سياسی

شیوه بنگاههای خبری غرب در خدمت به کدام اهداف است؟

 

 Hnfc

شیوه بنگاههای  خبرگزاریهای غرب، همیشه در خدمت به جنگ و فروپاشی در جهان سوم هست. در تاریخ 22.01.2013 گزارشی که از سه کشور ایران، سوریه و آلمان تهیه شده بود، از کانال دو تلویزیون پخش گردید. برای  تهیه این گزارش، از نظرات  تعدادی از کارشناسان غربی در زمینه دین اسلام و همچنین از مسلمانان شیعه و سنی، بهره برده میشد. اما پایه و اساس این گزارشها، در متدها و سوالهایی بوده که هدفمند طرح میشد. در لابلای گزارشات،  فیلمهایی که هر گاه چند بار در وسط گفتگوها به نمایش میآمد، میتوان این هدفمندی را که در خدمت به جنگ میباشد، دید. لازم به توضیح است که ما در کشورهای اسلامی هیچگاه شاهد درگیری جدی میان شیعه و سنی نبودیم. اختلافاتی که تاکنون در منطقه  بوده بر اساس منافع سیاسی بود.

موضوع بحث در مورد سلفیستهای اروپایی میباشد که برای جنگ با کفار شیعه،  سوریه و کشورهای حواشی میروند.  در صحنه ای از این فیلم سلفیستها یک مقبره را که متعلق به شیعیان میباشد منفجر میکنند. در صحنه ای دیگر نیز سلفیستها را نشان میدهد که یکی از معابر مقدس شیعیان را ویران کرده و با پرووکاتسیون علیه شیعیان  اعلام جهاد میکنند. یکی از همین سلفیستهای اروپایی شیعیان را کافر و غیر مسلمان مینامد. در صحنه ای دیگر کلیسای ویران شده مسیحیان سوریه دیده میشود. همچنین مقبره «حضرت زینب» در سوریه به نماش گداشته میشود که هنوز مورد تهاجم قرار نگرفته است. در این فیلم نشان داده میشود که چگونه  شیعیان کشورهای اسلامی، از جمله ایرانیان، با فرم لباس  نظامی از این مقبره محافظت میکنند. بلافاصله پس از آن ،خبرنگار در مورد خطر احتمالی حمله سلفیستها به این مقبره، گزارش تحریک آمیزی میدهد و در ادامه بار دیگر انفجار مقبره شیعیان توسط سلفیستها به نمایش میآید. با نمایش این صحنه گویی این زیگنال به سلفیستها داده میشود که به زودی  نوبت مقبره زینب در سوریه خواهد بود. سلفیستهایی که از اروپا به کشورهای بحران زده می آیند به مانند قهرمانانی به نطر میآیند، که برای نجات اسلام به میدان آمده اند. آنها با تکفیر الله اکبر و با نفرت هر چه تمامتر به ویرانی اماکن و ترور افراد دست میزنند. در صحنه دیگری  گروه خبر نگاران آلمانی که برای تهیه گزارش به ایران رفته اند دیده میشوند. آنها  در میان جماعت نمازگزار تهران تلاش میکند که به همان مقدار از تنفر شیعیان ایران در مورد سنی های سلفیست گزارش تهیه کنند، تا سناریوی جنگ سنی ، شیعه تکمیل تر گردد. اما ایرانیان در این گزارش کوتاه فقط به شعار «مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل» بسنده میکنند.

 با دیدن اینگونه گزارشها، تو گویی خبر نگاران غربی به میدان رانده میشوند که بین دو طرف شیعیان و مسلمانان، ایران و عربستان و اعراب منطقه،آتش بیار معرکه شده و جنگ براه بیاندازند. ما دقیقا همین نوع سیاست غرب را در قبال جنگ ایران و عراق نیز مشاهده میکردیم.

 اما باید آگاه شد  که چرا غرب به تشدید جنگ در منطقه توسط میدیای خود میپردازد؟ چه چیزی اهداف غرب را در منطقه تقویت میکند؟ همه به خوبی میدانیم که فقط  در جنگ هشت ساله ایران و عراق همه رزروهای اسلحه خریداری شده از غرب در همان ماههای اول شلیک شد و همچنین، میلیاردها دلار اسلحه از هر دو طرف برای ادامه جنگ خریداری گشت. اقتصاد جنگی غرب سالهاست که بر مبنای تولید اسلحه و سیاست جنگی پی ریزی شده است . طبیعی است که تیره شدن روابط کشورهای نفت خیز نه تنها به  فروش تسلیحات نظامی از طرف غرب منجر خواهد شد، بلکه در تشدید جنگ  نیز خواهد بود.

قابل ذکر است که آلمانها پس از جنگ جهانی دوم، اجازه یافته بودند در سال 1962 برای اولین بار  سفارتها و کنسولهای خود را در جهان بار دیگر مستقر کنند. آنها قبل از جنگ جهانی از تجربه کافی در کشورهای خاورمیانه و عربی برخوردار بوده و به همین منظور کشورهای نفت خیز عربی را برای خود انتخاب کرده بودند.

ما به خوبی میبینیم که تجربه مستعمراتی آلمان در کشورهای عربی، خصوصا در طی چندین جنگ در حوزه خلیج فارس در خدمت کدام اهداف قرار گرفته است.

امارات متحده عربی با خرید 262 میلیون یورو دومین وارد کننده اسلحه از آلمان میباشد. عربستان سعودی  که در رده دهم دریافت کننده اسلحه از آلمان بوده است مبلغ 152 میلیون یورو تاکنون پرداخته است

دولت آلمان همچنین در  تابستان 2010 حدود 200 لیوپارد مدل 2  به کشورهای عربی صادر کرده است . عربستان سعودی قصد دارد 70 تانک از یک شرکت آلمانی بنام «کرواس مافی ـ وگمن» خریداری کند . آلمانها در طی دو سال گذشته سومین کشور صادر کننده اسلحه در جهان میباشد. بسیاری از خریداران تسلیحات نظامی از غرب،  کشورهای عربی خوزه خلیج فارس میباشند. با توجه به این فاکتورها، احتمال جنگهای منطقه ای  زیاد خواهد بود. فقط سیر حوادث میتواند  زمان آنرا تعیین کند. مطمئنا این تسلیحات در موزه های  اینگونه کشورها برای به نمایش گذاشتن خریداری نشده است و کاربرد لازم خود را خواهد داشت.

اما آنچه به نیروهای مترقی در جهان مربوط است این است که چه سیاستی میتوان در قبال تشدید جنگ در منطقه اتخاذ کرد؟ درمقابل تقسیم جهانی و در تغییر مجدد جغرافیای خاورمیانه در کجا قرار داریم و چه سیاستی ممکن است؟

س. کار   23.01.2013