تاریخی

«زنده باد کوبا» در نیویورک

دنیای جوان

تارنگاشت عدالت

آمریکای لاتین، افریقا، کشورهای اسلامی، آسیا و ، اروپا ـ نمایندگان تقریباً کلیه مناطق جهان دیروز در نیویورک در مقابل محاصره اقتصادی کوبا از طرف ایالات متحده آمریکا موضع گیری کردند. در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بسیاری ازنمایندگان، از جمله سخنگویان اتحادیه افریقا، کشورهای عضو سازمان CELAC(مجمع کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب) و سازمان همکاری کشورهای اسلامی OIC رشته کلام را به دست گرفتند و یک تنه جنگ اقتصادی ایالات متحده آمریکا را که قریب نیم قرن علیه کوبا حاکم است، محکوم کردند. نماینده افریقا، سفیر اتیوپی در سازمان ملل، امان حسن گفت به جای این‌که این جزیره کوچک مورد محاصره قرار گیرد، باید به خاطره ده‌ها سال کمک‌‌های این کشور، بشریت ازهاوانا متشکر باشد. نماینده CARICOM کمک‌های بی‌دریغ پزشکان کوبائی پس از زلزله شدید هائیتی در سال ۲٠۱٠ را یادآوری کرد.

در رای‌گیری، ۱۸۸ کشور به پیشنهاد کوبا رای موافق دادند. تنها دو کشور با این پیشنهاد مخالفت کردند: ایالات متحده و اسرائیل. این ۲۲مین بار بود که جامعه جهانی محاصره کوبا از طرف واشنگتن و پیامدهای آن بر کشورهای سوم را محکوم می‌کند. سال گذشته نیز ایالات متحده آمریکا، اسرائیل و پالاو، تنها کشورهائی بودند که به این پیشنهاد رای مخالف دادند.

نمایندگان ایالات متحده با چهره‌هائی عبوس در صندلی‌های خود فرورفته بودند و به زحمت به انتقادات دیپلمات‌های جهان گوش فرا می‌دادند. وزیر امورخارجه کوبا برونو رودریگس درسخنان خود به پیامدهای جنگ اقتصادی آمریکا اشاره کرد که از جمله تامین بهداشتی مردم کوبا را با اشکال مواجه می‌سازد و تا کنون بیش از ۱،۱ بلیون دلار به این کشور خسارت وارده ساخته است. سفیر بولیوی در سازمان ملل متحد ساشا یورنتی تاکید کرد « ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند برای همیشه اراده جهان را مورد اغماض قرار دهد» و سخنرانی خود را با پیام «زنده باد کوبا» به پایان برد. همین‌طور نماینده اندونزی، احمد عارف عدنان «مقاومت متهورانه» طولانی جمهوری کوبا را مورد تحسین قرار داد و از جامعه جهانی خواست به طور مجدد محاصره اقتصادی کوبارا محکوم کند. جامعه اروپا پیشاپیش قبل از رای گیری کتباً نظر خود را ابراز کرده بود. مانند سال‌های گذشته بروکسل « رویکرد اقتصادی ایالات متحده آمریکا نسبت به کوبا» را مسئله «دوجانبه» اعلام کرد ولی گسترش تحریم‌ها به خارج از مرزهای دوکشور را محکوم کرد.