غذا دادن به بی خانمان های امریکا اجازه 800 دلاری می خواهد

20130904-071559.jpg

منتشر شده در آينده ما
یونگه ولت –ترجمه رضا نافعی

حدود 100 هزار انسان بی خانمان آمریکائی را این خطر تهدید می کند که سرپناه موقت خود را از دست بدهند. این خطر را سازمان خیریه ائتلاف ملی برای کمک به انسان های بی خانمان، در ایالات متحده آمریکا، افشا کرد. بدلیل کاهش بودجه نخست برنامه های مربوط به کمک های اجتماعی حذف می شوند.

برخی از شهرها برای مبارزه با فقر راه ویژه ای انتخاب کرده اند. آنها بجای آن که به بینوایان کمک کنند با آنها در می افتند. تصور آنها چنین است : حال که نمی توان جهان را از وجودبی خانمان ها پاک کرد، دست کم باید از شهر بیرونشان کرد.

پلیس شهر رالای در ایالت کارولاینای شمالی اخیرا نامش در صدر رسانه ها جای گرفت. دلیل این شهرت منفی این بود که شهر رالای مددکاران کلیسائی را که تهدید کرده است که اگر از این پس در پارک عمومی شهر بین گرسنگان غذا و چای و یا قهوه تقسیم کنند زندانی خواهند شد. دلیلی که ماموران برای این تهدید ابراز داشتند این بود که طبق قوانین شهر هرگاه در پارک های عمومی مواد عذائی پخش شود – صرفنظر از این که توزیع غذا جنبه تجاری داشته باشد و یا برای کمک به مستمندان باشد – باید با دریافت اجازه رسمی از مقامات باشد و هزینه دریافت اجازه نامه رسمی نیز روزی 800 دلار است.

وقتی ازپلیس دلیل این کار را پرسیدم پاسخ داد که او با من بحث نخواهد کرد. گفت : «من فقط اصل مطلب را می گویم . اگر به توزیع غذا ادامه دهید شما را توقیف می کنم». اینها توضیحاتی است که روحانی کلیسای «عشق پیروز می شود » در پایگاه اینترنتی کلیسا منتشر کرده است. اعضای این کلیسا از شش سال پیش، در پایان هفته، صبحانه مختصری بین نیازمندان پخش می کنند. امکان دیگری برای رساندن غذا به افراد بیخانمان شهر «رالای» وجود ندارد، چون در پایان هفته یعنی روزهای شنبه و یکشنبه موسسات دولتی برای کمک به مستمندان تعطیل هستند. گرچه رفتار پلیس رالای بوسیله رسانه ها در صدر اخبار قرار گرفت، ولی 70 نفر نیازمندی که آن روز برای دریافت غذا صف کشیده بودند، از دریافت غذا محروم شدند.

پس از آن که رسانه های ملی مانند تلویزیون ها و مجلات موضوع را مطرح و دنبال کردند، خانم نانسی مک فارلاین، شهردار شهر، قول داد کسی که به نیازمندان غذا بدهد دستگیر نخواهد شد. اعضای کلیسای عشق پیروز است فعلا به پیاده رو پناه برده ودر آنجا به نیازمندان غذا می رسانند.

با این همه خبرهای مربوط به اقدامات علیه بیخانمان ها رو به افزایش است، بسیاری از شهروندان این افراد را مزاحم می دانند. برخی از شهر ها راه مقابله با این مسئله اجتماعی را در مجازات های قانونی می دانند. چندی پیش شورای شهر در ایالت کارولاینای جنوبی باتفاق آراء تصویب کرد که بیخانمانی جرم است. و کسانی که محل اقامت ثابت ندارند پلیس موظف است آنها را به محلی خارج از شهر که 240 تختخواب دارد منتقل کند. منتقدین این محل را نوعی بازداشتگاه می دانند. بنا بر اطلاعات منتشر شده از سوی پایگاه اینترنتی » فکر پیشرو» بیخانمان های مقیم این گونه اقامتگاه ها فقط با دریافت اجازه می توانند از اقامتگاه بیرون بروند. تعداد تختخواب ها نیز به نسبت تعداد افراد بی خانمان که به 1600 نفر تخمین زده می شود کم است، 400 نفر ازبی خانان ها خانواده هائ بچه دار هستند. اگر این افراد حاضر به قبول این شرائط نباشند با دو خطر روبرو هستند یا باید روانه زندان شوند یا شهر را ترک کنند. بنا به نوشته پایگاه ایتنرنتی » فکر پیشرو» ، از قول ، مایکل استاپس ، رئیس سازمان ائتلاف ملی برای کمک به بی خانمان ها ، طی سی سال گذشته هیچ یک از شهرداری ها مانند شهرداری کلومبیا چنین قوانین دامنه داری علیه بیخانمان ها وضع نکرده است

اما این فقط شهر کلمبیا نیست که با چنین قوانین سختی در برابر کسانی ایستاده است که همه چیز را از دست داده اند. شهرهای پورتلاند،اورگون ، تامپا و فلوریدا نیز تصمیم به اتخاذ روشی تند و مهاجم در برابر تهی دستان گرفته اند. مثلا در تامپا، از تقریبا یک ماه پیش ، پلیس کسانی را که در خیابان بخوابند دستگیر و زندانی می کند. اما از سوی دیگر روند مثبتی نیز مشاهده می شود. پس از رود آیلاند و کانتیکات اینک ایلینویز هم بعنوان سومین ایالت قانونی به حمایت از بیخانمان ها به تصویب رسانده است. طبق این قانون می توان به اقدامات خودسرانه پلیس اعتراض و با قائل شدن تبعیض برای یافتن کار و خانه مقابله کرد.

http://www.jungewelt.de/2013/09-04/023.php