تاریخی

گردهمایی وسیع با حضور مادورو در رد خشونت

منبع: ونزوئلا آناليز

١۶ فوریه ٢٠١۴
گزارشگر: ایوان رابرتسون

تارنگاشت عدالت

زاران نفر از هواداران دولت، پس از درگیری‌های خشونت‌باری که روز چهارشنبه سه کشته برجا گذاشت، دیروز در کاراکاس برای دعوت به «صلح» گرد آمدند. انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون امروز از هواداران دعوت کرد برای یک راهپیمایی ملی «علیه شبه‌ نظامی‌ها و خشونت» اجتماع نمایند.

نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا در رد حوادث خشونت‌بار در برخی از اعتراضات اپوزیسیون در هفته‌های اخیر، یک راهپیمایی وسیع برگزار نمود. بدترین خشونت روز چهارشنبه در کاراکاس اتفاق افتاد، که در آن سه نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. گزارش‌های متناقضی از آن‌چه دقیقاً اتفاق افتاد وجود دارد.

مادورو از گردهمایی دیروز برای حمله به چیزی که «توطئه کودتا» توسط راست افراطی نامید، و برای ارتقای «برنامه آرام‌سازی ملی» در جهت کاهش جرائم و مقابله با خشونت سیاسی استفاده کرد. او به هواداران گفت برای ساختن صلح در ونزوئلا، اختلافات سیاسی باید از طريق نبرد اندیشه‌ها و نه اسلحه حل‌و‌فصل شوند.

مادورو اعلام کرد: «ما از همه ونزوئلایی‌ها می‌خواهیم با ایده‌ها، با ارزش‌ها، در مناظره‌هایی با کیفیت بالا، با احترام به حقوق مردم، بدون خشونت در خیابان‌ها نبرد کنند.»

رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنین به گروه‌های افراطی در درون چاوزیسم هشدار داد که اقدامات خشونت‌بار تحمل نخواهد شد. اپوزیسیون این گروه‌ها را به درگیر بودن در منازعات مرگ‌بار چهارشنبه متهم کرده است.

مادورو گفت: «من می‌خواهم روشن بگویم: کسی که یک تی‌شرت قرمز با عکس چاوز بر روی آن به تن می‌کند و برای حمله طپانچه می‌کشد، چاوزی و انقلابی نیست. من گروه‌های خشونت‌گرا را در اردوی چاوزیسم و انقلاب بولیواری نمی‌پذیرم.»

رئیس جمهور هشدار داد «شما اگر می‌خواهید برای نبرد مسلح شوید، از چاوزیسم بیرون بروید»، و گفت که نیروهای امنیتی تنها سازمان‌هایی هستند که باید در ونزوئلا اسلحه داشته باشند.

Photo Venezuelanalysis

 

مادورو همچنین گفت که اعضای اپوزیسیون خشونت‌گرا روز چهارشنبه به حملاتی علیه دفتر دادستان کل دست زدند، و گفت مسئولین اقدامات خشونت‌بار آن روز محاکمه خواهند شد.

او گفت: «مردم عدالت می‌خواهند، عدالت علیه فاشیسم و خشونت. عدالت برقرار خواهد شد… نبرد علیه فاشیسم با قانون، عدالت و مجازات سخت پیش برده می‌شود.»

لوئیزا اورتگا دیاز، دادستان کل ونزوئلا گفته است تحقیقات پیرامون خشونت و قتل‌های روز چهارشنبه ادامه دارد، و این‌که «تا روشن شدن نتایج تحقیقات هیچ‌کس را نمی‌توان متهم کرد.»

مقامات هنوز در جستجوی رهبر اپوزیسیون، لئوپولدو لوپز، هستند. گفته می‌شود او در خشونت چهارشنبه درگیر بوده است. لوپز کارزار موسوم به «خروج» را برای مجبور کردن پرزیدنت مادورو به استعفا رهبری می‌کند، و گفته می‌شود هنوز در کشور است.

 

ادامه اعتراضات
اعتراضات اپوزیسیون به رهبری دانشجویان در ونزوئلا، در مقایسه با چهارشنبه با تعداد و شدت کم‌تری ادامه دارد. هواداران اپوزیسیون از موضوعاتی مانند جرایم، تورم و کمبودها شکایت دارند، و بسیاری خواهان استعفای رئیس‌جمهور شده‌اند.

 

بخش‌های خشونت‌گرای اپوزیسیون همچنین طی هفته‌های اخیر مرتکب اقدامات خشونت‌بار گوناگونی شده اند. در شهر مریدا، یکی از نقاط کانونی اعتراضات، گزارشگر ما شاهد ایجاد سنگرهای آتشین، پرتاب سنگ، و تهدید غیرنظامیان با اسلحه بود.

اعتراضات اپوزیسیون مسالمت‌آمیز دیروز در چند شهر ونزوئلا، از جمله در مریدا، سن کریستوبال، ماتورین و پوئرتو اورداز برگزار شد. اما، شب گذشته، یک اعتراض در منطقه چاکائو کاراکاس به خشونت کشیده شد، و طی آن حدود ۵٠٠ شورشی با پرتاب سنگ به یک بانک دولتی، اتوبوس‌های دولتی و دفتر دیوان عالی آسیب رساندند. رامون موچاچو، رهبر اپوزیسیون محلی «خشونت و خرابکاری» افراد درگیر را محکوم کرد.

Photo Reuters

 

طبق گزارش‌های مطبوعات محلی گارد ملی از گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی برای مهار شورشیان استفاده کرد، طی این اعتراضات ١۷ نفر زخمی و دو نفر بازداشت شدند.

میگوئل رودریگز، وزیر کشور ونزوئلا دیروز طی بیانیه‌ای گفت که طی اعتراضات اخیر ١٢٠ نفز بازداشت شدند و فقط ١۴ نفر در بازداشت به سر می‌برند، و بخاطر اقدامات مشخص مانند تخریب اموال عمومی و خشونت، علیه آن‌ها اعلام جرم خواهد شد.

 

بیانیه وزیر کشور گفت: «ما همیشه با احترام به حقوق بشر عمل کرده‌ایم… زمانی‌که اعتراضات مسالمت‌آمیز و در چارچوب قانون بوده است، پلیس ملی بولیواری ایمنی این جوانان را تأمین کرده است.»
 
رودریگز همچنین انریکه کاپریلس، فرماندار ایالت میراندا را به «نپذیرفتن مسئولیت» و کنترل نکردن اقدامات خشونت‌بار خیابانی در منطقه تحت مسئولیت خود و واگذار کردن آن وظبفه به دولت ملی، متهم کرد.

 

 

کاپریلس خواهان مارش ملی شد
انریکه کاپریلس در کنفرانس مطبوعاتی امروز از اقدامات خشونت‌بار گروه‌های اپوزیسیون فاصله گرفت و آن‌ها را «نفوذی» نامید. او گفت «بیایید این نفوذی‌ها را منزوی کنیم… ما خشونت را از هر کجا که بیاید رد می‌کنیم.»

 

نامزد پیشین ریاست جمهوری افزود «اعتراض مسالمت‌آمیز قانونی باید جهت‌دار باشد. باید هدفمند باشد.» کاپریلس سپس خواهان مارش ملی اپوزیسیون «علیه شبه نظامی‌ها و خشونت» شد و گفت او بزودی زمام و مکان آن‌را اعلام خواهد کرد. او افزود برغم اختلاف او و لوپز در ارتباط با استراتژی اپوزیسیون، در «همیستگی» با لئوپولدو لوپز قرار دارد.

کاپریلس در پایان با اشاره به  مسدود کردن کانال کلمبیایی NTN24 از برنامه‌های کابلی ونزوئلا، به چیزی که «سانسور» دولتی اعتراضات اخیر نامید حمله کرد. مادورو گفته بود NTN24 سعی دارد برای ایجاد یک وضعیت کودتایی «شبیه آوریل ٢٠٠٢» در جمعیت «اضطراب» ایجاد کند.

اپوزیسیون ونزوئلا همچنین دولت را به مسدود کردن کاربران توئیتر از ارسال تصاویر در پی خشونت چهارشنبه متهم کرده است. شبکه آمریکایی بلومبرگ دیروز گزارش داد که سخنگوی توئیتر این ادعا را تأیید کرده است.

اما CANTV، شرکت دولتی مخابرات «اکیداً و قاطعانه» اتهام را رد کرد، و گفت سرورهای مسئول برای توئیتر در خارج از ونزوئلا قرار دارند، و روز چهارشنبه مشکل مشابهی برای بارگیری تصاویر در چندین کشور دیگر نیز اتفاق افتاد.

Photo Reuters

 

خبرنگار ما غروب پنج‌شنبه در استفاده از توئیتر در ونزوئلا مشکل داشت، اما مشخص نبود که آیا این یک حادثه پراکنده است یا نه. بررسی ما در روزهای جمعه، شنبه و یک‌شنبه نشان داد که توئیتر به روال عادی کار می‌کند، و حساب‌های چهره‌های اپوزیسیون راست‌گرا فعال است و بارگیری تصاویر بدون مشکل صورت می‌گیرد.

 دلکی رودریگز، وزیر اطلاعات امروز گفت فعالین رسانه‌های اجتماعی اپوزیسیون تصاویر را دستکاری می‌کنند و مورد سوء استفاده قرار می‌دهند و رسانه‌های خارجی از آن تصاویر برای گمراه کردن افکار عمومی پیرامون رویدادهای داخل ونزوئلا استفاده می‌کنند.

نمونه‌های داده شده در گزارش او شامل استفاه شبکه آمریکایی ABC از عکسی می‌شد که حمله پلیس به یک تظاهرکننده در مصر را نشان می‌داد، اما ادعا می‌کرد این عکس از اعتراضات در ونزوئلا است. در مورد دیگر، فعالین رسانه‌های اجتماعی اپوزیسیون از عکسی استفاده کردند که نشان می‌داد پلیس شیلی دانشجویی را در  تظاهرات روی زمین می‌کشد، و ادعا کردند که این عکس اعتراضات کنونی ونزوئلا را نشان می‌دهد.

رودریگز همچنین ویدئویی را از حملات فعالین اپوزیسیون رادیکال طی چهار شب گذشته به ساختمان‌های تلویزیون دولتی ونزوئلا نشان داد. ویدئو نشان می‌داد افرادی در مقابل ایستگاه سنگرهای آتشین برپا کرده و کوکتل مولوتف بسمت ساختمان پرتاب می‌کنند.

در زیر مصاحبه الجزیره آمریکا با جورج سیکاریلو-ماهر پیرامون راه‌پیمایی روز شنبه و وضعیت سیاسی عمومی در ونزوئلا در دسترس است.

http://www.youtube.com/watch?v=j6CDMNPvpAg