هنوز خطر حمله به سوريه به بهانه ای دیگر مطرح است

20130923-080338.jpg
آينده ما
.رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه

هنوز خطر حمله به سوریه

به بهانه ای دیگر مطرح است

ریانوستی – ترجمه رضا نافعی

در «استکهلم» پایتخت کشور سوئد، دهمین کنفرانس مطالعات استراتژیک بین المللی برگزار شد که در آن رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه «ایوانف» سخنرانی کرد. او دراین سخنرانی گفت که هنوز حمله به سوریه منتفی نیست و غرب ممکن است بهانه دیگری، – غیر از بهانه سلاح شیمیائی- برای این حمله پیدا کند!

نخست فشرده ای از سخنان ایوانف را ترجمه کرده ام که می خوانید و سپس بخشی از آخرین سخنان وزیر امور خارجه روسیه در برنامه اول تلویزیون این کشور را.

1- بنا به گفته ایوانف رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه: از بین بردن سلاحهای شیمیائی سوریه تضمینی برای جلوگیری از حمله نظامی به سوریه نیست. ایوانف که روز شنبه در تلویزیون روسیه سخن می گفت افزود: غیر ممکن نمی دانم که ( غرب) بهانه دیگری برای حمله نظامی پیدا کند».

ایوانف خواستار اجرای دقیق هنجار های حقوق بین المللی شد و گفت:» بر مبنای این اصول حمله به سوریه فقط وقتی ممکن است که شورای امنیت سازمان ملل باتفاق آراء چنین تصمیمی گرفته باشد.

وی که در دهمین کنفرانس مطالعات استراتژیک بین المللی که روز شنبه در استکهلم پایخت سوئد سخن می گفت اضافه کرد: بنظر روسیه، سوریه تجزیه نخواهد شد و وحدت ارضی آن برجای خواهد ماند ولی همانطور که گفتم ما نمیتوانیم تضمین کنیم که مسیحیان سوریه کشته نشوند. استفاده از حق وتو برای این نیست که ما فقط می خواهیم از حق وتوی خود استفاده کرده باشیم، اگر بگونه ای انکار ناپذیر ثابت شود که چه کسی مرتکب بکار بردن سلاح های شیمیائی شده است آنوقت موضوع می تواند کاملا بشکل دیگری بیان شود. ولی تا زمانی که سندی در دست نیست مواضعی که ما تا کنون داشته ایم تغییر نخواهد کرد.

ایوانف در پاسخ به این پرسش که آیا موضع گیری روسیه نقشی اساسی در چشم پوشی از اشغال نظامی سوریه ایفا کرده است گفت: «من نمی توانم چنین ادعائی بکنم. در کنفرانس سران 20 کشور بزرگ که در سن پترزبورگ بر پاشد، کشورهای گروه بریکس ( برزیل، روسیه،هند،چین و افریقای جنوبی) بیانیه ای را در مورد سوریه به تصویب رساندند. این کشورهای بریکس که هستند؟ این ها دوسوم از جمعیت کره زمین هستند.

2- بنا به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه در مصاحبه ای که با تلویزیون روسیه – برنامه اول- انجام داد گفت:

اپوزیسیون سوریه باید در از بین بردن سلاح های شیمیائی دخالت داده شود. همکاران غربی ما صداقت ندارند وقتی با سماجت ادعا می کنند که سلاحهای شیمیائی در اختیار رژیم سوریه است، پس بنا بر این آنها می توانند آن را بکار برده باشند، زیرامخالفان سلاح شیمیائی ندارند. حتی طبق اطلاعات اسرائیل، مخالفان دولت سوریه حداقل دوبار مناطقی را تسخیر کرده اند که در آنجا سلاح های شیمیائی نگهداری می شده است. مخالفان دولت سوریه به آن سلاح ها دست یافته اند.»

لاوروف تاکید کرد: «طبق تحلیل روسیه علاوه بر گزارش های موجود مبنی بر این که مخالفان رژیم در آزمایشگاههای خود مواد سمی تولید می کنند، اطلاعات مقامات اسرائیلی نیز بازگوی همین حقیقت است.

http://de.rian.ru/security_and_military/20130922/266927983.html

http://de.rian.ru/security_and_military/20130921/266923567.html

http://de.rian.ru/security_and_military/20130921/266923437.html

http://de.rian.ru/security_and_military/20130921/266923567.html