پرش به محتوا

فرار به جلو قبول فوری اوکرائین در اتحادیه اروپا

یونگه ولت

 ترجمه رضا نافعی

آينده ما

در اوکرائین تا کنون در زد و خورد های خیابانی میان گروههای اپوزیسیون و پلیس نزدیک به 30 نفر کشته شده اند. لهستان خود را آماده روبرو شدن با موج پناهندگان می سازد. اتحادیه اروپا در تدارک تحریم علیه اوکرائین است.

از روز سه شنبه  درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در کیف  بصورتی وخیم در آمده است. واحد های  «برکوت » – پلیس ویژه – تظاهر کنندگان را با خشونت از ساختمان های دولتی راندند  و کوشیدند تا میدان استقلال را که اشغال شده است آزاد سازند. تا دیروز، چهارشنبه  ،  تاحدی موفق به اجرای این امر شدند. مقامات مسئول سخن از 26 کشته می گویند که بیشتر آنها از افراد پلیس و سربازان هستند و نیز چند صد نفر  مجروح که جراحات وارده برخی از آنها وخیم است.

روز سه شنبه نیروهای پلیس پس از تاریک شدن هوا حمله به میدان استقلال را از دوسو آغاز کردند  و  خیابان هائی را که به میدان اروپا منتهی می شد آزاد کردند. پلیس نزدیک صبح ساختمان خانه اصناف را که اشغال شده بود آزاد کرد. اندک زمانی بعد ساختمان آتش گرفت و تا قبل از ظهر نیمی از آن فرریخت. نیروهای امدادی آتش نشانی دهها نفر را از ساختمانی که شعله ور بود نجات دادند.

اپوزیسیون و پلیس متقابلا یکدیگر را متهم به آتش زدن ساختمان می کنند. مخالفان دولت به ساختمان مرکزی پست که مقابل خانه اصناف قراردارد حمله کردند. حدود ساعت 4 صبح زد و خورد کاهش یافت. به گفته ناظران در طول تمام روز صدای  تک تیر شنیده می شد. احتمالا مواد سوختی  تظاهر کنندگان در باریکادهای آنان  رو به اتمام است.

ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور طی بیانیه ای خطاب به مردم نسبت به  جنگ داخلی و تجزیه کشور  هشدار داد. او اپوزیسیون را متهم کرد که در صدد  کودتا  در کشور است و در عین حال از آنها دعوت کرد تا وارد مذاکره با دولت بشوند. پاسخ آرزنی یازنوک رهبر اپوزیسیون این بود که رئیس جمهور نخست نیروهای پلیس را از مرکز شهر فرا بخواند.

لهستان از هم اکنون خود را برای کمک به پناهدگان آماده  می سازد. دونالد توسک نخست وزیر لهستان روز چهارشنبه در پارلمان آن کشور گفت که به ماموران مرزی دستور داده است در بیمارستانها تعدادی از تخت ها را خالی نگه دارند و مقدمات برای اسکان پناهندگان را فراهم سازند. باید احتمال داد که این چالش ماهها بطول خواهد انجامید. توسک خواستار آن شد که اتحادیه اروپا اوکرائین را مشمول تحریم سازد. او گفت روز پنجشنبه این موضوع را در کنفرانس وزرای خارجه اتحادیه اروپا مطرح خواهد کرد. نمایندگان آلمان و فرانسه نیز خواستار اعمال تحریم علیه  اوکرائین شدند. نمایندگان این دو کشور قصد داشتند قبلا در پاریس با یکدیگر دیدار و در باره شیوه کار خود  با هم گفتگو کنند. از جمله در باره توقیف موجودی مسئولان برجسته دولتی اوکرائین در بانک های اتحادیه اروپا و لغو ویزای آنها. سفیر آمریکا در کیف روز چهارشنبه اعلام کرد که آمریکا این تصمیم را هم اکنون به اجرا گذاشته است. اتحادیه اروپا  لغو ویزا ها را چندان مناسب نمی داند زیرا این تجربه در مورد بلا روس بی تاثیر بوده است.

سیاستگران اقلیت در لهستان از تحریم های اتحادیه اروپا انتقاد کرده اند. آنها می گویند از هم اکنون قابل پیش بینی است که مناسبات اتحادیه اروپا و اوکرائین تیره خواهد شد و این بهانه مناسبی برای رها کردن اوکرائین به حال خود و سپردن آن بدست روسیه است. بجای این کار اتحادیه اروپا باید احتمال عضویت اوکرائین در اتحادیه اروپا را مطرح سازد. فرانسه در گذشته برای رد این پیشنهاد از حق وتوی خود استفاده کرده بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: