پرش به محتوا

پيروزي براي سوريه يا مقدمه براي يك جنگ ديگر؟

lawrow_kerry20130916

حمید علوی

دولت سوريه از توافق روسیه و آمريكا ابراز رضايت كرده است و روزنامه هاي نزديك به حزب بعث نيز خوشحالي خود را از توافق انجام شده ابراز كرده اند، سياستمداران سوري در مصاحبه هاي خود از روسيه متحد اصلي كشورشان در مبارزه با تروريست هاي اسلامي بخاطر اين توافق تشكر كرده اند و آنرا پيروزي بزرگي براي كشور و ملت سوريه اعلام كرده اند.

ايران كه در ابتدا مطرح شدن طرح با سكوت نشان داد كه مشغول بررسي طرح است پس از فاصله زماني كوتاهي به كاروان موافقان اين طرح پيوست عليرغم آنكه خامنه اي در جلسه اي نسبت به تعهدات آمريكا به توافق نامه ابراز ترديد كرد، اما دولت روحاني به پشتيباني از طرح پرداخت در ضمن چين بزرگترين حامي مالي سوريه در اين جنگ هم از توافق نامه ابراز خوشوقتي كرد و آنرا گامي مثبت ارزيابي كرد.

نكته مثبت اين توافق اين است كه آمريكا از حمله فوري به سوريه دست برداشته است، در واقع اوباما از يك بار سنگين بروی دوش دولتش رهائي يافته است، خط قرمزي كه خود وي رسما اعلام كرد و با اعلام علني اين خط قرمز آگاهانه خود را آسيب پذير كرد و در و دروازه صحنه سازي هاي شيميائي را براي عربستان و تركيه گشود و به دردسري جدي بدل شد و وي را تا مرز حمله نظامي به سوريه كشانيد فعلا اهمیت خود را از دست داده است.

 توافق نامه روسيه و آمریکا، اوباما را كه از وضعيت نامناسبي که در جهان و آمريكا قرار داشت و حتي با اسناد جعلي توان ايجاد و ايجاب يك جبهه متحد براي حمله به سوريه را نداشت و یک کلام در جنگ افروزی ايزوله  بود وبه اينطرف و آنطرف ميزد تا متحدي قابل اتكا و احترام براي نقشه هاي جنگ طلبانه اش بجويد را نجات داد و بر عكس راه و امكان جديدي را برايش گشود تا آسانتر و بدون مشگلاتي كه در بالا نام برده شد به اين مهم نائل آيد.

آمريكا و روسيه توافق كرده اند كه سوريه در عرض يك هفته ليست كاملي از محل و مقدار سلاح هاي شيميائي خود را به سازمان ملل اعلام كند، بر اساس قانون همين سازمان كشورهائي كه به عضويت پيمان عدم كاربرد سلاح هاي شيميائي در مي آيند بايستي در عرض ٦٠ روز و نه يك هفته اين ليست را تهيه و تسليم سازمان ملل كنند، خود همين مدت كوتاه نشان ميدهد روسيه تحت فشار آمريكا تسليم کوتاه كردن مهلت مقرر شده و با اين عقب نشینی زمينه جدي اشتباه مهلك تري را فراهم آورده كه ميتواند بهانه حمله قانوني به سوريه شود، مهلت كوتاه يك هفته اي به دولت سوريه موجب خواهد شد كه به قطع يقين اشتباهاتي در تهیه ليست ذكر شده صورت گرفته و احتمالا توسط سازمان ملل اين اشتباهات شناسائي شده و مستمسكي براي شك كردن در اطلاعات ارائه شده توسط سوريه شده و زمينه حمله نظامي به اين كشور را فراهم آورد، اينبار اما با حمايت گسترده تر كشورهاي عضو پيمان عدم استفاده از سلاح هاي شيميائي به بهانه ارائه اطلاعات غلط توسط دولت سوریه !

در حاليكه يك هفته مهلت براي تهيه ليستي مطمئن براي كشوري كه دوسال است كه درجنگ خانمانسوز گرفتار است و سيستم اداري آن از هم پاشيده است غير ممكن است.

تهديد حمله نظامي با اين توافق نه تنها از ميان برداشته نشده، بلكه به عنوان عمل فوري با حمايت احتمالي دست نشانده آمريكا بانكي مون به عنوان تنها گزينه در بربر تن ندادن سوریه به خواسته های آمریکا مطرح ميشود، در اين توافق نامه صحبت از جنگ و تحريم است، سناريوي آشناي عراق دوران صدام حسين و ايران خودمان در مورد انرژي هسته اي از يادمان نرود، تفاوت اين توافق اين است كه آمريكا با هر بهانه كوچكي و بدون آنكه اجباري در اثبات مدعايش داشته باشد به واسطه پشتيباني متحدانش در سازمان ملل به خود اجازه تحريم گسترده سوریه و يا حمله نظامي را بدهد حتي اگر شوراي امنيت اين تصميم را وتو كند!

اگر تا امروز صحنه سازي های شیمیائی براي تحريك آمريكا و متحدانش كاري بغرنج و نيازمند دقت و برنامه ريزي و خرج مقادير قابل توجهي دلارهاي نفتي بوده، امروز براي حمله به سوريه و راه انداختن جنگ تنها سرپيچي سوريه از يك بند توافق و يا ادعاي آمريكا و متحدانش و يا اعضاي دست نشانده آمريكا در سازمان ملل مانند بان كي مون كافي است تا آمريكا با اجازه سازمان ملل و كاملا «قانوني» به سوريه حمله كردن و وقتي به هدفش كه تغيير رژيم است رسيد بگويد: «ببخشيد اشتباه كرديم، ولي بهرحال مردم سوريه را از دست يك ديكتاتور نجات داديم و اين عمليات ارزش كشته شده صد هزار نفر ديگر را داشت»، همانطور كه در عراق كردند!

نكته ديگر اينكه در اين توافق سخني از تروريست هاي وهابي و سلفي به ميان آمده و تو گوئي  مخالفان مسلح دولت سوريه و حاميان خارجي آنها كه دو سال است زندگي و جان مردم اين كشور را به نابودي كشيده اند هيچكاره اند و اين جنگ تنها يك طرف داشته.

سوريه بايد سلاح هاي شيميائي خود را كه تا بحال مانعی جدی در برابر دخالت آمريكا و اسرائيل در اين جنگ بوده را در مدت زمان غير قابل تصوري ليست كرده و نابود كند و در عوض مخالفان دولت سوریه از سوي آمريكا و متحدانشان هر روز به سلاح هاي مدرنتري مجهز شوند!

سوريه با از بين بردن سلاح هاي شيميائي خود عملا در برابر اسرائيل آخرين برگي را كه ميتوانست باعث رعب و وحشت رژیم صهیونیستی اسرائیل از يك حمله نظامي به اين كشور شود را به دست خود از بين ببرد، ودر عوض بیشتر كشورهاي همسايه سوريه که دست نشانده آمریکا هستند ميتوانند سلاح هاي شيميائي خود را حفظ كرده و حتي اسرائيل  در كنار اين سلاح هاي مرگبار شیمیائی که در اختیار دارد ميتواند بر ٢٠٠ كلاهك اتمي خود لم بدهد و به توافق نامه بخندد.

اينكه اين توافق نامه مانع يك حمله فوري به سوريه ميشود وهر گامي در جهت صلح مفيد است نبايد كمونيست ها را به كوري سياسي كشانده و هلهله سر دهند كه آمريكا و شركا شكست خورده و در اين بازي بازنده اند.

كمونيست انقلابي و رهبر بزرگ انقلاب كوبا به درستي در مقاله ای تلاش روسيه را براي برقراري صلح در سوریه راستوده است اما ما باید بدانیم امپرياليست ها عقب نشسته اند تا خود را براي حمله بزرگتر و مرگبارتري آماده سازند، همانگونه كه زه كمان را بايستي عقب كشيد تا تير مرگباري را به سوي هدفي شليك كنی!

۱ دیدگاه »

 1. رفیق محترم علوي،

  بسیار شفاف مو را از ماست بیرون کشیده اید. فقط شما تاکتیک روسیه را از استراتژی امپریالیستی آن جدا میکنید. آیا نمیتواند، پوتین نه از موضع ضعف، بلکه از موضع تبانی امپریالیستی عمل کرده باشد. چرا پوتین یا بهتر بگویم حکومت ابر قدرتی ِ روسیه نتوانسته باشد، با واشینگتن بر سر میزی داد و ستدی کرده باشند، که روسیه در قبال این سازش، مثلا ساختن نیروگاه های اتمی و تاسیسات نظامی در آفریقا و ایران و نگاهداری پایگاه خود در سوریه با دولتمردی جدید از سوریه… بدون اشکالات کنونی دست یازد که سود آور تر از وضعیت کنونی برای بخصوص هیئت حاکمه کنونی ِ روسیه باشد. برای این ابر قدرتها یک یا چند ملیون سوری و یا ایرانی(چرا سوری ایرانی تو بگو حتی آمریکایی روسی) کمتر یا زیاد تر اصلا اهمیتی ندارد و هم آمریکا و هم روسیه چهره خود را حفظ کرده اند و جنگ هم باعث تخریب عظیم و مصرف بمبها، موشکها…ی باد کرده شده(سرریز تولید موجود، ایجاد کننده بحران کنونی که داوی دردش فقط و فقط جنگ است) که باعث شکوفایی صنایع جنگی و در آمد بیشتر بانکها در کشور های غربی، آنهم برای مدت کوتاهی  میگردد!

  اینجا بازنده ی اصلی مردم سوریه، فلسطین و لبنان و ایران بو ده و در تل آویو جشن گرفته خواهد شد. آیا توازن بنفع آمریکا و یا روسیه تغییر خواهد کرد، برای مردم این کشور ها، بخصوص سوریه بایستی بی تفاوت باشد. نتها چیزی که میتواند خلق های سوریه را از گزند این دو ابر قدرت بدور دارد، فقط تکیه ی مطلق حکومت سوریه بر مردمان خودش بوده و امر تعیین کننده در دفاع از سوریه را، همان انسجام و خواست به استقلال و عدم قبول بردگی مردمان سوری بداند، همان کاریکه هوشی مین در ویتنام انجام داد و توانست، جنگ را بنفع ویتنامی ها تغییر دهد، با تمام خرابکاریهای روسیه ی خروشچفی و مدال صلحش!

  بار ها این نظریه،  در دیدگاه ها  دیده شد، که متاسفانه همانطوریکه شما تشریح کرده اید دارد جامه ی عمل بخود میگیرد! و آقای اسد، شاید از روی ناچاری؟؟ دست بدین شکست روشن زده است!

  با درود های همدردی و همپیوستگی

  سپیده

  لایک

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: