تلاش براي صلح

20130910-070447.jpg
سوریه موافقت کرد خلع سلاح شیمیائی سوریه جانشین حمله نظامی شود!
آينده ما
یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی
سوریه اعلام کرد حاضر است سلاح های شیمیائی خود را تحت نظارت بین المللی قرار دهد. ولید المعلم وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه در مسکو گفت او از پیشنهاد روسیه در این مورد استقبال می کند. پیش از آن سرگئی لاوروف وزیرخارجه روسیه این پیشنهاد را در برابر رهبری سوریه نهاد و بدنبال آن پیشنهاد کرد که سوریه سلاحهای شیمیائی خود را نابود کند. او خواستار » پاسخی سریع و مثبت » شد. مسکو امیداوار است که بتوان با برداشتن این گام حمله محتمل نظامی آمریکا و فرانسه به سوریه را منتفی سازد. افزون بر این لاوروف پس از گفتگو با همتای سوریائی خود خواستار آن شد که سوریه قرار داد تحریم سلاحهای شیمیائی را نیز امضاء کند. همزمان با این سخنان لاوروف یکبار دیگر نسبت به وارد آوردن ضربه نظامی به سوریه هشدارداد . او در حضور ولید معلم تاکید کرد که » برای مسئله سوریه بدیلی غیر از حل مسالمت آمیز مسئله وجود ندارد». مدارکی » بیش از حد ضرور» در دست هستند که نشان می دهند مسئول حمله باصطلاح شیمیائی در ماه آگوست شورشیان سوریه بودند و نه ارتش سوریه. روسیه به هیچ وجه تن به معامله با آمریکا نخواهد داد.

قبلا جان کری وزیرخارجه آمریکادر لندن گفته بود بشار اسد رئیس جمهور سوریه می تواند مانع حمله نظامی شود مشروط بر این که » کلیه » سلاحهای شیمیائی خود را «طی یک هفته» در اختیار جامعه بین المللی قرار دهد. بعدا اعلام شد که تاکید وی بر «یک هفته» اولتیماتوم نبوده است.

خود اسد قبلا آمریکا را متهم کرد به این که کوچکترین مدرکی دال بر این که نیروهای نظامی سوریه سلاحهای شیمیائی بکار برده اند در اختیار ندارد. اسد در مصاحبه ای بافرستند تلویزیونی سی بی اس تاکید کرد که سوریه برای مقابله با حمله نظامی آمریکا آماده است. اسد گفت :» دلیلی در دست نیست که نشان دهد من علیه مردم میهن خودم سلاح شیمیائی بکار برده ام اگر آمریکا واقعا چنین مدرکی در اختیار دارد، آن را نشان دهد».

http://www.jungewelt.de/2013/09-10/062.php?print=1