واشنگتن پست: كمك هاي مالي اسلاميون افراطي به تروريست هاي القاعده و سلفي در سوريه

20130922-131343.jpg
.

یک روزنامه آمریکایی از تامین بودجه مخفیانه شورشیان سوری توسط تامین کنندگان مالی در کشورهای عربی و هجوم اتباع خارجی با کیف‌های پر از پول به مرز سوریه و استخدام جوانان پناهنده به عنوان جنگجو در سوریه خبر داده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» نوشت: مقامات آمریکایی و خاورمیانه ای اعلام کرده اند که در کنار ارسال تسلیحات آمریکایی به گروه های شورشی میانه روی مستقر در سوریه، موج جدیدی از کمک های نقدی مخفیانه به اسلام گرایان افراطی آغاز شده است که بیشتر این کمک ها توسط شبکه کوچکی از تامین کنندگان در میان کشورهای عربی که بحران سوریه را گامی به سوی شکل گیری ناآرامی ای گسترده تر در منطقه می دانند، تامین می شود.

بر اساس این گزارش، این تامین کنندگان بودجه که به شیوه ای مخفیانه کار خود را پیش می برند، از شبکه توئیتر و سایر رسانه های اجتماعی برای جمع آوری میلیون ها دلار کمک به افراط گرایان مستقر در سوریه استفاده می کنند و از این طریق در حال تامین پشتیبانی حیاتی از شبه نظامیان اسلام گرای مستقر در سوریه هستند و همین امر ظاهرا عامل پیشروی این شبه نظامیان در بخش های شمالی و شرقی سوریه است آن هم در شرایطی که درگیری ها در سایر بخش های این کشور متوقف شده است.

واشنگتن پست در ادامه این گزارش با استناد به اظهارات مقامات آگاه اطلاعاتی خاورمیانه نوشته است که دلارهای جمع آوری شده از طریق اینترنت بین حساب های بانکی محرمانه و یا توسط پیک و اغلب در شهرهای مرزی سوریه جا به جا می شود و بخشی از این بودجه های مخفی جهت پوشش هزینه خرید تسلیحات و یا تامین مالی یک عملیات و یا آموزش و تسلیح یک جنگجوی غیر سوری اختصاص داده می شود.

بر اساس این گزارش، درحالیکه گروه های رادیکالی از جمله گروه «دولت اسلامی عراق و شام»، «جبهه النصره» و «احرار الشام» مدت هاست که به بودجه کشورهای حاشیه خلیج فارس تکیه کرده اند، بودجه مخفیانه ای که به دست شورشیان سوری می رسد، منجر شده است که اسلام گرایان افراطی با وجود فقدان حمایت برخی از حامیان کلیدی میان اعراب از جمله قطر که تحت فشار آمریکا و عربستان سعودی کمک های خود را به گروه های رادیکالی در سوریه قطع کرد، بتوانند در جنگ داخلی سوریه به برتری هایی دست پیدا کنند.

واشنگتن پست به نقل از مقامات آگاه نوشته است که بودجه های مخفیانه ای که در اختیار شورشیان سوری قرار می گیرد، تلاش غربی ها برای تقویت موقعیت نسبی گروه های شورشی میانه رو و سکولار که دریافت کنندگان مورد نظر تسلیحات آمریکایی هستند را تضعیف کرده است.

مقامات دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده اند که در حال همکاری با متحدان واشنگتن در حاشیه خلیج فارس هستند تا بتوانند تامین بودجه مخفیانه برای شورشیان سوری را قطع کنند اما این تلاش ها به دلیل تاکتیک های مخفیانه تامین کنندگان این بودجه ها دشوار شده است.

«دیوید اس کوهن» معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در این باره گفته است که: بیشتر این بودجه ها توسط شهروندانی در خلیج فارس و به ویژه در کویت تامین می شود؛ متاسفانه کویت که منبع کمک های مالی برای گروه های افراطی در جنگ های عراق و افغانستان محسوب می شود، همچنان محیطی مجاز برای تامین بودجه فعالیت های تروریستی است.

مقامات آگاه می گویند که آنچه نگرانی ها را بیشتر می کند این است که میان تامین کننده بودجه برای شورشیان مستقر در سوریه، گرایش جدیدی جهت نفوذ در میان گروه های شبه نظامی سوریه به وجود آمده است به طوریکه برخی از این تامین کنندگان بودجه، شبه نظامیان شورشی خود را تعیین کردند و درصددند تا همه چیز از ایدئولوژی گرفته تا تاکتیک را به آنها دیکته کنند.

در ادامه این گزارش به هجوم پناهندگان سوریه به شهر مرزی «غازی عنتپ» بین ترکیه و سوریه اشاره شده و آمده است که در طول ماه های اخیر، موج جداگانه ای از هجوم اتباع خارجی برای دخالت در جنگ داخلی سوریه ایجاد شده است.

احمد یک آواره سوری و مترجمی است که در نزدیکی اردوگاه پناهندگان سوری در ترکیه کار می کند؛ احمد می گوید که مرتبا بازرگانان عربی را می بیند که با اتومبیل های لوکس اجاره ای و رانندگانی که استخدام کرده اند خود را به مرز ترکیه و سوریه می رسانند.

بر اساس اظهارات این آواره سوری، برخی با کیف پر از پول می آیند و فقط دنبال این هستند که این پول را ببخشند؛ آنها این پول ها را می آورند زیرا پیدا کردن اسلحه وقتی که پول داشته باشید، مشکل نیست.

کارگران نیز متوجه ورود اتباع خارجی به شهرها و روستاهای واقع در سراسر مرز سوریه با ترکیه و اردن شده اند؛ «علا حدید» که مدیریت کارگران در شمال اردن را بر عهده دارد، در این باره می گوید که ده ها سازمان خیریه کوچک با حمایت اعراب فروشگاه هایی را در نزدیکی مرز سوریه راه اندازی کرده اند و پناهندگان جوان را با پرداخت پول استخدام می کنند و به عنوان جنگجو به سوریه می فرستند.

در این گزارش با اشاره به اینکه اعلام مبلغ دقیق میزان بودجه جمع آوری شده مخفیانه برای شورشیان سوری غیر ممکن است، به اظهارات یکی از مقامات ارشد آمریکایی که به اطلاعات محرمانه درباره بودجه شورشیان سوری دسترسی داشته، اشاره شده و آمده است که شبکه های مستقر در حاشیه خلیج فارس صدها میلیون دلار پول جمع آوری کرده اند که این پول شامل بودجه تامین غذا و لباس برای 2.1 میلیون پناهنده سوری می شود اما بخشی از این بودجه که به گروه های شورشی افراط گرا در سوریه اختصاص داده می شود، عمدا توسط تامین کنندگان این بودجه مخفی می شود.