سياسی

شکست مالی ایالات متحده غیرآمریکا‌یی کردن جهان را ایجاب می‌کند


chinavsusa231asمنبع: شین‌هوا
١٣ اکتبر ٢٠١٣
نویسنده: لیو چانگ
تارنگاشت عدالت

شکست مالی ایالات متحده غیرآمریکا‌یی کردن جهان را ایجاب می‌کند

در حالی‌که سیاست‌مداران ایالات متحده از دو حزب سیاسی هنوز بین کاخ سفید و ساختمان کنگره در رفت و آمدند- بدون رسیدن به یک توافق عملی برای عادی‌سازی جامعۀ سیاسی که دربارۀ آن لاف می‌زنند- شاید برای جهان مبهوت زمان خوبی باشد که ساختمان یک جهان غیرآمریکایی را آغاز کند. ایالات متحده، که از خونریزی جنگ جهانی دوم بمثابه قدرتمندترین ملت جهان بیرون آمد، از آن زمان از طريق تحمیل نظم جهانی بعد از جنگ، کمک به بهبود اروپا، و تشویق تغییر رژیم در ملت‌هایی که آن‌ها را دوست واشنگتن نمی‌داند، سعی کرده است یک امپراتوری جهانی ایجاد کند.

با قدرت اقتصادی و نظامی ظاهراً بدون رقیب خود، ایالات متحده اعلام کرده است که تقریباً در هر گوشۀ جهان منافع حیاتی دارد که باید از آن‌ها حفاظت کند، و به مداخله در امور دیگر کشورها و مناطق بسیار دور از سواحل خود عادت کرده است. در عین‌حال، دولت ایالات متحده سعی زیادی کرده است که در برابر جهان بمثابۀ تنها کشور دارای برتری اخلاقی ظاهر شود، در حالی‌که مخفیانه به اقدامات وقیحانه‌ای مانند شکنجه اسیران جنگی، کشتار غیرنظامیان در حملات پهپادی، و جاسوسی از رهبران جهان دست می‌زند.

تحت چیزی که به «صلح آمریکایی» (Pax-Americana) معروف است، ما جهانی را نمی‌بینیم که ایالات متحده در آن به کاهش خشونت و درگیرهای کمک کند، جمعیت فقیر و آواره را کاهش دهد، و صلح واقعی و ماندگار بیاورد. افزون بر این‌ها، بجای انجام به وظایف و مسؤولیت‌های خود بعنوان قدرت هدایت‌کننده، واشنگتن خودخواه از موقعیت ابرقدرتی خود سوءاستفاده کرده است و با انتقال ریسک‌های مالی به خارج از مرزهای خود، تحریک تنش‌های منطقه‌ای در بحبوحۀ اختلافات مرزی، و جنگیدن در جنگ‌های غیرضروری تحت پوشش دروغ‌های آشکار، موجب هرج‌و‌مرج بیش‌تری شده است.

نتیجتاً، جهان هنوز آهسته از فاجعه اقتصادی که نخبگان حریص وال‌استریت بوجود آوردند بیرون می‌آید، در حالی که بمب‌گذاری‌ها و کشتار در عراق سال‌ها پس از آن‌که واشنگتن ادعا کرد مردم آن‌را از حکومت استبدادی آزاد کرده است عملاً روال روزانه شده‌اند. بتازگی، رکود ادواری در واشنگتن بر سر یک راه حل عملی دوحزبی برای بودجه فدرال و تأیید افزایش سقف بدهی، مجدداً ملت‌های بسیاری را که دارایی دلاری عظیمی در اختیار دارند به مخاطره انداخته و جامعه بین‌المللی را شدیداً نگران کرده است.

در این روزهای نگران کننده‌ است ‌که سرنوشت دیگران باید از دست یک ملت ریاکار خارج شود، و یک نظم نوین جهانی بجای آن قرار گیرد، نظمی که طبق آن همۀ ملت‌ها، بزرگ یا کوچک، فقیر یا ثروتمند، از احترام به منافع کلیدی خود و حفاظت مساوی از آن منافع برخوردار باشند.

در راستای این هدف، چند پایۀ ایجاد یک جهان غیرآمریکایی باید ساخته شود.

برای شروع، همه ملت‌ها باید اصول بنیادین حقوق بین‌الملل، از جمله احترام به حاکمیت، و عدم مداخله در امور داخلی دیگران را رعایت کنند. 
بعلاوه، اتوریته سازمان ملل متحد در ادارۀ موضوعات مناطق بحرانی جهان باید برسمیت شناخته شود. این بدین معنی است که هیچ‌کس حق ندارد بدون مجوز سازمان ملل متحد به هیچ شکل به عملیات نظامی علیه دیگران متوسل شود.

جدای از آن، نظام مالی جهانی نیز باید برخی اصلاحات اساسی را بپذیرد. اقتصادهای بازار در‌حال توسعه و در‌حال ظهور باید نقش بیش‌تری در مؤسسات مالی بین‌المللی از جمله بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول داشته باشند، تا بتوانند دگرگونی‌ها در عرصۀ اقتصادی و سیاسی جهان را بهتر بازتاب دهند.

چیزی که ممکن است بمثابۀ یک بخش کلیدی از اصلاحات مؤثر در نظر گرفته شود معرفی یک ارز ذخیره بین‌المللی است که بتوان ایجاد نمود و جای دلار ایالات متحده قرار داد، بنحوی که جامعه بین‌المللی بتواند برای همیشه از سرریز شدن تشدید هرج‌و‌مرج سیاسی داخلی ایالات متحده محفوظ بماند.

http://news.xinhuanet.com/english/indepth/2013-10/13/c_132794246.htm