سياسی

مرکل پیروزی خود را مدیون سوسیال دموکرات‌ها است

.

مرکل پیروزی خود را مدیون سوسیال دموکرات‌ها است
٢۶ سپتامبر ٢٠١٣
تارنگاشت عدالت
سارا واگن‌کنشت معاون دبیرکل حزب «چپ» آلمان: مرکل برای پیروزی خود باید از حزب سوسیال دمکرات تشکر کند
برای سارا واگن‌کنشت، معاون رهبر حزب «چپ» (Die Linke) تردیدی وجود ندارد: ضعف چالش‌گر سوسیال دموکرات یکی از عوامل تعیین کننده در پیروزی صدراعظم بود. رهبر ۴۴ ساله و نماینده رادیکال‌ترین بخش حزب می‌گوید «پیر شتاین‌بروک نمی‌توانست یک آلترناتیو را نمایندگی کند: او تجسم یک‌سری تصمیات بد است- از نجات بانک‌ها تا افزایش مالیات بر ارزش افزوده – که زمانی که وزیر [دولت] ائتلاف بزرگ ٢٠٠۹-٢٠٠۵ بود اتخاذ نمود.
با توجه به پیروزی ائتلاف حزب دموکرات مسیحی- اتحاد سوسیال مسیحی، نتیجه برای حزب «چپ» را چگونه می‌بینید؟ما در مقایسه با چهار سال پیش، یک گام به عقب رفته‌ایم، اما برای ما این یک نتیجۀ منفی نیست. ما در سال ٢٠٠۹ کاندیدای نیرومندی داشتیم- اُسکار لافونتین- و حزب در کلیّت خود هنوز بر موج سرخوشی آغاز کار ما سوار بود [حزب در ژوئن ٢٠٠۷ تأسیس شد]. در سال‌های بعد ما چند بحران جدی را از سرگذراندیم، و یک سال‌و‌نیم پیش ما به زیر نتیحۀ ۸٫۶ درصدی که [در این انتخابات یک‌شنبه] بدست آوردیم سقوط کردیم. علاوه بر ارقام در سطح ملی، باید بر این تأکید شود که ما در شمال-راین وستفالی [پرجمعیت‌ترین ایالات کشور، سنتاً سوسیال دموکرت] که در آنجا من در صدر لیست حزب هستم در سطح ۶٫١ درصد قرار داریم و ما وارد پارلمان منطقه‌ای هِس شده‌ایم. هیج‌کس نمی‌تواند بگوید که «چپ» حزبی محدود به شرق آلمان است.
گفته شده است که حزب شما اکنون هسته‌ای متشکل از حدود ۸ درصد آراء را ایجاد کرده است، اما شما هنوز در ارتباط برقرار‌کردن با محروم‌ترین بخش‌های جامعه، که تعداد آن‌ها از نظر عدم شرکت در انتخابات رو به افزیش است، برخی مشکلات دارید؟من فکر نمی‌کنم اگر منظور ما رأی‌دهندکان وفادار ما باشد، ۸ درصد هسته آراء ما را نشان دهد: تا چند سال پیش ما در حدود ۵ درصد بودیم، که من فکر می‌کنم رأی دهندگان قابل اتکای ما را تشکیل می‌دهد. با این وجود، عدم شرکت در انتخابات مشکل بزرگی است. موضوع به ما مربوط است، زیرا آن‌ها مردم به حاشیه رانده شده‌ای هستند که رأی نمی‌دهند: بین مناطق مسکونی و محلات طبقه کارگر که عدم شرکت در انتخابات در آن ۶٠-۷٠ درصد است تفاوت عظیمی وجود دارد. کسانی که در خانه می‌مانند فقط مردمی هستند که آرزوی سیاست‌های متفاوتی را دارند، زیرا آن‌ها امید این را از دست داده‌اند که رأی‌شان بتواند چیزی را تغییر دهد. اگر این مردم بیش‌تر به ما رأی بدهند، ما در حزب «چپ» مطمئناً به نتیجه بهتری دست خواهیم یافت.
حزب شما چگونه به این دست خواهد یافت؟طی کارزار انتخاباتی ما اغلب به محروم‌ترین محلات می‌رفتیم و نتایجی بدست آوردیم: در میان بیکاران رأی ما حدود ٢٠ درصد است. اما مشکل بزرگ، حرف‌زدن روزانه با این مردم است: شما حتا با شرکت در شوهای گفت‌وگوی تلویزیونی هم نمی‌توانید این را انجام دهید. مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که طبقات اجتماعی پایین‌تر برنامه‌های سیاسی تلویزیون را- چه برسد به روزنامه‌ها- نادیده می‌گیرند. ما باید بتوانیم در جاهایی که آن‌ها زندگی می‌کنند ریشه بزنیم: آلترنایتو دیگری وجود ندارد.
در بوندستاگ در سمت چپ حزب دموکرات مسیحی- اتحاد سوسیال مسیحی یک اکثریت عددی وجود دارد، اما یک دولت مترقی تشکیل نخواهد شد. آیا زمانی خواهد رسید که حزب سوسیال دموکرات، «سبزها» و حزب «چپ» متحد شوند؟این واقعیت که شما نمی‌توانید اکثریت عددی را به یک اکثریت سیاسی مبدل کنید نتیجۀ دگرگونی است که حزب سوسیال دموکرات، و تا حدی «سبزها» در سال‌های اخیر داشته‌اند. سوسیال دموکرات‌ها تحت رهبری [صدراعظم] گرهارد شرودر بیرحمانه تأمین اجتماعی را متلاشی کردند، و در واقع هنوز از آن فصل «اصلاحات» فاصله نگرفته‌اند. این توضیح می‌دهد که چرا از نقطه نظر برنامه‌ای آن‌ها نمی‌خواهند با ما به توافق برسند. البته من امیدواریم که در درون حزب سوسیال دموکرات آگاهی به این‌که آن سیاست‌ها به دو شکست انتخاباتی عمده متوالی منجر شده‌اند افزایش یابد: اگر این رخ دهد، امکان کار مشترک دو حزب ما را افزایش خواهد داد.
آیا حزب «چپ» گامی به سمت این شرکای ائتلاف احتمالی برداشته است؟ما اغلب بخاطر مواضع‌مان در سیاست خارجی سرزنش می‌شویم. اما، آن ها اغلب آنچه ما می‌گوییم را تحریف می‌کنند، بعنوان مثال دربارۀ ناتو. ما نمی‌خواهیم آلمان از ناتو خارج شود، ما خواهان خروج از تأسیسات نظامی آن هستیم، و معتقدیم که در آینده ناتو باید با یک سیستم امنیت دسته‌جمعی که روسیه را نیر در برگیرد، جایگزین شود. صادقانه، من فکر نمی‌کنم این موضع مانع گفت‌وگو بشود. و همین را می‌توان دربارۀ دیگر موضوعات گفت، مانند حداقل دستمزد قانونی ١٠ یورو، رقمی که کاملاً در خط چیزی است که در فرانسه اعمال می‌شود.
انتخابات آلمان آمد و رفت اما مدت زیادی به انتخابات اروپایی نمانده است. آیا حزب «چپ» یک استراتژی پان-اروپایی جبهه ضد-ریاضتی، و شاید یک کاندیدای مشترک از «حزب چپ اروپایی» برای ریاست «کمیسون اتحادیۀ اروپایی» در نظر دارد؟من نمی‌دانم که یک کاندیدای مشترک ممکن خواهد بود با نه، ما آن‌را در درون حزب «چپ اروپایی» بررسی خواهیم کرد. مطمئناً ما به نبرد علیه سیاست‌های «ضد-بحران» که کاملاً شکست خورده‌اند¬- بیکاری و بدهی عمومی کشورهای بحران‌زده این را تأیید می‌کند- ادامه خواهیم داد. اما من انتظار دارم دولت‌های آن کشورها سرانجام تصمیم خواهند گرفت بر آلمان که بخاطر صادرات تهاجمی متکی بر پایین نگه داشتن دستمزدها در داخل مسؤول وضعیت پیش آمده برای آن‌هاست، فشار وارد کنند. آن‌ها باید به دولت آلمان بگویند: «اگر به این ادامه بدهید، ما یورو را پایین خواهیم آورد.» این سلاح نیرومندی برای مذاکره خواهد بود.