سياسی

کودکان خیابانی نتیجه مستقیم فقر، تورم و بیکاری در جامعه

كودكان خياباني، نتيجه شكاف طبقاتي

 

زندگی سالم: همه ما هر روزدر معابر و خیابان ها شاهد حضور کودکانی هستیم که با ظاهری ژولیده و غبار آلود با دسته های گل، اسباب بازی، دستمال برای پاک کردن شیشه ماشین و… به طرف انبوه ماشین ها حرکت می کنند تا شاید فقط یک یا دو ماشین با چانه زدن، گلی بخرند و دستمالی بر روی شیشه ماشینی کشیده شود. گاهی این کودکان متکدی و دست فروش را روی پل عابر پیاده، کنار پیاده رو و یا سایر مکان های پر رفت و آمد به گونه های متفاوت می بینیم.

پدیده کودکان خیابانی یکی از مشکلات آسیب زای اجتماعی است که از دیربازدر سراسر جهان وجود داشته و در سال های اخیر به دلایل گوناگون در کشور ما نیز افزایش یافته است. اکنون درکشور ایران نیز این پدیده با ویژگی های جامعه مرتبط گردیده است، که این مهم، ضرورت توجه به آن را مطرح می کند.

در همین رابطه، با مصطفی اقلیما، رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و دکترای مددکاری اجتماعی به گفتگو نشسته ایم.

چه عواملی باعث بروز معضلی به نام کودکان خیابانی است؟

مصطفی اقلیما، رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

این که چه عواملی باعث به وجود آمدن کودکان خیابانی می شود باید اذعان داشت وقتی در جامعه ای فقر، تورم و بیکاری افزایش یابد در آن جامعه معضل کودکان خیابانی نیز به وجود می آید.

تاکنون آماری در خصوص تعداد کودکان خیابانی در ایران، اعلام شده است؟

اعتیاد به دلیل عواملی که ذکر آن رفت در جامعه افزایش یافته است. طبق آمار موجود، در جامعه ایران تعداد معتادان 2 میلیون نفر است که طبق آمار جهانی هر مقدار آماری که دولت ها اعلام می کنند، همان مقدار نیز آمار مخفی وجود دارد که این یعنی در جامعه ما 4 میلیون معتاد وجود دارد که به طور میانگین وقتی این تعداد معتاد در خانواده های 4 نفری باشند، با یک محاسبه، آمار 16 میلیون درگیر اعتیاد به دست می آید.

از بین این 16 میلیون نفر، 8 میلیون نفر آنها کودک هستند که به دلیل اعتیاد والدین و مخارج زندگی، آواره خیابان ها می شوند. از سوی دیگر فرزندان کسانی که به دلیل فقر از یکدیگر جدا می شوند و زندگی شان به طلاق می انجامد و قادر به تامین مخارج کودک خود نیستند نیز برای کسب معاش وارد خیابان ها می شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل دیگری هم در بروز این معضل، دخیل هستند یا خیر؟

بله. فرزندان افراد زندانی برای این که بتوانند مخارج خود و مادر خود را تامین کنند در خیابان ها رها می شوند و به این ترتیب، کودکان خیابانی به وجود می آیند؛ علاوه بر اینها، خانواده هایی هم هستند که پدر خانواده فوت می کند و کودکشان در نتیجه تأمین امرار معاش خانواده به این معضل دچار می شوند که به این ترتیب قشر بزرگی از جامعه به این معضل، امروز دچار هستند.

دختركي بي پناه در جنگلي بنام شهر

آمار کودکان خیابانی از سوی مراکز دولتی اعلام شده یا خیر؟

دولت، آمار دقیقی از کودکان خیابانی ارائه نداده است اما آنچه که ما شاهد هستیم این است که این همه کودک در خیابان ها رها هستند؛ اما این که علت چیست و برای آنها چه باید کرد بحث دیگری است و در واقع نیاز است که مشکلات این گونه

خانواده ها برطرف شود و تا زمانی که مشکلات این خانواده ها حل نشود، گره معضل کودکان خیابانی نیز باز نخواهد شد.

در حال حاضر روزبه روز به میزان فقر و معتادان و طلاق در جامعه افزوده می شود و خود به خود به آمار کودکان خیابانی اضافه می شود؛ نه تنها در ایران بلکه در هر کشوری که تورم، بالا رود و میزان درآمد افراد با مخارج زندگی، مطابقت نداشته باشد مجبور می شوند کودکان خود را برای کار به بیرون از خانه بفرستند و نتیجه اش این است که اعلام می کنند در جامعه ما حدود 10 میلیون بی سواد داریم که در حدود 6 میلیون آنها چند کلاس درس خوانده اند و مابقی را به دلیل فقر، رها کرده اند.

چه راهکارهایی برای حل این معضل وجود دارد؟

برای جلوگیری از افزایش کودکان خیابانی باید توجه کرد طی سال های گذشته حقوق افراد 20 درصد افزایش داشته در حالی که مواد غذایی و دیگر امکانات در حدود 80 درصد افرایش داشته است و خانواده ها 60 درصد نسبت به سال قبل فقیرتر شده اند، همچنین مطابقت نداشتن میزان درآمدها با مخارج زندگی را نیز باید در نظر گرفت؛ بنابراین باید درآمدها را با حداقل زندگی برابر کرد و همچنین از میزان تورم بکاهیم و میزان درآمد افراد را از میزان تورم، بیشتر کنیم تا به این ترتیب در سال آینده، مردم از سال پیش خود فقیرتر نشوند.

اگر بخواهیم مشکل کودکان خیابانی و دیگر آسیب های اجتماعی کاهش یابد باید در ابتدا حقوق افراد را با مخارج زندگی شان برابر کرد و اگر تاکنون این اتفاق نیفتاده به این علت است که میزان حقوق به نسبت اندازه تورم نه تنها پرداخت نمی شود بلکه سالی در حدود 30 درصد، حقوق مردم هم کمتر داده شده و امروز وضعیت کیفیت زندگی مردم، 900 درصد نسبت به 30 سال گذشته کاهش یافته است.

دولت تاکنون برای حل معضل کودکان خیابانی، کاری انجام داده است؟

طی 8 سال گذشته، دولت قبل کاری برای حل این معضل نکرد و وضعیت مردم و بیکاری، روزبه روز بیشتر شد و مردم طی این 8 سال، 60 درصد نسبت به قبل، فقیرتر شدند؛ اما دولت کنونی تا به حال توانسته تورم را مهار کند و همان طور که در تبلیغات خود اعلام کرد توانست مهار تورم را ثابت کند و این مهم را به انجام رساند.

اما این که در آینده چگونه عمل کند بستگی به این دارد که در آینده چه مقدار حقوق برای مردم در نظر بگیرد و اگر همانطور که می گوید تورم را تا 25 درصد کاهش دهد و پایه حقوق افراد را تا 18 درصد افزایش دهد، مردم 10 درصد از قبل هم فقیرتر می شوند و مشکل نه تنها حل نمی شود بلکه معضل کودکان خیابانی افزایش هم می یابد مگر این که طبق قانون اساسی میزان حقوق افراد را به اندازه تورم افزایش دهد.

در هر جای دنیا وقتی تورم بالا می رود فقر و بیکاری در جامعه زیاد می شود و در نتیجه، آسیب های اجتماعی از جمله بزهکاری، دزدی، قتل، کودکان خیابانی و طلاق افزایش می یابد که همه این مسایل باعث می شود آمار تعداد کودکان خیابانی در آن جوامع افزایش یابد، که همگی این مواردی که ذکر آن ها رفت، ریشه های معضلی به نام کودکان خیابانی است.