پرش به محتوا

ناتو روسیه را تهدید می کند

ناتو روسیه را تهدید می کند

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی

آينده ما

ناتو می خواهد در ارمنستان، آذربایجان و ملداوی نیز فعال شود. آلمان هواپیماهای بیشتری به لیتوانی می فرستد

 

ناتو می خواهد فعالیت های نظامی خود را به جمهوری های سابق شوروی ارمنستان، آذربایجان و ملداوی ی نیز گسترش دهد. روز دوشنبه اشپیگل آنلاین خبر داد که جزئیات این نقشه در سندی ثبت شده است . هیچ یک از این سه کشور تا کنون تقاضای عضویت در اتحادیه نظامی غرب را نکرده اند یا بطور علنی ابراز علاقه به همکاری با ناتو نکرده اند. باراک اوباما چند روز پیش – بنادرستی یا دست کم بگونه ای گمراه کننده – اعلام کرد که در حال حاضر گسترش ناتو در نظر نیست.

طبق سندی که اشپیگل از آن سخن گفته برای هر یک از این سه کشور وظائف متفاوتی در نظر گرفته شده است.ناتو قصد دارد در کیسیناو پایتخت ملداوی یک دفتر ارتباطی ایجاد کند. افزون بر این شرکت ملداوی در » نیروی واکنش سریع ناتو» نیز مورد بحث است. در لحظه نخست بنظر می رسد که این احتمال چندان زیاد نیست : کشورهای سوئد، فنلاند و اوکرائین که عضو ناتو نیستند، سالهاست که در این باصطلاح گروه واکنش سریع هستند.

اشپیگل آنلاین می نویسد :» آذربایجان بیشتر برای امنیت سایبری و امنیت انرژی و ارمنستان در درجه اول برای آموزش نظامی در نظر گرفته شده اند». این که آیا این نقشه واقعا جدی و مطالعه شده است یا نه موضوع دیگری است : اما به هرحال بیش از بیست سال است که بر سر قره باغ میان آذربایجان و ارمنستان زد و خورد های خونین صورت می گیرد.

این نقشه نشان می دهد در حالی که پیوسته فاکت های نظامی ایجاد می گردد و تحکیم می شود مسئله عضویت رسمی در ناتو اهمیت کمتری پیدا می کند. مثلا گرجستان در میان کشورهائی که نیروی اشغالگر بین المللی به افغانستان فرستاده اند از لحاظ تعداد نفرات اعزامی در مرتبه پنجم قردارد ولی به نسبت جمعیت 4،5 ملیونی آن کشور ، در قیاس با دیگر کشورها، مرتبه اول را دارد .

دیروز، سه شنبه ، ، گزارش داده شد که کیف قصد دارد تحت رهبری آمریکا در دو رزمایش که قرار است در تابستان در اوکرائین و دریای سیاه برگذار گردد،شرکت کند. این امر از ماهها پیش روشن بود، آنچه فعلیت دارد این است که این رزمایش مورد موافقت یکپارچه پارلمان اوکرائین قرار گرفته است. نکته تازه دیگر این است که کریمه که در رزمایش های سالهای پیشین شرکت داشت حالا به روسیه تعلق دارد. افزون بر این اوکرائین در نظر دارد میان ماه مه و اکتبر باتفاق کشورهای لهستان و رومانی که عضو ناتو هستند و نیروهای نظامی ملداوی نیز در آن سهیم خواهند شد رزمایش مشترکی بر پا سازد.

فعلا آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو تقاضای دولت لهستان را رد کرده است. دو لت ورشو از ناتو خواسته بود ، برای نشان دادن قدرت به روسیه ، ناتو دست کم دو لشگر – برابر با تقریبا 10 هزار سرباز – در لهستان مستقر سازد. اما آنچه رسما مورد تایید قرار گرفته این است که آلمان 6 هواپیمای جنگی دیگر به لیتوانی منتقل خواهد کرد . وزرای خارجه ناتو روز روز سه شنبه در دیدار خود در بروکسل تصمیم گرفتند همکاری نظامی خود را با روسیه قطع کنند ولی گفتگوی سیاسی با مسکو را ادامه دهند.

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: