پرش به محتوا

کودکان؛ در معرض آسیب‌های ناشی از تغییرات اقلیمی

.

منتشر شده در تارنماي خسرو صادقي بروجني

کودکان؛ در معرض آسیب‌های ناشی از تغییرات اقلیمی


فیرونا هاروی

برگردان: خسرو صادقی بروجنی

چه ارتباطی میان فعالیت‌های انسانی و تغییرات آب و هوایی (اقلیمی) وجود دارد؟ و در پی آن چه ارتباطی میان این تغییرات و زندگی کودکان جهان و گرسنگی در جهان وجود دارد؟ پانل بین الدولی در مورد تغییرات اقلیمی در تازه ترین نشست خود در استکهلم و با حضور جمعی از مجرب‌ترین متخصصین در این زمینه، سعی کرده است ضمن بررسی این ارتباط‌ها، در قالب پیامی، راهکارهایی را به رهبران جهان ارائه دهد که بر اساس آن جهان ما جهانِ انسانی‌تر، عادلانه‌تر و جای بهتری برای زندگی کودکانی خواهد بود که هر روزه با خظر ناامنی، گرسنگی و توزیع نابرابر منابع تهدید می‌شوند.

بر اساس مطالعات اخیر، کودکان در معرض آسیب‌های ناشی از تغییرات اقلیمی هستند. چرا که این تغییرات، خطر مشکلات بهداشتی، سوء تغذیه و مهاجرت را افزایش می‌دهد. همچنین گرم شدن زمین باعث بالا رفتن قیمت مواد غذایی گشته و این امر مانعی است در برابر پیشرفت فرایند مبارزه علیه گرسنگی جهانی.

برای تهیه‌ی جامع‌ترین ارزیابی و اظهارنظر در مورد دانش ما پیرامون تغییرات اقلیمی، نشستی در استکهلم و بر اساس یافته‌های منتشر شده‌ی دا
شمندان برگزار شد. در همین زمینه پانل بین‌الدولی در مورد تغییرات اقلیمی (IPCC)، برجسته‌ترین متخصصین را گرد هم آورد تا با بحث و تبادل نظر، جزئیات نهایی پیام به دولت‌های جهان را بررسی کنند.

آن‌ها انتظار دارند این نکته را اعلام کنند که تغییرات آب و هوایی، نزدیک به یقین نتیجه‌ی فعالیت‌های انسان است. این تغییرات موجب خواهد شد دمای کره زمین تقریباً ۲ درجه سانتیگراد افزایش یابد که این امر منجر به آب شدن یخچال‌های طبیعی و یخ‌های قطب شمال می‌شود و در نتیجه تا پایان این قرن سطح آب دریاها تقریباً یک متر بالاتر می‌آید و شاهد بارندگی‌های بسیار شدید در قسمت‌هایی از جهان خواهیم بود.

سازمان کودکان سازمان ملل (یونیسف) می‌گوید گرچه کودکان در برابر اثرات گرمایش جهانی آسیب پذیرتر هستند اما در اکثر موارد بحثی از آن‌ها نمی‌شود. ما با آینده‌ای روبرو هستیم که کودکان جهان را تهدید می‌کند و سلامتی، رفاه، معیشت و بقای آن‌ها را به خطر می‌اندازد. علی‌رغم وجود کم‌ترین مسئولیت در قبال این مشکلات، دیوید بول، مدیر اجرایی یونیسف اظهار می‌دارد که ما نیازمندیم به این مسائل توجه کنیم.

کودکانی که سال گذشته به دنیا آمدند در سال ۲۰۳۰ به سن بزرگسالی خواهند رسید اما بر اساس شواهد، احتمالاً آثار تغییرات اقلیمی در قالب خشکسالی، سیل، طوفان نیز در آن زمان افزایش می‌یابد. در ۱۰ مورد از آسیب‌پذیرترین کشورها از جمله بنگلادش، هند و فیلیپین، ۶۲۰ ملیون کودک زیر ۱۸ سال وجود دارد.

یونیسف تخمین می‌زند، بیش از ۲۵۰ ملیون کودک از سوء تغذیه ناشی از تغییرات آب و هوایی رنج خواهند برد. علاوه بر این ۱۰۰ ملیون کودک نیز از ناامنی غذایی رنج می‌برند و خودشان و خانواده‌هایشان در معرض خطر مرگ هستند. از جمله تخمین زده می‌شود ۱۵۰ تا ۲۰۰ ملیون کودک ناگزیر به فرار از خانه هستند چرا که بیشتر از بزرگسالان از تغییرات آب و هوا آسیب می‌بینند و به دلیل فقدان نسبی منابع و آسیب‌پذیری بیشتر در معرض خطر قرار دارند. احتمال مرگ یا گرمازدگی اطفال و کودکان خردسال بیشتر است زیرا که برای آن‌ها دشوار است تا گرمای بدنشان را تنظیم کنند.

آکسفام در گزارش دیگری اعلام کرد گرمایش جهانی توانسته باعث افزایش سریع قیمت مواد غذایی شود که در نتیجه عواقب وخیمی را برای کشورهای فقیر در پی دارد. برخی به اظهارنظر پانل بین‌الدولی در مورد تغییرات آب و هوا بدبین‌اند و ضمن تاکید بر سویه‌های غیر قطعی ارزیابی مذکور، ادعا می‌کنند گرم شدن زمین یک مشکل جزئی و حاشیه‌ای است. اما در مقابل آن‌ها، آکسفام نمونه‌هایی از تغییر و تحولات هوایی را فهرست می‌کند که موجب کمبود مواد غذایی و افزایش قیمت آن‌ها شده است. همچنین بر اساس تخمین‌های علمی، در نتیجه‌ی تداوم گرم شدن زمین، احتمال زیادی برای افزایش این مشکلات وجود دارد.

امروز از هر ۸ نفر، یک نفر گرسنه می‌خوابد. مطالعات نشان می‌دهد تا سال ۲۰۵۰ تعداد کسانی که در پی تغییرات آب و هوایی با خطر گرسنگی روبرو هستند ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. نویسندگان این تحقیق اشاره می‌کنند که خشکسالی در روسیه در سال ۲۰۱۲ موجب شد برداشت محصول غله به یک چهارم کاهش یابد که در نتیجه‌ی آن قیمت نان و غله به سرعت زیاد شد و بسیاری از کشاورزان با مشکلات سخت و بدهی مواجه شدند.

در همان سال بدترین خشکسالی طی ۵۰ سال اخیر در منطقه میانی غرب آمریکا رخ داد که محصول ذرت به یک چهارم کاهش یافت و موجب شد قیمت آن ۴۰ درصد افزایش یابد. دو سال پیش سیل ویرانگری در پاکستان ۵۷۰ هزار هکتار از محصولات را از بین برد و در برخی مناطق ۸۰ درصد از ذخیره غذایی نابود گشت.

آکسفام همچنین مطالعه‌ای را ذکر می‌کند که در آن به خشکسالی در آفریقای شرقی و قحطی در سومالی اشاره شده که به احتمال زیاد در پی تغییرات اقلیمی ایجاد شده‌اند. یکی از مسائل برای تخمین اثرات گرمایش زمین در آینده، حوادث طبیعی مانند سیل، طوفان و قحطی است که در هر جغرافیایی اتفاق می‌افتد. اما دشوار است که اتفاقات خاص را در گرمایش جهانی مقصر بدانیم. بر این اساس پانل مذکور معتقد است آثار حوادث طبیعی بیشتر به دلیل تغییرات آب و هوایی است اما به این معنا نیست که رخدادهای ویژه‌ی فوق الذکر منحصراً به آن تغییرات نسبت داده شود.

تیم گور از آکسفام می‌گوید: ما جهانی را می‌خواهیم که در آن هر کسی از حقوق دسترسی به مواد غذایی برخوردار باشد و نمی‌توانیم به تغییرات آب و هوا اجازه دهیم که ما را از سر راه بردارد. رهبرانی که به آخرین یافته‌های دانشمندان در این زمینه گوش می‌دهند باید به خاطر داشته باشند که یک جهان گرم به معنای یک جهان گرسنه است. آن‌ها باید برای توزیع و هدایت سریع منابع برای ساخت یک نظام غذایی قابل تحمل اقدام ضروری بکنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: