سياسی

امريكا چگونه شنود مي كند؟ گزارشي تحليلي درباره طرح هاي جاسوسي واشنگتن

نويسنده: ميثم لطفيshonoud1223

رسانه هاي خبري در سال 2006 ميلادي از راه اندازي سايت اينترنتي ويژه اي موسوم به WikiLeaks خبر دادند كه توسط يك شركت انتشاراتي به نام Sunshine Press اداره مي شد و اين مركز ادعا داشت كه بيش از 2/1 ميليون سند و مدرك معتبر از رهبران و سياستمدران بزرگ دنيا را در اختيار دارد و براي حمايت از حقوق شهروندي، آن ها را به صورت عمومي منتشر مي كند. انتشار نخستين اسناد دولتي توسط اين سايت عكس العمل فراواني در جهان داشت و در اصل اين نخستين بار بود كه يك مركز اقدام به رونمايي از چنين اسناد محرمانه اي مي كرد. پايگاه اينترنتي WikiLeaks طي اين چند سال توجه همه دولت ها و مردم را به خود جلب كرده بود، تا آن كه در اوايل سال 2013 ميلادي «ادوارد اسنودن» (Edward Snowden) از كارمندان اسبق «سازمان اطلاعات مركزي» (CIA) و از پيمانكاران «آژانس امنيت ملي امريكا» (NSA) اطلاعات طبقه بندي شده اي از برنامه هاي فوق سري اين آژانس از جمله «طرح جاسوسي شنود PRISM» را منتشر كرد.
آنگونه كه اسنودن مي گويد، آژانس امنيت ملي امريكا در سال 2007 ميلادي طرح جاسوسي محرمانه اي را با نام PRISM آغاز كرد كه طي آن، دولت امريكا در مراحل نخست برخي شركت هاي مخابراتي از جمله Verizon را مجبور كرده بود كليه اطلاعات و سوابق ميليون ها مشترك خود را در اختيار آن ها بگذارد. اين فعاليت ها طي سال هاي گذشته به همين صورت ادامه داشت و با افشاگري هاي اسنودن مشخص شد اطلاعات محرمانه روي سرورهاي 9 شركت بزرگ شامل گوگل، فيس بوك، مايكروسافت، ياهو، اپل، يوتيوب و اسكايپ نيز به اجبار در اختيار آن ها قرار گرفته و اين سازمان در طول سال هاي گذشته توانسته است تمامي اطلاعات مربوط به مكالمات و مكاتبات آنلاين كاربران را در اختيار داشته باشد. پس از انتشار اين اخبار و مشخص شدن استراق سمع مخفيانه دولت امريكا، «باراك اوباما» رئيس جمهور اين كشور اعلام كرد كه داده هاي ياد شده را براي پيگيري اتباع خارجي مظنون به فعاليت هاي تروريستي يا جاسوسي در اختيار گرفته است و مشخص شد كه كشورهاي ايران، اردن، مصر و هند اهداف اصلي اين طرح بوده اند. اما اين طور كه «ادوارد اسنودن» فاش كرده است، جاسوسي هاي بين المللي امريكا به اين اتفاقات ختم نمي شود.
به طور كلي بايد توجه داشت كه داده هاي الكترونيكي به گونه اي تعريف شده اند كه از ارزان ترين مسير به مقصد مي رسند و بر اين اساس همواره مستقيم ترين مسير از نظر فيزيكي بهترين مسير براي آن ها محسوب نمي شود. با توجه به اين كه زيرساخت هاي اصلي اينترنت جهان در امريكا مستقر شده است، همواره مسيرهاي منتهي به اين كشور به عنوان ارزان ترين راه ارتباطي محسوب مي شود و اين مساله موجب شده است بخش اعظم اطلاعات جهان از اين كشور عبور كند و در نهايت امريكا به تمامي اين اطلاعات دسترسي داشته باشد. همين مساله به سازمان امنيت ملي امريكا اين امكان را داد كه به نوعي به فكر شنود ارتباطات و مكالمات خارجي بيفتد و در اين اقدام، روساي جمهور و بزرگان سياسي جهان را مورد هدف قرار دهد.
اسنودن در بخش ديگر نشان داد كه كشور انگلستان هم در اقدام هاي مشابه به صورت گسترده اطلاعات اينترنتي و مخابراتي را در اختيار داشته و چنين شنودهايي را انجام داده است. در اسنادي كه توسط اين كارمند اسبق سازمان CIA منتشر شد، كارشناسان دريافتند كه آژانس امنيت ملي امريكا براي آن كه به چنين اطلاعاتي دست يابد از دو طريق عمل كرده است. در بخش نخست آن دسته از اطلاعاتي كه قابل دسترس است با دستور مستقيم مقامات امريكا و به اجبار از شركت هاي بزرگي چون گوگل و مايكروسافت در اختيار آن ها قرار مي گيرد و در بخش ديگر، اين آژانس دولتي با هك كردن زيرساخت هاي مربوط به شبكه هاي غيرنظامي از جمله دانشگاه ها، بيمارستان ها و شركت هاي خصوصي در سراسر جهان اطلاعات مورد نظر خود را كسب كرده و حقوق آن ها را رعايت نمي كند البته بايد توجه داشت كه اين اقدامات جاسوسي و فعاليت هاي گسترده فقط مربوط به امريكا نيست و در اين برنامه هاي مخفيانه كشورهاي انگلستان، كانادا، استراليا و نيوزيلند هم به آن كمك كرده اند.
اگرچه ژنرال «كيت الكساندر» (Keith Alexander) رئيس سازمان NSA پيش از افشاگري هاي اسنودن در سال 2012 ميلادي در كنگره اين كشور سوگند ياد كرد كه در مكالمات تلفني، پست هاي الكترونيكي، پيامك ها، جست وجوهاي اينترنتي، خريدهاي اينترنتي و سوابق بانكي مردم هيچ فعاليت جاسوسي انجام نداده است، يك سال پس از اين اتفاق بيش از 20 هزار مدرك و سند رسمي منتشر شد كه تاييد مي كردند اين سازمان تمام اطلاعات ياد شده را طي ساليان گذشته در اختيار گرفته و آن ها را بررسي كرده است. انتشار اين اسناد توسط اسنودن نشان داد كه NSA يك شبكه پيچيده جاسوسي راه اندازي كرده است كه به كمك آن مي تواند تمامي مكالمات تلفني و اينترنتي بيش از يك ميليارد كاربر را در آن واحد در اختيار داشته باشد و در كنار آن، به مكالمات تلفني و مكاتبات رهبران بزرگ جهان، روساي جمهوري و سياستمداران دسترسي پيدا كند. در اين اسناد نمايان شد كه اين سازمان جاسوسي با استفاده از سيستم هاي مخابراتي و اينترنتي خود موفق به شنود اطلاعات در اتحاديه اروپا، ايران، چين، مصر، برزيل، امريكاي لاتين، پاكستان، استراليا و… شده است و همچنان به اين فعاليت ها ادامه مي دهد. اين اطلاعات به صورت مستقيم از سرورهاي اصلي اينترنت جهان در اختيار گرفته مي شده است. اين سرورها كه ستون فقرات اينترنت جهان نام دارند، به عنوان شاهراه هاي ارتباطي جهان محسوب مي شوند و همواره اطلاعات جامع از تمام كشورهاي جهان را در خود جا داده اند و البته، بيشتر آن ها در كشور امريكا واقع شده اند.
با توجه به اين كه سازمان امنيت ملي امريكا براي شنودهاي خود در كشورهاي مختلف جهان از سرورهاي اصلي اينترنت استفاده كرده است، اين مساله موجب شد اطلاعات ديگري نيز در اختيار اين آژانس جاسوسي قرار گيرد.
اسناد منتشر شده از سوي اسنودن نشان مي دهد، «آژانس امنيت ملي امريكا» با وجود تمام افشاگري هاي صورت گرفته و مخالفت هاي موجود همچنان تمام پست هاي الكترونيكي كه از سرورهاي امريكا به سراسر جهان منتشر مي شوند را در اختيار مي گيرد و براي آن كه بتواند از آن ها بهترين استفاده را ببرد، سيستم جست وجوگر هوشمندي تعريف كرده است كه مبتني بر اين سيستم كليدواژه هاي مورد نظر خود را مورد بررسي قرار مي دهد و از اين طريق به صورت لحظه به لحظه تمام پست هاي الكترونيكي را غربال مي كند تا در نهايت بتواند اطلاعات مورد نظر خود را از بين آن ها پيدا كند.
علاوه بر اين گفته شده است كه بر اساس دستور سازمان NSA، تمام دفاتر اداره پست امريكا به اسكنر پيشرفته اي مجهز شده اند كه به وسيله اين دستگاه تمامي پاكت ها، بسته هاي پستي، نامه ها و كارت پستال ها از بيرون مورد بازديد قرار مي گيرند و بدون آن كه در اين پاكت هاي پستي باز شود، تمامي محتويات و نوشته هاي درون آن مشخص مي شود تا بدون اطلاع دولت امريكا اطلاعاتي از اين طريق رد و بدل نشود.
طرح جاسوسي دولت امريكا در اطلاعات مردم جهان و شنود مكالمات تلفني به قدري جدي شده كه به شركت مايكروسافت هم اتهاماتي وارد شده است. بر اساس اين اتهامات، كارشناسان آلماني ادعا مي كنند كه مايكروسافت به عنوان بزرگترين شركت توليدكننده نرم افزار در جهان همكاري هايي را با سازمان NSA انجام داده است كه به موجب آن، آخرين نسخه از سيستم عامل رايانه اي اين شركت موسوم به ويندوز 1/8 يك در پشتي مخفيانه را شامل مي شود كه به ماموران جاسوسي امريكا امكان مي دهد به تمامي اطلاعات ذخيره شده در رايانه هاي مجهز به اين سيستم عامل دسترسي پيدا كنند و از طريق ماژول موجود روي آن بتوانند در هر زمان كه مي خواهند اين اطلاعات را بدون اطلاع كاربر در اختيار بگيرند. اين ادعا هنوز به طور دقيق به اثبات نرسيده است، اما به هر حال بايد توجه داشت كه اگرچه روساي جمهور چندين كشور جهان در مورد شنودهاي غيرقانوني دولت امريكا شكايت كرده اند و سازمان هاي حمايت از حقوق بشر مقابل اين مساله ايستاده اند، اما اين كشور همچنان به فعاليت هاي جاسوسي خود در فضاي مجازي ادامه مي دهد و احساس دلهره و نگراني عمومي را براي تمامي كاربران جهاني به وجود آورده است.

روزنامه ایران