پرش به محتوا

دور دور مزوران و دورویان است

مومیا ابوجمال

دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

به اصطلاح «غصب سرزمین» کریمه توسط مسکو و داستان تاریخ ایالات متحده آمریکا

از زمان الحاق کریمه به فدراسیون روسیه سیاستمداران آمریکائی اختیار خود را به کلی از دست داده و این واقعه را با اشغال لهستان توسط ارتش هیتلر مقایسه می‌کنند، دندان قروچه می‌کنند و فریاد می‌زنند که این اقدام «مغایر با حقوق بین‌المللی» و «غصب سرزمین» است. فی‌البداهه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تحریماتی علیه روسیه وضع می‌کنند تا گویا این کشور را به خاطر «به خطر انداختن ثبات منطقه» مجازات نمایند.

این یک تف سربالاست ‌که آمریکائی‌ها دیگران را متهم به غصب سرزمین کنند. ایالات متحده آمریکا حیات خود را مدیون غصب مناطق عظیم دیگران است که کشورگشایان اروپائی در ابتدا از سرخ‌پوستان بومی و سپس از مردم مکزیک گرفتند. آیا این کار غیرقانونی بود؟ البته! آیا با این اقدام قوانین بین‌المللی نقض گردید؟ کاملاً. اینجا مسئله برسر قرارداد‌هائی است که بین ملل به امضا رسیده. از بدو تاسیس ایالات متحده آمریکا ، واشنگتن آنقدر قرارداد‌های بی‌شماری را که با مردم بومی آمریکا بسته بود زیر پا گذارد و شکست که یادآوری آنها درد آور و موجب شرم و خجالت است.

آیا امروز کسی هنوز می‌داند که تکزاس به مکزیک تعلق داشت؟ هنگامی‌که مکزیک برده‌داری را منع کرد، شهروندان اروپائی نسبت تکزاس دست به شورش زدند و در سال ۱۸۳۶ جمهوری مستقل تکزاس را اعلام کردند. تقریباً پس از ده سال تکزاس از طرف آمریکا غصب شد و این اقدام زوز اول مارس ۱۸۴۵ از طرف کنگره آمریکا جنبه قانونی پیدا کرد. و ایالات کنونی آمریکا مثل نوادا، نیومکزیکو، آریزونا، اوتاه، کلرادو و کالیفرنیا چطور؟ همه آنها روزی به مکزیک تعلق داشتندتا این‌که آمریکا علیه مکزیک دست به جنگ زد تا به غصب سرزمین‌های دیگران جنبه قانونی بدهد. بعد از به پایان رسیدن جنگ مکزیک ـ آمریکا در سال ۱۸۴۸ بیش از نیم میلیون میل مربع از سرزمین مکزیک به تصاحب ایالات متحده آمریکا درآمد.

من کارشناس تاریخ و مسائل شبه‌جزیره کریم و یا روسیه نیستم، فقط می‌دانم که شبه جزیره کریم در سال ۱۷۸۳ توسط روسیه تزاری غصب شد و در سال ۱۹۵۴ به جمهوری شوروی اوکرائین الصاق شد و پس از انحلال اتحادجماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ همراه با اوکرائین مستقل اعلام گردید. در همان زمان نیز اوکرائین توانست تنها با یافتن مصالحه و قبول خودمختاری کریمه از جدائی کریمه از اوکرائین که آرزوی بخش اعظم مردم این شبه جزیره که روس تبارند جلوگیری به عمل آورد. از این منظر فدراسیون روسیه حق بیشتری بر شبه جزیره کریمه دارد تا ایالات متحده آمریکا برتمامی شمال غربی مکزیک، جائی که با شهروندان لاتین آن در سرزمین‌ خود مانند مهاجرین رفتار می‌شود.

آیا بنابرمنطق استدلال امروزی ایالات متحده آمریکا در رابطه با شبه جزیره کریمه، باید این کشور مناطق غصب کرده در جنوب غربی ایالات متحده را به مکزیک مجدداً استرداد کند؟ و آیا آمریکا بایدمیلیون‌ها میل مربع مناطقی را که با زیرپاگذاردن قراردادهای خود با ملل بومی و با خدعه و تزویر کسب کرده‌ مجدداً به آنها بازگرداند؟ تنها طرح این سئوال احمقانه به نظر می‌رسد.

همسایه شمالی ما کانادا در سال ۱۹۹۹ بخش وسیعی از شمال کشور را از کشور جدا کرد و به نوادگان مردم بومی اولیه به نام اینوئیت Inuit باپس داد. از آن پس این سرزمین نوناووت Nunavut نام گرفته که به زبان اینوئت «سرزمین ما» می‌باشد. مساحت این منطقه تقریباً معادل مستعمرات گذشته فرانسه در شمال آمریکاست که فرانسه در سال ۱۸۰۳ در چارچوب انتقال قانونی لوئیزیانا (Louisiana Purchase) به مبلغ ۱۵ میلیون دلار به ایالات متحد فروخته شد و یک شبه مساحت کشوری آمریکا را دوبرابر کرد. از موضع ایالات متحده آمریکا احمقانه است که سرزمین به شهروندان بومی آن باز پس داده شود. برعکس کانادا این گام را برداشت و تاریخ نوشت.

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: