سياسی

منشاء کلید و پیام کلید به‌دستی حسن روحانی!

20131002-114651.jpg
.

١١ ژانویه ١۹۷۸
نویسنده: برنارد گورتزمان
تارنگاشت عدالت

مأمور پیشین «سیا» می‌گوید: مک‌فارلین کیک و انجیل به تهران برد
یک مقام بازنشسته «آژانس اطلاعات مرکزی» در مقابل «کمیتۀ اطلاعات سنا» تأیید کرده است که رابرت سی. مک‌فارلن و هیأت او در مأموریت مخفی به تهران در ماه مه گذشته یک انجیل که آیه‌ای به خط پرزیدنت ریگان بر آن نوشته شده بود برای رهبران ایران برد.
به گفتۀ شخصی که پیش نویس گزارش کمیته را خوانده است، جورج دبلیو کیو (George W. Cave) مقام بازنشسته «سیا» [و] کارشناس ایران که عضو هیأت بود گفت که گروه ١٠ گذرنامه جعلی ایرلندی، و یک کیک به شکل کلید به نشانۀ «گشایش» به سوی ایران با خود داشت.
این‌ها و دیکر جزییات عملیات مخفی آمریکا مشروحاً در گزارش آمده‌اند، اما بخش اصلی آن تاکنون طی دو ماهی که از برملا شدن آن با انتشار داستانی دربارۀ مأموریت مک‌فارلن در یک هفته نامه کوجک بیروت می‌گذرد علنی شده است. در واقع، گزارش گاه‌شمار مفیدی از رویدادها به‌دست می‌دهد…
… گزارش آشکار کرد چون مأموریت بهار گذشته مک‌فارلن به تهران شکست خورد، دولت نسبت به اسراییلی‌ها و آقای قربانیفر محتاط شد.
گزارش گفت برای نخستین‌بار در ١۷ سپتامبر ١۹۸۶، سرهنگ نورث کانال ارتباط با ایران را بدون گفتن به اسراییلی‌ها باز کرد. گزارش افشا نمود که در ٣ اکتبر ١۹۸۶، سرهنگ نورث، آقای کیو و دیگر آمریکایی‌ها در فرانکفورت آلمان غربی، با ارتباط جدید ایران ملاقات کردند، که هویت او مشخص نشده است. اما منابع گفتند او پسر حجت‌الاسلام رفسنجانی بود….