پروپاگاندا، جعل و سو استفاده از احساسات انسانها براي فريب و ادامه جنگ خانمانسوز آمريكا و عربستان در سوريه

 

بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجي  و بطور گسترده در فيسبوك تصویر زير را منتشر كرده اند با همان توضیحات رسانه‌های عربی و غربی:

در این تصویر کودکی سوریه مشاهده می‌شود که به تنهایی در صحرای اردن در حال حرکت به سوی مرزهای این کشور است و در توضیح آن ادعا شده است که امدادرسانان سازمان ملل بطور اتفاقی او را پیدا کرده‌اند در حالی که به تنهایی در صحرای اردن به دنبال خانواده خود سرگردان شده است. 

اصل جعل در رسانه وابسته به خاندان ارتجاعي آل سعود معروف به العربيه منتشر شد و ديگران هم بي هيچ تحقيقي آنرا منتشر كردند،

اما تصویر اصلی و از نمایی بالاتر از صحرای اردن و محلی که این کودک سوری به ادعای این رسانه‌ها “پیدا شده است” نشان دهنده حقیقت ماجراست. این کودک سوری به همراه ده‌ها نفر از مردم سوریه در صحرای اردن در حال حرکت به سوی مرزهای این کشور هستند تا به اردوگاه پناه‌جویان برسند.

انتشار این تصویر، واکنش‌های زیادی را در فضای مجازی در پی داشت. تصویر کودک تنها با کیسه پلاستیکی لوازمش که دنبال خود می‌کشید امروز بارها بازنشر داده شده و پست‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های خبری درباره او منتشر شد. با این حال چند ساعت قبل اندرو هارپر عضو تیم امدادرسان سازمان ملل تصویر دیگری از مروان منتشر کرد که او را در میان جمع نشان می دهد. هارپر نوشته است که مروان 10دقیقه بعد از گرفتن عکس اول، به مادرش پیوسته است. او در واقع جا مانده از گروه کاروانی بوده که پیاده در حال طی کردن مرزها بوده اند و با کمک نیروهای سازمان ملل توانسته خود را به کاروان برساند.
و اما تصوير اصلي چيست؟ افسوس كه درد و رنج مردم بي گناه سوريه اينچنين مورد سو استفاده قرار ميگيرد