گرفت.

باتلر می‌گوید، بطور کلی «ایده این بود که شما با جلب علاقه مردم به پیامک‌هایی که موضوعات عادی دارند، لیستی از مشترکین تهیه می‌کنید. مشترکین پیام‌هایی درباره مسابقات ورزشی، موسیقی پاپ، غیبت و غیره می‌فرستند. ایده این بود که لیستی از مشترکین تهیه شود و نهایتاً ارسال پیام‌های سیاسی شروع شود.»

باتلر گفت مدارک بسیاری از سازماندهی اوباش هوشمند- یا زمانی‌که پیام‌هایی فرستاده می‌شود و به مردم می‌گوید بلافاصله در محل مشخصی تجمع کنند- صحبت می‌کنند، که ابزاری است که در بسیاری از کشورها برای ایجاد تغییر سیاسی بکار گرفته شده است.

باتلر می‌گوید مأموریت آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی آنطور که خود توصیف می‌کند ارتقای دموکراسی است، اما پروژه‌ای را که مخفیانه طراحی شده بود بیش از حد پیش برد. آیا این پروژه غیرقانونی بود؟

او می‌گوید «من حقوقدان نیستم. من می‌توانم این‌را بشما بگویم. قانون امنیت ملی ایالات متحده عملیات مخفی را بمثابه «فعالیت یا فعالیت‌های دولت ایالات متحده برای تأثیرگذاری بر شرایط سیاسی، اقتصادی یا نظامی در خارج، جایی که نمی‌خواهد نقش دولت ایالات متحده آشکار یا علناً تأیید شود» توصیف می‌کند.

 اکنون چیزی که ما درباره این برنامه می‌دانیم این است که نقش دولت ایالات متحده «علناً تأیید نشده است.»

باتلر می‌گوید دولت ایالات متحده شرکت‌های ظاهری ایجاد کرد و از بانک‌های خارجی در جزایر کیمن استفاده نمود. او افزود دولت احساس می‌کرد مهم است که نقش آن‌ها علنی نشود.

این‌که طرح زون‌زونئو قانونی بود یا نه بستگی به این دارد از که بپرسید. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه برنامه را یک «کمک توسعه‌ای» نامید که هدف آن امکان دادن به کوبایی‌ها برای مواجهه با محدویت‌های دولت بر دسترسی جامعه مدنی به اطلاعات بود.

او گفت «زمانی که شما برنامه‌ای شبیه این در یک محیط غیرمجاز، مانند کوبا دارید، برای حفاظت از مجریان آن در اجرای آن پنهان‌کاری می‌کنید. اما این پنهان‌کاری آن‌را عملیات مخفی نمی‌کند. آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی یک آژانس توسعه‌ای است، نه یک آژانس اطلاعاتی. گفتن این‌که این یک برنامه مخفی بود نادرست است.»

آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی نیز به گزارش آسوشیتدپرس پاسخ می‌دهد. مت هریک سخنگوی USAID گفت آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی مفتخر است که در کوبا برای «ارتقای حقوق بشر و آزادی همگانی» و کمک به رسیدن اطلاعات به مردم کار کرد.

هریک گفت نام «زون‌زونئو» از اصطلاح کوبایی برای مرغ مگس (hummingbird) گرفته شد و یک پلاتفرم اجتماعی برای کوبایی‌ها بود «تا آزادانه در میان خود صحبت کنند.»

دسموند باتلر گزارشگر آسوشیتدپرس می‌گوید، مشکل این است که آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی شبکه‌ای را براه انداخت که کوبایی‌ها از آن در یک محیط بسیار حساس استفاده می‌کردند. 
او می‌گوید «دولت کوبا یک ضداطلاعات بسیار جدی دارد. این می‌توانست برای کاربران این پلاتفرم خطرناک باشد زیرا آن‌ها نمی‌دانستند از یک پلاتفرم دولت ایالات متحده در کشوری که دشمن ایالات متحده بشمار می‌آید استفاده می‌کنند.»

بعبارت دیگر، کوبایی‌ها برای کاری که نمی‌دانستند غیرقانونی است ممکن بود دستگیر یا زندانی شوند. باتلر می‌گوید یک کوبایی این‌را چنین مطرح کرد، «این‌طور نبود که علامتی روی در باشد که بگوید از طرف آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی.»

پس از سه سال فعالیت، سوءظن‌هایی وجود داشت مبنی بر این‌که کوبا درصدد است شبکه را تعطیل کند. همچنین به نظر می‌رسد که بودجه پروژه دولت ایالات متحد ته کشید.

پروژه «زون‌زونئو» ناپدید شده است.