سياسی

آزادي، هميشه آزادي در جاسوسي دگر انديشان است

 

آيا واقعا دولت آلمان از جاسوسي آمريكا جا خورده است؟

در حقيقت اين يك عوام فريبي واقعي است، آلماني ها و فرانسوي ها و همه ي آن دولتمردان و دولتزناني كه دستي در كاسه آب گوشت قدرت دارند و سالهاست كه تجربه جاسوسي و جاسوس پروري دارند، به خوبي از اين واقعيت مطلعخد كه دول قدرتمند و توان از هيچ خط قرمزي براي جاسوسي، ربودن اطلاعات مهم سياسي و اقتصادي و نظامي به خود هراسي راه نمي دهند.

اگر داستانهاي هاليوودي دوران جنگ سرد را به خاطر داشته باشيم، ميتوان حدس زد آنها بي شك تمام حقيقت و عمق بي وجداني دولت هاي امپرياليستي را هرگز نه خواسته اند و نه مجاز بودند به نمايش گزارند.
بهرحال به بركت انسان هاي با وجدان و از خود گذشته اي مانند ادوارد اسنودن، كه هنوز بر خلاف ليبرال هاي نو وطني و ايده آل هاي فرنگي شان هنوز به «چيزهائي» از مد خارج شده مانند، ايدوئولوژي انساني و آزادي اعتقاد دارند امروز متوجه ميشويم كه فاجعه عظيم تر و زخم عميقتر از آن است كه بدبين ترين منتقدان سياست هاي رسانه اي امپرياليستي از ذهن شان خطور كرده!
بر عكس عده اي بي وجدان سياسي، كه معمولا با ترفندهاي ابلهانه سعي بي اهميت بودن ابعاد فاجعه دارند، اكثريت ساكنان نيمكره غارتگر و مفتخور شمالي كه گمان ميكردند در دمكراسي و آزادي مدني «شير و عسلي» به سر ميبرند چرتشان پاره شده و از سروران سياسي خود ميپرسند كه اين چه افتضاحي است كه راه انداخته ايد؟  
اگر حكومت هاي فاشيستي با زور و تهديد و ايجاد ترس وارد زندگي خصوصي مردم ميشدند و ميشوند در اين كشورها با جاسوسي و با روش هاي فوق مدرن دولت ها به همين اهداف ميرسند، طبعا روش دوم را يا كسي حس نمي كند و يا مانند چوخ بختياري هاي بي وجدان ميگويند» كه چي؟» من كه چيزي براي مخفي كردن ندارم، يا كاري نمي كنم كه نگران اين باشم كه جاسوسي ام را ميكنند؟
در اينجا مجموعه اي از اخبار گزارش هاي امروز را در باره جاسوسي هاي كشورهاي غربي برايتان جمع آوري و منتشر ميكنيم:
جاسوسي اخبار برلوسكني را در ايتاليا محو كرد

منابع خبری ایتالیا فاش کردند دولت این کشور نیز از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا و سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس مورد جاسوسی قرار گرفته است.
به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری ایتالیایی آنسا، دولت ایتالیا در بین دولت های اتحادیه اروپاست که از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا مورد جاسوسی قرار گرفته است. 
گلن گرینوالد، روزنامه نگاری که نخستین بار برخی مدارک ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان های اطلاعاتی آمریکا را منتشر کرد اعلام کرد آژانس امنیت ملی آمریکا از بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا جاسوسی کرده است. وی افزوده است سرویس های اطلاعاتی انگلیس نیز از تماس های تلفنی و اطلاعات اینترنتی ایتالیا شنود و جاسوسی کرده و اطلاعات خود را با آژانس امنیت ملی آمریکا مبادله کرده است. 
پیش از این جاسوسی گسترده آمریکا از میلیون ها تماس تلفنی مردم فرانسه موجب خشم و اعتراض شدید مقامات و مردم این کشور شده بود. همچنین افشای شنود مکالمات آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز به تنش در روابط اروپا و آمریکا دامن زده است. 

در حالی که موضوع استراق سمع توسط اداره امنیت ملی آمریکا از کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین در رأس اخبار رسانه های جهان قرار دارد، مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اعلام کرد که فرانسه نیز از وی جاسوسی می کرده است.

 

به گزارش ایرنا به نقل از نشریه فرانسوی لوپوئن، آلبرایت گفت: زمانی که من نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد بودم، فرانسه از من جاسوسی می کرد.

 

لوپوئن افزود: وزیر امور خارجه پیشین آمریکا با این واکنش در صدد بی اهمیت جلوه دادن استراق سمع مکالمات تلفنی بیش از 70 میلیون فرانسوی است.

 

آلبرایت مدعی شد: این اقدام تعجب آور نیست؛ زیرا تمامی کشورها از همدیگر جاسوسی می کنند.

 

مادلین آلبرایت که از سال 1993 میلادی به مدت چهار سال نماینده آمریکا در سازمان ملل بود و سپس از سوی بیل کلینتون رییس جمهوری وقت آمریکا به وزارت امورخارجه این کشور رسید، به درز اطلاعات و انجام جاسوسی از وی در دوران نمایندگی وی سخن گفت.

 

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا ادامه داد: بخوبی به یاد می آورم وقتی در سازمان ملل بودم سفیر فرانسه یکی از مکالمات تلفنی مرا شنود کرده بود.
براي خالي نبودن عريضه و بي اهميت جلوه دادن جاسوسي از سوي همه كشورها اخيرا اين مطلب نظرم را جلب كرد:
در واکنش به جاسوسی آمریکا از میلیون‌ها شهروند فرانسوی
رئیس سابق دستگاه جاسوسی فرانسه در واکنش به گزارش‌های جاسوسی آمریکا از میلیون‌ها شهروند کشورش گفت: پاریس هم از آمریکا جاسوسی می‌کند.
صراط: رئیس سابق سازمان جاسوسی داخلی فرانسه گفته است که فرانسه هم از آمریکا جاسوسی می‌کند، درست همان‌طور که آمریکا از فرانسه جاسوسی می‌کند.

وی این اظهارات را در حالی بیان کرده که گزارش‌ها حاکی از آن است آژانس امنیت ملی آمریکا اطلاعات تلفنی مربوط به میلیون‌ها نفر از شهروندان فرانسوی را جمع‌آوری کرده است.

برنارد اسکوارچینی که تا سال گذشته رئیس دستگاه اطلاعات داخلی فرانسه بوده به روزنامه فیگارو  گفته از شنیدن اظهارات ژان مارک آیرو، نخست‌وزیر فرانسه «حیرت‌زده» شده است.

نخست وزیر فرانسه پیشتر گفته بود گزارش‌های جاسوسی از شهروندان فرانسه او را شوکه کرده‌اند.

رئیس سابق دستگاه اطلاعات فرانسه گفت: «از این ساده‌لوحی‌های حاکی از دستپاچگی تعجب می‌کنم. آدم فکر می‌کند سیاستمداران ما به خودشان زحمت خواندن گزارش‌هایی که از دستگاه‌های اطلاعاتی می‌گیرند را نمی‌دهند.»

آقای اسکوارچینی که در سال 2011 به خاطر تجسس از روزنامه‌نگارهایی که پیگیر بودجه‌های غیرقانونی کمپین تبلیغاتی نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه بودند خود در پارلمان مورد سوال قرار گرفته بود، ادامه داد: «دستگاه‌های اطلاعاتی فرانسه کاملاً آگاهند که تمامی کشورها، چه در جنگ علیه تروریسم متحد هم باشند یا نباشند، همواره از هم جاسوسی می‌کنند.»

وی تصریح کرد: «آمریکایی‌ها از منافع صنعتی و بازرگانی فرانسوی‌ها جاسوسی می‌کنند و ما هم همان کار را انجام می‌دهیم چون حفاظت از شرکت‌هایمان جزو منافع ملی ماست.»

رئیس پیشین دستگاه اطلاعاتی فرانسه تأکید کرد: «در این گزارش، هیچ چیزی به واقع جای تعجب نداشت. کسی را نمی‌توان فریب داد.»
منبع: فارس

رئیس سابق سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی از شنود مکالمات تلفنی سران اسرائیل از جمله نخست‌وزیر این رژیم توسط آمریکا خبر داد.
به گزارش مشرق، تسنیم به نقل از معاریو نوشت: دانی یاتوم رئیس سابق سرویس اطلاعات رژیم صهیونیستی موساد گفت: سرویس های جاسوسی آمریکا مکالمات تلفنی سران تل آویو از جمله مکالمات تلفنی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم را شنود کرده و اکنون نیز به استراق سمع ادامه می‌دهد. 
 
وی در این باره افزود: همانگونه که واشنگتن مکالمات تلفنی سران اروپا را شنود می کند، این مساله سران ما را هم در بر می گیرد.
 
رئیس سابق سرویس اطلاعات رژیم صهیونیستی موساد در ادامه گفت: من به شما اعلام می کنم، آمریکا مکالمات تلفنی کشورهای هم پیمان خود را شنود می کرده و اکنون هم چنین می کند. این امر درباره تل‌آویو هم صدق می‌کند. 
 
وی در ادامه گفت: آمریکایی ها حتی کسانی را که در فاصله یک متری از خودشان هستند را هم مشمول عملیات شنود و جاسوسی می دانند، اگر چه اکنون شاید این مساله را منکر شوند اما اگر صلاح بدانند مکالمات تلفنی شخصی نزدیک به خودشان را شنود کنند، همین الان این کار را انجام می دهند. 
 
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: برای ما و آمریکا در حال حاضر دو مساله از اهمیت بالایی برخوردار است یکی مذاکرات سازش بین فلسطینیان و مقامات صهیونیستی و دیگری مساله مذاکرات قدرت‌های بزرگ با ایران در باره موضوع پرونده هسته‌ای. به شما اطمینان می دهم شنود مکالمات اسرائیلی‌ها درباره این موضوعات حتمی است. 
 
یاتوم در ادامه گفت: اجازه دهید کمی با صراحت صحبت کنم، آن چه که اکنون باعث می شود آمریکا مکالمات ما را شنود کند بحث مربوط به روند مذاکرات سازش از جانب طرف صهیونیستی است، واشنگتن در این باره واقعا در صدد است واقعیت نظر ما را بداند از این رو و برای دانستن اموری که ممکن است در مذاکرات آزارمان دهد سعی در شنود مکالمات دارد. 
 
رئیس سابق سرویس موساد افزود: در بخش مربوط به مذاکرات هسته ای قدرت های بزرگ بر سر موضوع پرونده هسته ای ایران نیز آمریکایی ها دوست دارند بدانند موضع واقعی نتانیاهو در این زمینه چیست، از این رو چون این موضوع برای طرف آمریکایی بسیار مهم است این مکالمات را شنود می کند. 
اتحادیه اروپا در نخستین ساعات بامداد جمعه اعلام کرد فرانسه و آلمان خواستار آن هستند که تا قبل از پایان سال میلادی با امریکا درباره اختلاف شان بر سر مسئله جاسوسی مذاکره کنند.

به گزارش انتخاب، «هرمان فان رومپوی»، رئیس اتحادیه اروپا پس از پایان نخستین روز از مذاکرات اعضای این اتحادیه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد آلمان و فرانسه خواستار گفتگو برای حل و فصل اختلاف پیش آمده بر سر شنود مکالمات تلفن همراه شخصی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و همچنین تماس های تلفنی میلیون ها تن از شهروندان فرانسوی توسط سازمان امنیت ملی امریکا هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، رئیس اتحادیه اروپا گفت سران 28 کشور عضو قصد فرانسه و آلمان را در زمینه تلاش برای گفتگوی دوجانبه با امریکا مورد توجه قرار دادند.