پرش به محتوا

انتشار غافلگیر کننده مانیفست پاپ علیه سرمایه داری

آشپیگل آنلاین 

ترجمه رضا نافعی

منتشر شده در آينده ما

 

 | ©REUTERS/Agustin Marcarian

رم – پاپ  فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان،  در بیانیه 84 صفحه ای  » اافانگلی گودیوم» از «استبداد بازار»  انتقاد کرد و  مسیحیان و نیز قدرتمندان جهان را به  پیکار با فقر و نابرابری  فرا خواند. پاپ  تاکید کرد که نظام اقتصادی کنونی «از بنیاد  ظالمانه است».

بیان صریح و خالی از مجامله او اینست : «این اقتصاد مرگ آفرین است. باور کردنی نیست که وقتی پیرمردی  از سرما  در کنار خیابان یخ می زند هیچکس خشمگین نمی شود، در حالی که  اگر شاخص بهای بورس دو واحد کاهش نشان دهد در صدر اخبار قرار می گیرد».

رهبر کاتولیک های جهان پرستیدن بت پول  را بشدت مورد انتقاد قرار داد و از سیاستمداران  خواست تا ارائه  »کار، آموزش و خدمات بهداشتی شایسته  به شهروندان را تضمین کنند».

انتقاد تند از سرمایه داری

اشپیگل می نویسد انتقاد پاپ از سرمایه داری بر اساس سنت الهیات رهائی بخش است. دیر زمانی است که دیگر مسئله فقط مسئله استثمار  و سرکوب نیست، بلکه  مسئله فرهنگ طرد از جامعه است، طرد کسی که خدمات کافی عرضه نمی کند . «به انسان فی نفسه بعنوان کالا نگریسته می شود، کالائی که میتوان مصرف کرد  و بعد به دور انداخت. ما نه تنها فرهنگ دور انداختن را متداول ساختیم، بلکه آن را ترویج کردیم».

رهبر کاتولیک های جهان اسرافکاری و  توزیع دور از عدالت نعمات مادی را بشدت مورد اعتراض قرار داده و نوشته  است: «دیگر قابل تحمل نیست که  وقتی انسان هائی هستند که از گرسنگی رنج می برند مواد غذائی دور ریخته شود. این ظلم اجتماعی است.»

او می گوید:

» این بت سازی نوین ، این پرستش پول مطرود است.» » آن پولی که بجای خدمت حکومت کند مطرود است»  » آن اقتصادی که طرد می کند مطرود است» « نابرابری های اجتماعیکه خشونت می افریند مطرود است «

از زمانی که پاپ  به رهبری جهان کاتولیک انتخاب شده این نخستین موعظه ای است که از او منتشر می گردد و بخش عمده آن از تقریرات شخصی خود اوست .

بر اساس گفته او : «عیسی مسیح را باید از آن قالب های خسته کننده ای که او را در آن محبوس ساخته ایم رها سازیم.»

اشپيگل آنلاين

اشپيگل آنلاين لينك دوم

۱ دیدگاه »

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: