ویدیو

سازمان سیا در دستگیری نلسون ماندلا نقش اسای ایفا کرده است

nmsafrica سازمان سیا در دستگیری نلسون ماندلا نقش اسای ایفا کرده است
 
دمکراسی ناو-ایمی گودمن:
 
«یکی از بزرگترین دستاوردهای ما(آمریکا)»: سازمان سیا و دستگیری نلسون ماندلا
هم اکنون و در زمانیکه آفریقای جنوبی آماده برگزاری یک مراسم تشییع جنازه دولتی برای نلسون ماندلا می باشد، ما نگاهی به اینکه چگونه سازمان سیا (CIA) به دولت آفریقای جنوبی برای پیگیری کردن و دستگیری ماندلا در سال 1962 کمک نمود، نگاهی می اندازیم. در سال 1990، سرویس خبری کاکس (Cox News Service) به نقل از یک مقام سابق آمریکا اعلام کرد که در عرض چند ساعت پس از دستگیری ماندلا یک مقام ارشد سازمان سیا  به نام پال ایکرد (Paul Eckel) تایید کرد که آن آزانس جاسوسی (سازمان سیا) در دستگیری ماندلا دخالت داشته است. چال ایکرد می گوید که به مقامات آن آژانس(سازمان سیا) گفته است که : «ما ماندلا را به شعبه امنیت آفریقای جنوبی تحویل دادیم.  ما تمامی جزئیات را با آنها در میان گذاشتیم، به آنها گفتیم چه لباسی به تن دارد، چه زمان(ساعت) روز، و مکانی که او خواهد بود را به آنها گزارش دادیم. آنها او را دستگیر کردند. این یکی از بزرگترین دستاوردهای ما است.» چند رسانه های خبری گزارش داده اند که منبع واقعی این نکته که به دستگیری ماندلا منتهی شد  یک مقام CIAسازمان سیا به نام دونالد ریکارد(Donald Rickard) بود. در تاریخ پنجشنبه، دموکراسی ناو ! تلاش نمود که با دونالد ریکارد در خانه اش در کلرادو تماس (تلفنی) بگیرد. در هر دو مورد تماس تلفنی ما، زمانیکه مردی که تلفن را برداشت و ما گفتیم که می خواهیم با دونالد ریکارد صحبت کنیم، تلفن را فورا قطع نمود. گروه فعالینی به نام روت اکشن (RootsAction ) کارزایری را سازمان داده است که که طبق ان سازمان سیا فایل های خود را در مورد ماندلا و آفریقای جنوبی برای مردم آمریکا و جهان علنی نماید، و همچنین گروه دیده بان رسانه ها طبق انصاف و دقت در گزارشی این مسئله را  مورد سؤال قرار داده است که چرا رسانه های شرکت های بزرگ امپریالیستی تا حد زیادی این داستان را نادیده گرفته اند.
ما با روزنامه نگاری به نام  اندرو کوک برن (Andrew Cockburn) صحبت کردیم، که برای اولین بار در مورد دخالت سازمان سیا در  دستگیری ماندلا را در سال 1986 در روزنامه نیویورک تایمز گزارش نمود .
لینک زیر فایل نوشتاری و همچنین صوتی گفتگوی دمکراسی ناو(ایمی گودمن) با اندرو کوک برن (Andrew Cockburn) در این مورد می باشد.
«One of Our Greatest Coups»: The CIA & the Capture of Nelson Mandela

http://www.democracynow.org/2013/12/13/one_of_our_greatest_coups_the