سياسی

چپاول حکومت مداران از بیمۀ کارگران کشور

.

آرش جاوید

منتشر شده در خیزش شماره 29

هر روز که می گذرد ابعاد جدیدتری از دزدی ها، چپاول ها و حاتم بخشی های سران و مهره های وابسته به باندهای حکومتی رژیم، رو می گردد. آنان در درگیری های جناحی بین خود بر سر دستیابی بیشتر به زر و زور تا بدانجا پیش می روند که از تسویه حساب های خونین تا قربانی کردن شرکای سابق خود ابایی ندارند. از شنود مکالمات، فیلم گرفتن از جلسات محرمانه، رو کردن اسناد فساد مالی گرفته تا افشای شخصی ترین زوایای زندگی رقبا، شیوه هایی است که برای حفظ موقعیت خود و در اختیار داشتن برگ برنده به کار گرفته می شود. پشت پردۀ بسیاری از این پرونده ها، به گونه ای حاکی از اَعمال ننگین و کثیف حاکمان و وابستگان شان جهت برخورداری از خوان یغمای رنگین از خون و دسترنج مردم بی چیز است، که روی منفورترین حکومت های تاریخ را نیز سفید ساخته است. بیشرمانی که بر خود و عمالشان نام «پاک ترین دولت تاریخ» نهادند!

این عملکردها سابقه ای به قدمت موجودیت سیاه جمهوری اسلامی دارد، داستان بنیاد نبوت و آیت الله آذری قمی، بنیاد الهادی و هادی غفاری، بخشش ها و واگذاری صنایع به جناح «پیروان خط امام» در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی، وام پرداخت شده به مصر در زمان رژیم سابق و جابجائی آن با دادن هواپیما به شرکت هواپیمایی ماهان، اختلاس 123 میلیاردی مرتضی رفیق دوست، داستان شهرام جزایری و خریدن نماینده های مجلس، وزرا و حتی خامنه ای، اختلاس 3000 میلیاردی امیر منصور آریا، پرونده مه آفرید خسروی و سند سازی های صوری و اِعمال نفوذ مقامات دولتی برای تأمین منابع مالی اختلاس کنندگان … اما از همه مهم تر پرونده قاضی مرتضوی جنجالی ترین همدست حکومتی حضرات و پروژه های مختلف آن است. موضوع سازمان تأمین اجتماعی و چپاول کارخانجات و شرکت ها و سرمایه های متعلق به آن و بخشش های بی حساب از دارایی های این سازمان که در واقع مالک اصلی آن کارگران و بیمه گذاران تأمین اجتماعی هستند، داغ تر از همه مسائل است. مرتضوی که در سنین جوانی با حمایت برخی سران حکومتی از موقعیت ممتازی در نظام قضایی جمهوری اسلامی برخوردار گردید به پاس خوش خدمتی های سرکوبگرانه و عملکردهای غیرانسانی اش در محاکم و سیستم قضایی به عنوان نورچشمی قوه قضائیه و ولایت فقیه از مصونیت سیاسی برخوردار گردید. قاضی مرتضوی ِ جنایتکار سال ها در جایگاه شکنجه گر، بازجو و ضرب و شتم منجر به قتل زندانیان بی دفاع (از جمله قتل زهرا کاظمی خبرنگار)، ماشین کشتار و سرکوب رژیم را بی وقفه می گرداند. نقش فعال او در سرکوبی جنبش اعتراضی 88 و ماجرای کهریزک و تجاوز و قتل جوانان زندانی، از چنان ابعاد جنایتکارانه ای برخوردار بود که خامنه ای مجبور به پذیرش «برخی تخلفات» در این بازداشتگاه مخوف گردید. اما رژیم برای فرار از مسئولیت و انحراف افکار عمومی، به مانورهای کاذب روی آورد و در نمایشی کمیک مرتضوی را بازخواست و به پرداخت جریمۀ 200 هزار تومانی محکوم ساخت! چندی بعد براساس گزارش هیأت تحقیق و تفحص مجلس مشخص شد که مرتضوی به یکی از شاکیانی که در پرونده کهریزک شکایت خود را از وی پس گرفت، مبلغ 84 میلیون تومان از جیب سازمان تأمین اجتماعی به عنوان تشکر پرداخت کرده است. (آرمان- 3/10/92) مرتضوی به رغم این مسائل با لطف رهبری و حمایت احمدی نژاد باز هم در پست مسئول سازمان تأمین اجتماعی ابقا گردید و حتی با وجود مخالفت رقبای حکومتی و رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر برکناری وی با اصرار رئیس دولت و در حالیکه قانوناً نمی توانست ریاست سازمان تأمین اجتماعی را برعهده داشته باشد در حمایت قاطع «دولت امام زمانی» احمدی نژاد پس از تکیه زدن بر صندلی ریاست این سازمان، در یک بده بستان باندی اقدام به واگذاری 138 شرکت از مجموعه شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) به مبلغ 4 میلیارد یورو به «بابک زنجانی» کرد که تاکنون هیچ مبلغی بابت این معامله پرداخت نشده است. اکنون قسمت هایی از «متن کامل گزارش تحقیق و تفحص مجلس از تامین‌ اجتماعی» را که خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منتشر کرده است مرور کنیم:

« قرارداد واگذاری انحصاری 138 شرکت به سورینت قشم

2- هیأت در روزهای اولیه بررسی به موضوعی دست یافت که تا روزهای پایانی کار خود بسیاری از اوقات اعضاء هیأت را درگیر خود نموده بود. تفاهم‌نامه‌ای به شماره 1000/91/9135 در تاریخ 27 /9/ 1391 فی‌مابین سازمان و شرکت هلدینگ سورینت قشم به مدیرعاملی آقای بابک زنجانی منعقد گردید. مطابق این تفاهم نامه مقرر شده بود تا سقف 4 میلیارد یورو (معادل ین ژاپن) 138 شرکت متعلق به سازمان تأمین اجتماعی که عمدتاً موضوع اصلی تحقیق و تفحص بوده‌اند، به شرکت مذکور واگذار گردد. این تفاهم‌نامه که به قصد واگذاری انحصاری سهام در اختیار 138 شرکت از مجموع 207 شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) شامل:

هواپیمایی ج. ا. ا، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات، هتلهای هما، پتروشیمی غدیر، پتروشیمی تبریز، شرکت ملی نفتکش، چوب و کاغذ ایران، شرکتهای مختلف بیمه­ای، (ملت، میهن، دانا، پارسیان)، کشتیرانی ج. ا. ا، بانکهای مختلف از جمله پاسارگاد، تات، پارسیان، دی و … صنایع مس شهید باهنر و … به هلدینگ سورینت قشم بوده است، دارای اشکالات عدیده حقوقی و عدم رعایت قوانین مصرّح قانونی در ابعاد مختلف می‌باشد.

اشکالات و نواقص وارده بر تفاهم‌نامه منعقده:

الف- براساس ماده (36) آئین‌نامه معاملاتی سازمان فروش اموال غیر منقول با پیشنهاد مدیرعامل، تأیید هیأت مدیره و تصویب هیأت امنا با کسب نظر کارشناس رسمی دادگستری در رشته مربوط به صورت مزایده عمومی و یا از طریق مؤسسه املاک و مستغلات سازمان انجام خواهد شد، با عنایت به اینکه میزان مالکیت شرکت شستا در بسیاری از شرکت های فهرست پیوست شماره (2) به ‌میزان 100 درصد می‌باشد، اموال غیرمنقول محسوب می‌گردد و در این ارتباط مصوبه هیأت امنا در خصوص واگذاری اموال مذکور اخذ نشده است. همچنین نحوۀ فروش شرکت­های مذکور به صورت مزایده عمومی و از طریق مؤسسه املاک نیز نبوده است.

ب- درخصوص مبلغ تفاهم نامه مذکور، نامه شماره 423502 مورخ 10 /3/ 1391 مدیریت امور بین‌الملل بانک مسکن مبنی بر واریز حواله ارزی دریافتی به مبلغ 442.524.454.500 ین ژاپن از first Islamic investment bank ltd مالزی در تاریخ 91/3/10 به حساب قرض الحسنه ارزی به شماره 5/8741 سازمان تأمین اجتماعی نزد اداره کل عملیات ارزی بانک مسکن در بانک مذکور واریز گردیده است، ولی پس از 10 روز مدیریت امور بین الملل بانک مسکن طی نامه شماره 91/1/6245 مورخ 91/10/13 (پیوست شماره 5) به سازمان اعلام نمود که به دلیل اینکه بانک دریافت کننده وجه حواله ارزی در مالزی در فهرست جدید مؤسسات مورد تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است، لذا وجه مورد نظر قابلیت انتقال بین المللی نداشته و ندارد.

حسب بررسی به عمل آمده وجه مذکور صرفاً امکان استرداد واریز کننده آن (شرکت سورینت قشم) را دارد و اقدام شعبه مذکور در خصوص تأئید واریز وجه به حساب سازمان تأمین اجتماعی از لزومات انعقاد تفاهم نامه بوده است و در صورت عدم وجود تأییدیه مذکور تفاهم نامه منعقد نمی گردید.

ج- مصوبه شماره 1339 مورخ 91/9/26 هیأت مدیره سازمان مقرر گردیده به استناد بند «د» تبصره یک ضوابط اجرای بودجه سازمان (پیوست شماره 7) شرکت‌های تحت پوشش واگذار شده از سوی دولت که به عنوان رد دیون دولت دریافت گردیده را حتی الامکان به صورت نقدی به فروش برسانند. مصوبه مذکور مغایر با بند (د) تبصره (1) بودجه سازمان بوده است. زیرا برابر بند مذکور باید شرکت‌هایی که در بخش سرمایه‌گذاریهای انتفاعی فاقد بازده مورد انتظار بوده و یا متناسب با سیاستهای سرمایه‌گذاری نمی‌باشند توسط هیأت مدیره صندوق به فروش برسند. در صورتیکه بیشتر شرکت هائی که در لیست فروش به شرکت سورینت قشم قرار گرفته‌اند دارای بازده و سود بالائی بوده اند به عنوان نمونه پتروشیمی آبادان که یکی از پر بازده‌ترین شرکت‌ها در کشور بوده و طی سال های 88 تا 91 به ترتیب 58% ، 82%، 54% و 164% بازدهی سرمایه داشته است و یا شرکت پتروشیمی امیرکبیر طی سنوات 89 لغایت 91 به ترتیب 5/22%، 5/44% و 65% بازدهی سرمایه داشته‌اند.

د – به ‌منظور صدور چک تضمین موضوع بند (3) تعهدات سازمان در تفاهم‌نامه، حساب سپرده شماره 440081426111 با امضاء آقایان سعید مرتضوی و علی پیرداده خانی (مدیرعامل وقت و مدیرکل امور مالی) در بانک مسکن شعبه مستقل مرکزی تهران در تاریخ 21 /10/ 91 (حدود یک ماه پس از انعقاد تفاهم نامه) افتتاح گردیده و تعداد پنج فقره چک به شماره های 591352/823 لغایت 591256/823 جمعا به مبلغ 177809میلیارد ریال از حساب مذکور صادر و به خریدار تحویل گردیده است، شایان ذکر است هیچ گونه اطلاعاتی درخصوص ثبت عملیات حساب مذکور در دفاتر و حساب های سازمان تأمین اجتماعی موجود نبوده و هیچ گونه اطلاعاتی در این خصوص به این گروه ارائه نگردیده است.»

مأموریت دیگر مرتضوی برای پی گیری پروژه به یغما بردن دارایی های کارگران و زحمتکشان، بذل و بخشش های میلیاردی به مدیران عالی رتبه سازمان و دیگر نهادهای دولتی، وزرا و معاون اول رئیس جمهور و 157 نماینده مجلس است. طبق گزارشات منتشره در مطبوعات، مرتضوی بدون آنکه با مانعی روبرو باشد با دست و دل بازی چوب حراج به سرمایه های تأمین اجتماعی زده است. وی ابتدا شرکت ها و کارخانجاتی را که در امر تولید و سوددهی از بازدهی 100% و حتی بیشتر برخوردار بوده اند با قیمتی نازل به بابک زنجانی (سرمایه دار وابسته به باندهای حکومتی) واگذار نمود و پس از آن برای پنهان سازی تاراجگری های باند در قدرت به سرکردگی خامنه ای اقدام به رشوه دهی و بستن دهان نزدیکان خود کرد. رانت خواری، رشوه دهی، خریدن مسئولان و مأموران حکومتی شیوه ای رایج در رژیم سراپا فاسد جمهوری اسلامی است. اَعمالی که سال ها پیش از این شهرام جزایری به نام کمک به بیت رهبری و سازمان های خیریه و مسافرت و گردش گری های نمایندگان مجلس و وزیران و … انجام می داد، مرتضوی به نام کارت های هدیه، پاداش، تشکر و کمک های بلاعوض انجام داد:

« در شش ماهه اول سال 92 نیز درقالب 899 ردیف هزینه مجموعا 27.6 میلیارد ریال پرداخت شده که حدود 10.5 میلیارد ریال از طریق بسیاری از مدیران و اعضای هیات مدیره سازمان عمدتا به پرسنل تحت عناوین مختلف و مقدار بسیار اندکی به درمان بیمه شدگان اختصاص پیدا کرده و هزینه شده است. در خصوص مابقی پرداخت‌های سال91 و نیمه اول 92 مبالغی به شرح ذیل اعطاء شده است که محل تامل و پیگیری است. این در حالیست که دستورالعمل یاد شده نسبت به مشمولین کمک یا وام صراحت کامل دارد.

مبالغ پرداخت ‌شده در سال 91 و شش ماهه اول 92

1- پانصد میلیون ریال کارت هدیه اختصاصی به آقای رحیمی معاون اول وقت رئیس جمهوری (تحویل به رئیس دفتر آقای ترابی جهت مساعدت به ایتام وهزینه درمان مراجعین با اولویت بیمه شدگان تأمین اجتماعی) (تأییدیه 92/1/22)

2- یک میلیارد ریال به آقای عباسی، سرپرست وقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (تأییدیه 92/1/20)

3- یک میلیارد به آقای شیخ‌الاسلامی معاون وقت اجتماعی رئیس جمهور (تأییدیه 92/1/20)

4- پانصد میلیون ریال کارت هدیه به آقای عباسی سرپرست وقت وزارتخانه (تحویلی 92/1/8)

5- دویست و پنجاه میلیون ریال بن فروشگاه رفاه متولی حسینیه شهید مطهری در استان یزد (تأییدیه ۹۲/۳/۱۷)

6- دویست میلیون ریال به بنیاد خیریه مهربانی ها جهت کمک به خانواده‌های ایتام شهر ری (92/3/17)

7- یکصد میلیون ریال بن فروشگاه رفاه به آقای دکتر امینی مدیرعامل خبرگزاری موج (تأییدیه 92/3/17)

8- چهارصد میلیون ریال به 48 خانواده نیازمند و فاقد سرپرست استان یزد (تأییدیه 2/31/92)

۹- آقای امیدی شهرکی، مدیرعامل ایرنا یکصد و چهل میلیون ریال کارت هدیه (تأییدیه 92/2/24)

10- آقای صدوقی، دبیر هیأت دولت پنجاه میلیون ریال کارت هدیه (تأییدیه 92/3/17)

11- آقای شیرمردی، ستاد نماز جمعه تهران یکصد میلیون ریال کارت هدیه (تأییدیه ۹۲/۳/۱۷)

12-آقای سعیدی، مدیرمسئول روزنامه آرمان یکصد میلیون ریال کارت هدیه (تأییدیه 17/3/92)

13- یکصد میلیون ریال به پرسنل نهاد ریاست جمهوری به صورت هدیه (تأییدیه 17/3/92)

14- اعطای یک میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه به آقای شیخ‌الاسلامی معاون اجتماعی وقت رئیس جمهور حسب مصوبه هیأت مدیره سازمان (واریزی 12/5/92 چک شماره 623650 بانک رفاه کارگران) که در تاریخ 2/9/1392 تادیه گردید.

15- دویست و بیست و پنج میلیون ریال بن رفاه تحویل به آقای ضابطی مدیرکل روابط عمومی جهت توزیع بین خبرنگاران (تحویلی 1/92/4)

16- یکصد میلیون ریال بن رفاه دفتر بازرسی ویژه رئیس جمهوری وقت بابت پاداش گزارش مربوط به تأمین اجتماعی (تأییدیه 17/3/92)

17- چهارصد و بیست و شش میلیون ریال در قالب بن رفاه و ششصد و هجده میلیون و پانصد هزار ریال وجه نقد به کانون نخبگان عدل تهران (ایتام) حسب درخواست رئیس هیأت مدیره کانون مذکور (تأییدیه 18/3/92)

18- هفتصد میلیون ریال به کانون نخبگان عدل تهران (ایتام) که بخشی از آن هزینه خرید ساختمان شده است (مصوبه هیأت مدیره) (92/2/30)

19- اختصاص دو میلیارد و پانصد میلیون ریال (کمک هزینه ساخت سالن آموزشی) به کانون نخبگان عدل تهران حسب مصوبه هیأت مدیره سازمان جهت آموزش ایتام معرفی شده از سوی روابط عمومی سازمان در سالن مذکور پس از احداث.

قابل توجه اینکه حسب آگهی تاسیس این کانون در 16/2/1388 و تحت شماره 24052 و شناسه ملی 10103947699 آقای سعید مرتضوی به سمت نائب رئیس هیات مدیره این کانون معرفی و ثبت شده است.

20- اعطای 2 فقره وام قرض الحسنه به آقایان پارسا و رضوانی اعضاء هیأت امنا صندوق هر یک به مبلغ 500000 527 ریال و یک فقره وام مسکن به آقای روحبخش به مبلغ پانصدمیلیون ریال.

21- پرداخت 480 میلیون ریال به 4 عضو هیأت امناء سازمان (علی یوسف پور- غلامحسین رضوانی- سید محمد یاراحمدیان و محمد پارسا) حسب نظر وزیر وقت.

22- پرداخت مبلغ 300 میلیون ریال وجه نقد و 150 میلیون ریال کارت هدیه جهت توزیع به هر یک از اعضاء هیأت مدیره سازمان در مرداد و شهریور سال جاری

موارد فوق بخشی از مبالغ پرداخت شده در قالب وجه نقد یا کارت ها و اوراق بهادار به کسانی است که از هر حیث مجوز قانونی در خصوص آنها وجود ندارد.

23- هر چند در سال 91 طی 28 ردیف تعداد 128 سکه تمام بهار آزادی، 17 نیم سکه و 10 عدد ربع سکه بابت انواع مراسمات و همایش­ها و تقدیر و تجلیل اختصاص و اعطاء شده است، اما فقط در 5 ماهه اول سال 92 تعداد 435 سکه تمام بهار آزادی و 45 نیم سکه اختصاص و اعطاء شده که در میان دریافت کنندگان سکه نام تمامی مدیران عالی سازمان، دبیر وقت هیأت دولت آقای صدوقی، تیم حفاظت مدیرعامل، آقای محمد پاریاب و دو عضو هیأت امنای سازمان وجود دارد. تعداد 60 سکه تمام بهار نیز بابت جشن شصتمین سالگرد سازمان به برخی افراد اعطا شده که لیست آن به ضمیمه گزارش است.

24- در سال 91 مدیرعامل و کلیه اعضای هیأت مدیره شامل آقایان سعید مرتضوی، صمداله فیروزی، بهنام پرهیزگار، علیرضا عسگریان، سید نورالدین شهنازی زاده، علیرضا صابر کوچک سرایی و عزیز دولتخواه هر یک پانصد میلیون ریال وام قرض‌الحسنه دریافت نمودند. در سال 92 نیز آقایان عبداله عمادی و حسین حسنی بافرانی هر یک مبلغ پانصد میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت نموده اند که در این موضوع طی سال‌های قبل بجز ۳ فقره وام ضروری و ودیعه مسکن سابقه‌ای مشاهده نشد.

25- در طول 8 سال اخیر آقای علی ذبیحی مدیرعامل اسبق سازمان هیچ مبلغی را (حقوق، مزایا، وام و …) از سازمان دریافت ننموده است و این در حالی است که در 5 سال اخیر قریب به 2.5 میلیارد تومان حق الزحمه به اعضای هیأت مدیره سازمان پرداخت شده است.

26- در کل سال 91 مبلغ 000, 866, 912, 20 ریال کارت هدیه خریداری و تحت عناوین مختلف توزیع شده است و این در حالی است که در 5 ماهه اول سال 92 مبلغ 000,000, 702, 17 ریال کارت هدیه، خرید و اعطاء شده است. آنچه در شرح عناوین کارتهای هدیه سال 92 مشهود است، اعطای 000, 222, 622, 4 ریال به کسانی است که جهت امورات حقوقی از جمله پیش نویس قانون تأمین اجتماعی با سازمان همکاری نموده اند که اختصاص این مبلغ بابت این موضوع جای تعجب فراوان دارد.

همچنین بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون ریال به 140 نفر از پرسنل سازمان که در برگزاری جشن بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس سازمان همکاری داشته اند اعطاء شده است. مبلغ سه میلیارد ریال کارت هدیه و بن کارت نیز از محل مازاد کارانه بابت گرامیداشت شصتمین سالگرد تأمین اجتماعی اختصاص و اعطاء شده است. جالب است همه موارد فوق دربازده زمانی «پنجم لغایت چهاردهم مرداد ماه سال 1392» سند خورده است.

27- مبلغ یک میلیارد و سیصد و سی و پنج میلیون ریال کارت هدیه حسب اسناد ثبت شده مالی از بودجه در اختیار مدیرعامل سازمان به 37 نفر از نمایندگان مجلس (با درج کد در اسناد و بدون ذکر مشخصات) در اردیبهشت ماه سال جاری سند خورده است.

هیات جهت تایید سند مربوطه اعلام اسامی را از امور مالی سازمان درخواست و در پاسخ اعلام گردید هویت نمایندگان محترم فقط در اختیار آقای مرتضوی می باشد. در مذاکره حضوری با ایشان اعلام نمود به شرط عدم افشای هویت نمایندگان لیست مربوطه را تحویل رییس هیات می نماید که با پاسخ هیات مبنی بر اینکه هیچ سندی در تحقیق و تفحص محرمانه نخواهد ماند مواجه شد.

28- بابت برگزاری شصتمین سالگرد سازمان تأمین اجتماعی هزینه های خاصی صورت پذیرفته که اهم آن به شرح ذیل است:

الف- مبلغ 000 ,500, 852 ریال اجاره سالن های مجموعه همایش های بین المللی جمهوری اسلامی ایران «بابت هفت ساعت» از ساعت 15 روز سه شنبه 25/4/92 لغایت ساعت 22

ب- مبلغ 000,000, 132 ریال بابت 60 دست پیراهن و کت و شلوار پرسنل حراست برگزاری جشن مذکور

ج- پرداخت مبلغ 000, 250, 604 ریال بابت هزینه افطار و شام 2200 نفر در شب مذکور

د- مبلغ 000,000, 500,1 ریال به شبکه 3 سیما بابت تهیه، تولید و پخش 50 دقیقه از مراسم بزرگداشت

ه‍- پرداخت مبلغ 700 ,020, 068, 1 ریال بابت ضیافت افطار در هتل هما در مورخه 3,5,92

و- پرداخت مبلغ 000,000, 803 ریال به 9 روزنامه بابت انعکاس مطلوب جشن مذکور و گرامیداشت هفته تأمین اجتماعی

ز- پرداخت مبلغ 000, 750, 357 ریال بابت 450 عدد تندیس شصتمین سالگرد

29- مبلغ 000,000, 300 ریال بابت خرید 2000 جلد کتاب تحت عنوان «دوستت دارم مادر» نوشته آقای محمد رضا فلاح تفتی که فاقد هرگونه ارتباط با حوزة تأمین اجتماعی است خریداری و در مراسم افطاری و برخی برنامه‌های دیگر سازمان در میان حاضران توزیع شده است.

30- حسب اسناد اخذ شده از امور مالی سازمان 2 فقره کمک به کانون انجمن های صنفی کارگران کوره پز خانه های استان تهران به مبلغ یک میلیارد ریال وجه نقد و یک میلیارد ریال بن رفاه وجود دارد که رسید گیرنده نیز به پیوست است. همچنین 5 فقره پرداخت به کانون مذکور یا مسوول آن -آقای غلامرضا عباسی- به مجموع یک میلیارد و ششصد و بیست و شش میلیون ریال بابت کمک و هزینه های اردو پرداخت شده است.

کانون مذکور در سال 90 نیز بابت برگزاری همایش آموزشی مبلغ 600 میلیون ریال و برگزاری اردو در مشهد مقدس یکصد میلیون ریال دریافت داشته است.این حجم از کمک به یک کانون در سالهای اخیر بی سابقه بوده ومحل مداقه است.

اسناد مربوط به کمک به کانون انجمن های صنفی کارگران کوره‌پزخانه‌های استان تهران

سند شماره 1: درخواست از مدیر عامل وقت سازمان

سند شماره 2: رسید دریافت مبلغ شصت میلیون ریال کوره پزخانه های خراسان

سند شماره 3: رسید دریافت مبلغ 25 میلیون ریال توسط انجمن اصفهان

سند شماره4: رسید دریافت مبلغ 120 میلیون ریال انجمن شمس‌آباد

سند شماره 5: رسید دریافت 120 میلیون ریال انجمن اسماعیل‌آباد

سند شماره 6: رسید دریافت چهل میلیون ریال توسط بسیج کارگری تهران

سند شماره 7: رسید دریافت 80 میلیون ریال انجمن محمود آباد

سند شماره 8: رسید دریافت یکصد میلیون ریال انجمن یافت آباد

سند شماره 9: رسید دریافت مبلغ 40 میلیون ریال انجمن صنفی کارگری خاک رس آزادی

31- آقای ناصر ناظم مدیرعامل شرکت «ایران مجری» به همراه همسر خویش «خانم فریبا علومی یزدی» جهت برگزاری 3 برنامه (مراسم افطاری سالن اجلاس سران، مراسم افطاری هتل هما و مراسم کلنگ زنی بیمارستان شهید لواسانی) و بابت ساخت انیمیشن و برخی خدمات صوتی و تصویری و پذیرایی مجموعاً مبلغ 000,000, 162, 1 ریال دریافت نموده اند که دلایل همکاری با ایشان برغم وجود مشاور حقوق بگیر در سازمان جهت اجرای برنامه ها (آقای هوشنگ بختیاری) و همچنین مبالغ قراردادهای منعقد شده، محل تأمل جدی است.

32- مبلغ پانصد میلیون ریال بن رفاه در قالب پاکت‌های دو میلیون ریالی به شرکت کنندگان در جشن مبعث (سالن نگین غرب سازمان) از سوی آقای علی روح بخش مشاور اجرائی وقت سازمان اعطاء شده است. حسب گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان این جشن به‌ مناسبت آئین افتتاح جبهۀ متحد کارگران ایران اسلامی این جشن در روز جمعه 17 /3/ 92 برگزار شده و در این مراسم آقایان شیخ‌الاسلامی و خانم هما فلاح تفتی (نامزدهای انتخابات شورای شهر در حوزه انتخابیه تهران) حاضر بوده‌اند.

33- مبلغ چهارصد و پنجاه میلیون ریال وجه نقد به آقای ناصر برهانی، دبیرکل جبهه متحد کارگران ایران اسلامی، بابت فعالیتهای فرهنگی و تبلیغاتی و آموزشی پرداخت شده است. جبهه مذکور فاقد ثبت، دفتر رسمی و حداقلهای قانونی بوده و در ایام انتخابات تأسیس شده است.این جبهه در انتخابات اخیر شورای شهر تهران با سرلیستی آقای شیخ الاسلامی در صحنه سیاسی کشور حاضر شده بود و پس از آن عملا تعطیل شده است.همچنین آگهی تبلیغاتی این جبهه شامل لیست نامزدهای مورد حمایت در کل صفحه سوم روزنامه خورشید در تاریخ‌های 18لغایت 20 خرداد 92 منتشر شده است. حسب بررسی اسناد دریافتی از روزنامه خورشید وجه آگهی به مبلغ 720میلیون ریال در اسناد مالی روزنامه مذکور مشاهده نگردید ضمنا روزنامه خورشید در روزهای 21 و22 خرداد نیز دو فقره آگهی تمام صفحه (صفحه سوم به صورت کامل رنگی) با عنوان کاندیدای های منتخب ستاد مهرپویان چاپ نموده که در این خصوص نیز هیچ سند دریافتی مشاهده نشد.

34- بابت چاپ آگهی تشکر کانونهای کارگری، پوستر شصتمین سالگرد سازمان، آگهی جشن تأمین اجتماعی و همچنین آگهی تقدیر از شصت چهره ماندگار به ترتیب 820 میلیون ریال ،733میلیون ریال ، 840.4 میلیون ریال، 638.4 میلیون ریال به برخی مطبوعات پرداخت شده است.

35- مبلغ 960 میلیون ریال به آقای علی اکبر خبازها بابت مساعدت به کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده که حسب استعلام اخذ شده از خزانه دار کانون مذکور، مبلغ یادشده تحویل این کانون نگردیده است.

36- جهت پیش‌نویس لایحه قانون جامع و مشاوره و تهیه گزارش در امور شورای حفظ حقوق و اموال سازمان به (4 نفر حقوقدان) مبالغ ذیل پرداخت شده است:

آقای دکتر حیدری ‌فرد حقوقدان 140.000.000 ریال خانم حسینی، وکیل دادگستری 200.000.000 ریال

آقای اصلانی، وکیل دادگستری 100.000.000 ریال آقای علی حسینی، وکیل دادگستری 60.000.000 ریال

37- در روزهای پایانی دولت دهم و نزدیک شدن به اتمام دوره مدیریت آقای مرتضوی، پرداخت‌هایی در قالب‌های مختلف و تحت عناوینی که هر یک محل تأمل جدی است به عده‌ای از مدیران پرداخت شده که بررسی برخی از این پرداختها موجب روشن شدن اذهان ملت شریف است.

الف: در تاریخ 6 /5/ 92 حسب درخواست آقای روح بخش، معاون اداری مالی سازمان از مدیرعامل سازمان، مجوز پرداخت پاداش به دست‌اندرکاران تدوین بودجه سال 92 از محل کارانه صادر می‌شود که طی آن به 62 نفر از کارکنان سازمان مجموعاً مبلغ 1383میلیون ریال پرداخت می‌شود که معاون اداری مالی وقت و سابق سازمان هر کدام 70 میلیون ریال، معاونین درآمد و درمان هر کدام 60 میلیون ریال، مدیران کل آموزش، مالی، درآمد و درمان غیر مستقیم هر یک مبلغ 40 میلیون ریال دریافت داشته‌اند.

ب: در تاریخ 6 /5/ 92 حسب گزارش آقای رخشنده ‌رو، معاون سابق اداری مالی و درخواست آقای روح‌بخش، معاون وقت اداری مالی و تأیید مدیرعامل از محل کارانه در اختیار موافقت می‌شود 7330 میلیون ریال برای تقدیر از مدیران سازمان به مناسبت جشن شصتمین سالگرد و هفته تأمین اجتماعی پرداخت شود که سهم هر یک از معاونین 80 میلیون ریال، مدیران کل دفتر مدیرعامل، مالی، امور مجلس و اداری هر یک 60 میلیون ریال، مدیران کل ستادی و استانی و مشاورین تمام وقت هر یک 30 میلیون ریال و معاونین مدیران هر یک 20 میلیون ریال بوده است.

ج: در تاریخ 10 /5/ 92 به 18 نفر از مدیران و کارکنان سازمان بابت تولید ویژه‌نامه عملکرد یکساله سازمان مجموعاً مبلغ 270 میلیون ریال از محل کارانه پرداخت می‌شود که در میان گیرندگان آقای سیدعیسی حسینی، معاون وقت امور مجلس مبلغ 40 میلیون ریال بیشترین دریافت را داشته است.

د: در تاریخ 12 /5/ 92 مدیرعامل سازمان با پرداخت 1200 میلیون ریال از محل کارانه بابت تقدیر از اعضای ستاد بزرگداشت شصتمین سالگرد تأمین سازمان موافقت می کند که به این ترتیب آقای علی روحبخش 60 میلیون ریال، آقای بختیار ملکی مدیرکل دفتر مدیرعامل 60 میلیون ریال، آقای رضایی مدیرکل امور اداری و آقای ضابطی مدیرکل روابط عمومی 40 میلیون ریال، آقای دکتر عیسی حسینی معاون امور مجلس و آقای پیرداده خانی مدیرکل امور مالی هر کدام 50 میلیون ریال بیشترین دریافت را داشته‌اند.

ه‍: در تاریخ 13 /5/ 92 مطابق درخواست آقای روح‌بخش و موافقت مدیرعامل، مجوز تسویه 241 میلیون ریال کارت هدیه اعطایی به 10 نفر از محل غیر شمول یا کارانه صادر می‌شود که در میان گیرندگان نام معاون اداری مالی 60 میلیون ریال (بابت مراسم کلنگ‌زنی بیمارستان لنگرود) معاون امور مجلس 40 میلیون ریال و معاون درمان 20 میلیون ریال وجود دارد.

و: در تاریخ 15 /5/ 92 مطابق درخواست آقای روح‌بخش و موافقت مدیرعامل، مجوز تسویه کارت‌های هدیه به 25 نفر از مدیران و کارکنان (هر یک به مبلغ 20 میلیون ریال) از محل کارانه صادر می‌شود. در میان گیرندگان نام معاون اداری مالی، معاون امور مجلس، مدیران کل دفتر مدیرعامل، امور مالی، امور اداری خدمات و رفاه و … وجود دارد.

ز: در تاریخ 14 /5/ 92 مجوز تسویه 42 عدد سکه اعطایی به برخی مدیران و … صادر می‌شود که 7 سکه به آقای روح‌بخش، 3 سکه به آقای ملکی، مدیرکل دفتر مدیرعامل، 18 سکه به اعضاء هیأت امناء سازمان سند خورده است.

ح: در تاریخ 14 /5/ 92 مجوز تقدیر از برخی مدیران به مناسبت عید سعید فطر !! از سوی مدیرعامل صادر می‌شود که به هر یک از معاونین سازمان و مدیرکل دفتر مدیرعامل هر کدام 2 سکه و به مدیران ستادی هر یک 1 عدد سکه تمام بهار آزادی اعطاء می‌شود.

ط: در تاریخ 23 /5/ 92 حسب درخواست آقای دکتر ادیب‌نیا، معاون وقت درمان سازمان و موافقت آقای روح‌بخش از محل 1% پرکیس سهم معاونت درمان مبلغ 250 میلیون ریال در اختیار آقای روح‌بخش قرار می‌گیرد. در رسید گیرندگان دو فقره دریافت 50 و 30 میلیون ریال) از سوی آقای روح‌بخش و 50 میلیون ریال به آقای پورحسینی تفت، مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌ها و مدیرکل امور مجلس وجود دارد. آقای محمدحسین دهقانی اشکذری، از پرسنل دفتر مدیرعامل نیز 40 میلیون ریال دریافت داشته است.

ی: در تاریخ 12 /6/ 92 مبلغ 600 میلیون ریال در قالب کارت هدیه به دست‌اندرکاران دفتر راهبری سیستم‌ها و پروژه ICT پرداخت می‌شود که از میان 65 نفر گیرنده مبلغ، نام آقای پورحسینی تفت مدیرکل مربوطه 40 میلیون ریال، آقای پیرداده‌خانی مدیرکل امور مالی 10 میلیون ریال، آقای بختیار ملکی مدیرکل دفتر مدیرعامل 10 میلیون ریال دیده می‌شود!!! » (متن کامل گزارش تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی – ایسنا)

این بخشش ها و دزدی ها در سازمانی عریض و طویل انجام گرفته است که می بایست متولی تأمین آیندۀ کارگران و وضعیت دارو و درمان عظیم ترین و کم درآمدترین جمعیت جامعه باشد:

«این سازمان حدود 60 سال پیش کار خود را با 10 هزار نفر بیمه شده شروع کرده و اینک با خانواده‌ای به وسعت 37.757.595 نفر بیمه ‌شده و مستمری‌بگیر اصلی و تبعی و صدها شرکت، بیمارستان و مرکز درمانی کار خود را دنبال می کند. بیش از 64 هزار کارمند با تخصص‌های مختلف شامل 45 هزار نفر در مراکز درمانی و حدود 19 هزار نفر در واحدهای بیمه ای و اداری این سازمان مشغول به کار هستند.» (همانجا)

مرتضوی در دفاع از خود و در رابطه با گزارش فوق تلویحاً به پشت پرده های وقایع اخیر اشاره کرده و به تهدید رقبا دست می زند: «راستی اگر جرمی متوجه من بود دیگر چه نیازی به این همه فضاسازی رسانه ای بود؟ طی روزهای گذشته عوامل یک باند سیاسی تمام توان خود را بسیج کرده اند تا با هیاهو و جنجال مطالبی را به افکار عمومی القا کنند… به طور حتم اگر دادگاه علنی باشد، صحنه دادگاه را به صحنه رسوایی تبدیل و پشت پرده ها را به طور شفاف و مستند افشا خواهم کرد، بنده نشان خواهم داد… هجمه علیه بنده در واقع پوششی برای انجام تغییرات گسترده تر در پست های کلیدی سازمان تأمین اجتماعی و جایگزین کردن چهره های خاص به جای نیروهای ارزشی و انفلابی بود… گفتنی های زیادی در باره انگیزه های سیاسی این اقدام وجود دارد که در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت. باندی که در پشت صحنه وجود دارد که سناریوی این جنگ روانی را نوشته است، در دهه 70 هم چنین پرونده سازی هایی را صورت داده است که به صورت دقیق اشاره خواهد شد» (آفتاب 27/9/92)

در حالی که دارایی میلیون ها نفر در سازمان تأمین اجتماعی که به نان شب محتاج اند به تاراج رفته و توده های زحمتکش ناتوان از تأمین هزینه درمان، دارو و بیمارستان به اعماق فقر سقوط کرده و با مرگ دست و پنجه نرم می کنند، دزدان، جنایتکاران و راحت طلبان حکومتی به سهم بری از غارت دسترنج محرومان مشغول بوده و در پست های گرم و نرم خود به رد و بدل کردن مبالغ میلیاردی تحت پوشش های مختلف می پردازند. سازمان تأمین اجتماعی که بنا به اعتراف همۀ کارگزاران حکومتی دارای گسترده ترین شبکۀ مالی و اقتصادی و تأثیرگذارترین سازمان در بازار بورس و سرمایه محسوب می شود اکنون به سازمانی ورشکسته و بدهکار تبدیل گشته است!

«سازمان تأمین اجتماعی متعلق به 11 میلیون خانوار شاغل یا بازنشسته می باشد. در واقع با توجه به اینکه در کشور حدود بیست میلیون خانوار داریم، می توان گفت نیمی از مردم ایران در سازمان تأمین اجتماعی سهم دارند … از طرفی در هشت سال گذشته، دولت به علت بدهی خود به سازمان تأمین اجتماعی، اقدام به واگذاری شرکت های بزرگ به این سازمان کرد. در حالی که اساس سازمان تأمین اجتماعی بنگاه داری نبود. متأسفانه در دولت قبل اشخاص هم در این سازمان نه به دلیل صلاحیت بلکه به دلیل روابط انتخاب می شدند و همین موضوع باعث شده است که دولت پنجاه میلیارد به این سازمان بدهکار باشد. جالب آنکه گزارش تحقیق و تفحص تنها بخشی از معضلات و مشکلات تأمین اجتماعی را آشکار کرد.» (نماینده سابق مجلس هادی حق شناس – آفتاب 27/9/92)

سازمان تأمین اجتماعی مشتی است نمونۀ خروار از دزدی ها و تخلفات مقامات حکومتی. طی سال ها برداشت های میلیاردی از صندوق ذخیره ارزی، اختصاص بودجه های کلان برای پهن نمودن سفره های غارتگری، رانت خواری ها و اخذ پورسانت ها از شرکت های نفتی و شبکه های تأمین تسلیحات نظامی و تکنولوژی هسته ای، سودآوری های نجومی از تجارت معادن و مواد اولیه و کالاهای تجاری، همۀ سردمداران و نهادهای وابسته را به غول ها و شبکه های مافیایی اقتصاد ایران تبدیل کرده است.

ایستادگی در مقابل دزدی ها و اعمال جنایتکارانۀ آشکار و پنهان مقامات رژیم و وابستگان شان، در گرو کوتاه کردن دست غارتگران از تعرض به ثروت های مادی و معنوی متعلق به زحمتکشان محرومی است که به خونین ترین و زجرآورترین شیوه ها از هرگونه دخالت در سرنوشت خویش، خلع ید گردیده اند. باید مدیریت و اداره سازمان تآمین اجتماعی و سایر مؤسسات مهم توسط نمایندگان واقعی کارگران اعمال گردد و سرمایه های کلان آنها که اکنون به منابع مالی مرتضوی ها، بابک زنجانی ها، و بخشی از درآمد خامنه ای و غیره تبدیل شده است به نفع بیمه گذاران محروم هزینه گردد. آسایش، رفاه اجتماعی و تأمین امنیت معیشت کارگران و زحمتکشان میسر نمی گردد مگر آنکه خلع ید شدگانی که جز مالکیت نیروی کارشان چیز دیگری ندارند، از حاکمان جنایتکار و سرمایه داران و زمینداران خلع ید کنند.

 

۱ دیدگاه

 1. سبزه says

  آقای بهمن یک سوال:

  اقتصاد مال خر است و « ما برای خربزه و نان انقلاب نکرده ایم»، متعلق بکیست؟

  دوست داشتم

 2. بهمن says

  خوب. این گزارش ، بقول نویسندکان، یک باند حکومتی برای تضعیف باند دیگر که کهنه شده است. این دوستان اگر بدنبال جلوگیری از غارت تامین اجتماعی هستند بهتر است کمی بیشتر مطالعه کنند و در مورد این گزارش و پیراهن عثمان کرد مرتضوی کمی بیشتر بیندیشند.
  هر پیاده روی سیاسی میتواند پی ببرد که این به اصطلاح تحقیق و تفحص و هیاهوی پیرامون آن بدان خاطر استکه به بنگاههای واگذار شده به تامین احتماعی چشم دوخته اند. هدف باطل کردن مصوبه دولت دهم و بازپس گرفتن بنگاهها و سپس بخشیدن آنها به الیگارشی حاکم است.

  http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=136585

  در ضمن به این خیزشی ها توصیه میشود که کمی در مورد پیامدهای عضویت آقایان نهاوندیان ونوبخت در هیئت امنای تامین اجتماعی بنویسند.

  در پایان انتشار این مقاله درست هنگامیکه
  http://www.etemaad.ir/Released/92-11-14/204.htm
  هاشمي میگوید«دولت سابق دست در جيب تامين اجتماعي كرد» نهایت بدسلیقگی است که.
  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: با نگاه دولت سابق به تامين اجتماعي و سازمان آن پرداخت مساله چنان براي مسوولان وارونه شده بود كه دست دولت به جيب تامين اجتماعي رفت و امروزه متاسفانه خبرهاي نگران‌كننده‌يي را از آسيب‌هاي جدي آن سازمان مي‌شنويم. به گزارش ايلنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از مديران دارويي كشور با بيان اين مطلب، امام خميني(ره) را پرچمدار اين نظام الهي خواند و با گراميداشت ياد و خاطره امام و شهيدان گفت: بايد اين ميراث گرانبها را منطبق با پيشرفت‌هاي روزانه علمي و اقتصادي و مبتني بر فرهنگ اسلام و تشيع براي نسل‌هاي بعدي به يادگار گذاريم.

  دوست داشتم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.