القاعده، دستیار همیشگی ناتو

تارنگاشت عدالت

ولترنت‬

 افشای مناسبات بین نخست وزیر رجب طیب اردوغان و القاعده عرصۀ سیاسی ترکیه را به هم ریخت. آنکارا نه تنها فعالانه از تروریسم در سوریه پشتیبانی می‌کند، بلکه این کار را در چارچوب استراتژی ناتو انجام می‌دهد. به نظر تی یری میسان این موضوع حاکی از خصلت تصنعی گروه های مسلحی است که علیه دولت و ملت سوریه می جنگند. از ١١ سپتامبر  تاکنون این اولین بار است که رئیس دولت یک کشور عضو سازمان نظامی ناتو در بزنگاه همکاری با سازمان القاعده افشاء می‌شود.

تا کنون مقامات کشورهای عضو ناتو مدعی بودند که جنبش بین المللی جهاد که آنها از آغاز تشکیل آن به مناسبت جنگ افغانستان علیه اتحاد شوروی  (١٩٧٩) مورد پشتیبانی قرارداده بودند، طی آزاد سازی کویت در سال ١٩٩١ علیه خود آنها وارد عمل شده است. آنها القاعده را متهم می‌کنند که در سال ١٩٩٨ به سفارت‌خانه‌های ایالات متحده آمریکا در کنیا و تانزانیا حمله  و عملیات تروریستی ١١ سپتامبر٢٠٠١ را سازماندهی کرده‌اند. ولی در عین حال آنها اقرار می‌کنند که پس از مرگ رسمی اسماء بن لادن (٢٠١١) برخی از عناصر جهادیست مجدداً در لیبی و سوریه به همکاری با آنها پرداخته اند، که البته واشنگتن در دسامبر ٢٠١٢ به این نزدیکی راهبردی پایان بخشیده است.

واقعیت، این تعبیر را نفی می کند : همان طور که رسوائی‌هائی که اخیراً ترکیه را به لرزه درآورده نشان می‌دهد، القاعده همواره علیه همان دشمنانی جنگیده که پیمان آتلانتیک می‌جنگد.

امروز دیگر آشکار شده که بانکدار القاعده، یاسین القاضی که از حمله به سفارتخانه های آمریکا در کنیا و تانزانیا (١٩٩٨) تحت تعقیب قرار دارد، یکی از دوستان شخصی معاون سابق رئیس جمهورآمریکا، دیک چینی و نخست وزیر فعلی ترکیه رجب طیب اردوغان بوده است. تازه امروز درمی‌یابیم که این فرد «تروریست»، فرد ولخرج و دست و دل بازی بوده و با هواپیمای شخصی به این ور و آنور سفر می‌کرده و اقدامات تضییقی سازمان ملل علیه خود را مورد تمسخر قرار می‌داده است. بر این اساس، او در سال ٢٠١٢ حداقل چهار بار با آقای اردوغان ملاقات داشته  و در  دومین فرودگاه استانبول، پس از قطع دوربین های مراقبتی و بی آن که از گمرک عبور کند، مورد استقبال رئیس گارد نخست وزیری قرار گرفته است.

بنابر گزارش پلیس و قاضی دادگستری ترکیه  که این اطلاعات را منتشر کردند و فرزند چند نفر از وزیران را که در این امور دخالت داشتند روز ١٧ دسامبر ٢٠١٣ بازداشت نمودند (قبل از این‌که از ادامه تحقیقات محروم گشته و از کار برکنار شوند)، یاسین القاضی، بانکدار القاعده و رجب طیب اردوغان سیستم گسترده ای را برای  اختلاس و تأمین مالی القاعده در سوریه برپا کرده بودند.

هم زمان با آشکار شدن این بازی شگفت آور دودوزه ، ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه، یک کامیون حامل اسلحه که برای القاعده در نظر گرفته شده بود، ضبط کرد. یکی از سه فرد بازداشت شده می‌گفت که بار کامیون به انجمن «بشر دوستانۀ » اخوان المسلم تعلق دارد و دیگری خود را پلیس مخفی ترکیه معرفی می‌کرد که در حال انجام مأموریتی سرّی است. سرانجام، فرماندار منطقه دستور داد که فعالیت‌های پلیس و دستگاه قضائی خاتمه یابد، عملیات مخفی سرویس های اطلاعاتی ادامه پیداکند و کامیون و بار آن به راه خود ادامه دهد.

اطلاعات حاصله حاکی از آن است که ترکیه برای تأمین مالی القاعده از افراد واسطه ایرانی استفاده می کرده تا آنها بتواند در سوریه فعالیت کنند و همین‌طور در ایران دست به عملیات تروریستی بزنند. ناتو در گذشته طی عملیات «ایران-کنترا»، در تبانی با خود دارای افرادی مانند شیخ روحانی که امروز به ریاست جمهوری رسیده است دربین محافل نزدیک به رئیس جمهور سابق این کشور، رفسنجانی بود.

این وقایع در شرایطی صورت می‌گیرد که اپوزیسیون سیاسی سوریه در تبعید در آستانه گردهم‌آئی ژنو ٢، نظریۀ تازه ای را مطرح می‌کند که گویا جبهۀ النصرت و امارات اسلامی در عراق و شام عوامل سرویس های مخفی سوریه هستند که برای تشویش عمومی به کار گرفته شده‌اند تا مردم را هراسان کنند وآنها را  به سوی رژیم سوریه بازگردانند. در نتیجه تنها اپوزیسیون مسلح  ارتش آزاد سوریه است که دارای اقتدارلازم است  و لذا هیچ مشکلی برای نمایندگی در کنفرانس صلح موجود نیست.

و اکنون آنها از ما می‌خواهند،  تمام محسناتی را که همین اپوزیسیون در تبعید طی سه سال گذشته در القاعده یافتند، و همین طور سکوتی را که دولت های عضو ناتو در مورد گسترش تروریسم در سوریه روا داشتند، فراموش کنیم.

در نتیجه، حتا اگرقبول کنیم که اکثر رهبران اتحادیۀ آتلانتیک از پشتیبانی تروریسم بین المللی توسط سازمان خود بی اطلاع بوده اند، با این‌حال باید اذعان کنیم که ناتو مسئول اصلی تروریسم درسطح جهان است.