سياسی

شعارهای سر به مهر یک نسل

فرزانه قبادي

رسانه محبوب نسل امروز رسانه مجازی است. نسلی که ترجیح می دهد به جای به دست گرفتن پلاکارد و حضور در خیابان یا تجمع در مقابل یک ساختمان یا میدان، تصویر پروفایلش را تغییر دهد

پیکسل شعاری

می شود گفت در زیر پیکسل هایش یک کیف پنهان کرده، آرایشی که مخصوص خودش است و لباس هایی که هر کدام به تنهایی فریاد می زنند که او می خواهد متفاوت باشد. اما از تمام این جاذبه های ظاهری که بگذریم، می رسیم به پیکسل ها، تعدادی از آنها یک تصویر را نشان می دهد و تعدادی حامل یک جمله قصار هستند. روی تعدادی یک خط قرمز کشیده شده به این معنا که صاحب پیکسل به طور مثال دور عکاسی را خط کشیده یا از سیگار متنفر است. و در این بین دو پیکسل هم به شما می گوید که او بچه کدام محل است یا پرچم کدام محل بالاست و کجا درس می خواند و دم دانشجویان کدام رشته از کدام دانشگاه گرماست. پیکسل هایی هم با طرح انار و بلوط و حیواناتی مثل جغد و آفتاب پرست نشان می دهد که او با جریانات روز همراه است. شاید بتوان گفت امروز پلاکاردهای بزرگ و بنرهای چند صد متری جایش را به پیکسل های فلزی و چوبی و پارچه یی داده و جوانان عقایدشان و حتی آرمان ها و علایق شان را روی تن ظریف پیکسل ها نقش می زنند و آنها را روی کیف و کوله پشتی شان الصاق می کنند تا همه بدا نند که آنها چگونه می اندیشند و از چه چیزهایی متنفرند یا به چه چیزهایی علاقه مند. نسل امروز نسلی علاقه مند به سمبل ها و نشانه هاست و با همین سمبل ها عقایدش را ابراز می کند، خواسته هایش را مطرح می کند و به دنبال یک آرمان در زندگی می شود.
زمانی که به مقوله شعار می پردازیم شاید بتوانیم این جملات یا تصاویری را که روی کیف هایمان جا خوش کرده اند را هم به نوعی شعار بدانیم. شعارهایی که بر کسی پوشیده نیست و همه می توانند آنها را بخوانند، ببینند و با بخشی از عقاید و علایق ما آشنا شوند و بدانند که نویسنده مورد علاقه مان کیست یا اسطوره مان در زندگی چه کسی است. می توانیم تمام مانیفست مان را روی یک پیکسل پارچه یی جا بدهیم و در معرض دید عموم قرار دهیم.

مجاز شعاری

تصویری را روی دیوار شخصی مان در یک شبکه اجتماعی قرار می دهیم و جمله یی را در کنارش می نویسیم، شاید شعری از یک شاعر بلندآوازه، شاید هم جمله یی قصار که نمی دانیم گوینده اش چه کسی است. جمله یی که تبدیل به یک شعار می شود، شعاری که ما روی دیوار نوشته ایم و دوستان مان آن را می پسندند یا جملاتی در همان راستا به آن اضافه می کنند. اما گاهی پیش می آید که این شعار تنها روی یک دیوار مجازی باقی می ماند و هرگز به هیچ کجای زندگی و تفکر ما
سر نمی زند تا کمی روی رفتار و کنش ما تاثیر بگذارد و همین می شود دلیل الصاق یک برچسب به نام شعارزدگی روی نسل امروز؛ نسلی که به زعم بزرگ ترها و نسل های قبل شبیه حرف هایش نیست و فقط شعار می دهد. حال باید دید تا چه اندازه این برچسب شعارزدگی بجا و درست به این نسل نسبت داده می شود.
نوشته است: «بیا دنیا بسازیم، نه با دنیا بسازیم». می گوید این شعار من در زندگی است، من هرگز تسلیم جریان تحمیلی زندگی نمی شوم و سعی می کنم خودم مسیرم را تعیین کنم و در همان مسیر قدم بردارم. با چند سوال و جواب ساده می فهمیم که رشته دانشگاهی اش را پدر برایش انتخاب کرده و شغلش هم یک شغل خانوادگی است. دنیایی که ساخته است این گونه است. گاهی مجبور به تسلیم شده. این یک واقعیت است که هیچ چیز مطلق نیست. نمی توان گفت رساندن یک شعار به عرصه عمل کار ساده یی است و باید در تمام جنبه ها صورت بگیرد. گاهی هم پیش می آید که آدم ها ناگزیر به انتخاب راهی می شوند که از شعارشان فاصله دارد. اما زمانی که تعداد این انتخاب ها افزایش پیدا کند، تا جایی که از شعار تنها یک جمله زیبا باقی بماند و دیگر هیچ، می شود این جمله را پذیرفت که این نسل، نسلی شعارزده است.
رسانه محبوب نسل امروز رسانه مجازی است. نسلی که ترجیح می دهد به جای به دست گرفتن پلاکارد و حضور در خیابان یا تجمع در مقابل یک ساختمان یا میدان، تصویر پروفایلش را تغییر دهد یا واژه یی را ترند کند تا صدایش را به گوش دیگران برساند. شاید این راه شعار دادن برای نسل های قبل به بی عملی نزدیک باشد، اما نتایجی که از دل این فعالیت های شعارزده بیرون می آید چیز دیگری می گوید. اگر نسل امروز بداند که چگونه از تریبونی به نام مجازستان استفاده کند و چطور خواسته ها و عقایدش را به درستی در آنها طرح کند، شاید اتهام شعارزدگی هم برای همیشه از او رفع شود. اما مشکل اینجاست که در غالب مواقع شاهدیم که فرد پا را فراتر از تعویض تصویر پروفایل نمی گذارد و اقدامی جهت رسیدن به خواسته یی که در تصویر به اشتراک گذاشته شده روی پیج شخصی اش مطرح کرده، انجام نمی دهد.

حضور شعاری

با حضورش در یک فضای خاص و در یک ساعت خاص می خواهد ثابت کند نگران محیط زیست است. نگران قطع شدن بی مورد درخت ها، نگران لایه ازن، نگران گرم شدن زمین. تلاش می کند و تصاویر حضور در این فعالیت ها را هم در همان رسانه محبوبش با دوستانش شریک می شود. تا اینجای قصه او یک قهرمان است که برای داشتن زمینی زیبا و سالم تلاش می کند اما دیدن تصویرش در فضای پمپ بنزین یا ژست خسته اش کنار یک قلیان در یک سفره خانه سنتی یا موارد دیگری که قابل چشمپوشی نیستند، هر ناظری را ناگزیر می کند تا در برخورد با او از برچسب شعارزدگی استفاده کند.
برای کسی که تنها در یک تشکل مردمی نگران مساله یی می شود و بعد مانند یک فرد ناآگاه با همان مساله برخورد می کند، نمی توان لقبی جز شعارزدگی را مناسب دانست.

شعار می دهم؛ پس هستم

اما با تمام این موارد اگر کمی واقع بین باشیم می توانیم بگوییم نسل امروز در اغلب موارد و نه همیشه نسل شعارزده یی است. نسلی که جملات گزیده شده یک نویسنده بزرگ را به اشتراک می گذارد و در عمل هیچ کتابی از نویسنده مذکور مطالعه نکرده. نسلی که به تاریخ باستانی کشورش می بالد و افتخارش را در استفاده از نمادها و کلماتی خاص به رخ می کشد اما همان تاریخ پر افتخار را هم مطالعه نکرده که شاید اگر مطالعه یی ولو کوتاه در تاریخ داشته باشد موارد بسیار دیگری برای افتخار می یابد. نسلی که اسطوره هایش را نمی شناسد. نسلی که نمی داند چگونه اسطوره بسازد. نسلی که حتی شعارهایش را هم خودش نساخته. شعارهای این نسل، یادگار نسل های قبل است. نسل امروز کمتر می خواند، کمتر می بیند و کمتر می سازد. نسل امروز نسل share کردن جملات است، نسل کپی پیست عقاید و باورها و شعارها. نسلی که اهل بحث نیست. اهل انتقاد نیست. اهل چالش نیست اما جملاتی را بر دیوارهای مجازی اش می نگارد که او را اهل جنگیدن با مشکلات معرفی می کند. اهل نقد پذیری و اهل استقامت در مقابل سختی ها. نسل امروز در غالب موارد نسلی پیشرو نیست. ترجیح می دهد راه هایی را که دیگران رفته اند و امنیتش تضمین شده است را انتخاب کند نه راهی را که از امنیتش اطمینان ندارد. اینها همه برچسب هایی است که شاید در ابتدا نتوانیم وجودشان را برتابیم و بپذیریم اما کمی که تعمق کنیم در رفتارهایمان در کنش های جمعی و فردی مان و در عقایدی که ابراز می داریم و رفتارهایی که در پس آن عقاید نشان می دهیم، می بینیم که هر چند این جملات مطلق نیست ولی در غالب موارد چندان هم جملات بی ربطی نیست.
نسلی هستیم که شعارهایمان نشان از یک تصویر آرمانی دارد که برای رسیدن به آن هیچ تلاشی نمی کنیم و چه بسا پیش بیاید که رفتارمان در قبال یک مساله چیزی بگوید و شعاری که در رابطه با آن مساله می دهیم ساز دیگری بزند. حتی تصویری که از خود می سازیم هم به یک شعار زیبا بیشتر شباهت دارد. شعاری که روی آن تعصب هم داریم و نمی گذاریم کسی چپ نگاهش کند. شعاری که بدون اینکه بدانیم چقدر غیرواقعی و غیرمنطقی است، اصرار داریم که روزی به عمل خواهد نشست و آن روز، روز ما خواهد بود و اگر کسی بخواهد ذره یی ما را از آرمان های مطرح شده در شعارمان دور کند مجازستان دنیا را بر سرش خراب می کنیم اما به قول شاعر: کاش می شد که شعار، جای خود را به شعوری می داد/ تا چراغی شود دست اندیشه مان.

به قدر وسع بکوشیم

در تعریف مفهوم شعار به این نکته هم باید توجه داشت که شعارها نشان دهنده آرمان و تصویر ایده آل فرد یا یک جمع هستند و قرار نیست هر آنچه را فرد یا یک جمعیت در شعار خود مطرح می کند به عمل تبدیل شود. اما بدون شک همه کسانی که به نوعی مخاطب یک شعار هستند، توقع دارند رفتارهای یک شعار دهنده اگر نماد عینی شعار ارائه شده نیست، در بهترین حالت ممکن هم راستا با عقیده مطرح شده در شعار باشد.
روزنامه اعتماد