سوریه: جان کری دروغ میگوید

jk_30082013وزارت امور خارجه سوریه با صدور بیانیه‌ای به سخنان جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا واکنش نشان داد و سخنان او را دروغ و فریبکاری توصیف کرد.

به گزارش تلویزیون سوریه، وزارت امور خارجه سوریه در این خصوص اعلام کرد: آنچه جان کری ارائه کرد چند روز پس از فضاسازی رسانه‌ای، جریان‌سازی و تهدید‌ها صورت گرفت و مبتنی بر روایت‌های قدیمی بود که تروریست‌ها از یک هفته پیش با دروغگویی تمام و جعلی‌کاری منتشر کرده بودند.

در این بیانیه آمده است: از یک کشور بزرگ تعجب می‌کنیم که با توسل به این شیوه‌های ساده‌لوحانه و بدون استناد به هیچ دلیلی افکار عمومی خود را فریب می‌دهد.آنچه کری گفت اهانت به خرد و تعقل و تلاش‌های ناامیدانه برای متقاعد کردن ملت‌های جهان به اقدام تجاوزکارانه احتمالی آمریکا بود. ارقام و اعدادی که کری ارائه کرد کاملاً توهمی بود که منبع آن افراد مسلح و معارضان در خارج است، امری که کالین پاول، وزیر امور خارجه آمریکا، در حمله به عراق انجام داد. اتهام‌های کری علیه دولت سوریه دروغ و بی‌پایه و اساس است.

وزارت خارجه سوریه در این بیانه افزود: سوریه آمریکا را به چالش کشیده بود تا یک دلیل واقعی و منطقی ارائه کند که نشان‌دهنده اقدام سوریه در به کارگیری سلاح‌های شیمیایی باشد؛ اما کری به تصاویر ساختگی منتشر شده در اینترنت و مسئله تماس یکی از افسران سوریه پس از حمله خیالی استناد کرد که بسیار سخیف ‌تر از آن است که بررسی شود.

وزارت امور خارجه سوریه همچنین تاکید کرد: سوریه نه از فعالیت‌های کمیته تحقیق بین المللی جلوگیری کرد و نه برای آن محدودیت ایجاد کرد بلکه کاملاً برعکس بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از همکاری سوریه قدردانی کرد. به این کمیته اجازه داده شده بر اساس توافق دو طرف درباره مناطق مورد نظر کاملاً آزادانه عمل کند.

دولت سوریه در اجازه دادن به ورود کمیته تحقیق به منطقه حمله ادعایی تاخیر نکرد بلکه طی چهل و هشت ساعت انجیلا کین وارد دمشق شد.

دولت سوریه بر دروغ بودن ادعاهای کری در خصوص اینکه ارتش سوریه سه روز پیش از استفاده از سلاح‌های شیمیایی از چنین موضوعی اطلاع داشت تاکید می کند و دلیل آن نیز این است که سوریه از کمیته تحقیق خواست به منطقه البحاریه عزیمت کند که برخی سربازان ارتش در معرض استشمام گازهای سمی قرار گرفته بودند و این کمیته نیز با آنها گفتگو کرد.

اگر آن طور که کری می‌گوید علت تجاوزگری بیگانه به سوریه متوقف کردن به کارگیری سلاح های شیمیایی باشد، ما به او یادآوری می‌کنیم که سوریه اولین کشوری بود که در شورای امنیت پیش نویس قطعنامه عاری‌سازی خاورمیانه را از انواع سلاح‌های کشتار جمعی مطرح کرد، اما واشنگتن از تصویب این قطعنامه جلوگیری کرد.

درباره بهانه تلویحی کری در خصوص اینکه مسئولیت کمیته تحقیق مشخص کردن طرف استفاده کننده از سلاح شیمیایی نیست بلکه ماموریت آن فقط اطمینان از به کارگیری سلاح است، وزارت امور خارجه اعلام می‌کند که شورای امنیت ماموریت کمیته و تصمیم آن را مشخص کرده است.