پرش به محتوا

مخالفت مجلس رژیم بریتانیا با تجاوز به سوریه، کامرون هنوز امیدوار است

20130830-075300.jpg

نمایندگان مجلس عوام در بریتانیا با طرح دولت این کشور برای اقدام نظامی در سوریه در واکنش به کاربرد تسلیحات شیمیایی مخالفت کرده است.
اين در حاليست كه كامرون هنوز اميدوار است با انتشار گزارش بازرسان به سوريه لشگر كشي كند، حزب كارگر موافقت خود را با اين عمل اعلام كرده است
به گزارش بی بی سی مجلس نمایندگان با ۲۸۵ رای مخالف در برابر ۲۷۲ رای موافق با طرح دولت دیوید کامرون مخالفت کرد.

کامرون در سخنانی گفت که این رای نشان می دهد که پارلمان با اقدام نظامی مخالف است و دولت او بر این اساس اقدام خواهد کرد.

رای مجلس عوام که از آن به عنوان یک شکست سنگین برای سیاست خارجی دیوید کامرون نام برده شده است، مانع از شرکت بریتانیا در اقدام نظامی احتمالی ایالات متحده و متحدانش علیه حکومت بشار اسد می شود.

کاخ سفید در واکنش به مخالفت پارلمان بریتانیا با اقدام نظامی در سوریه گفته است ایالات متحده به رایرنی با بریتانیا ادامه خواهد داد.

بنا بر اعلامیه کاخ سفید، باراک اوباما بر اساس منافع ایالات متحده درباره هر گونه اقدام احتمالی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

کاخ سفید تاکید کرد کشورهایی که عرف بین المللی درباره تسلیحات شیمیایی را نقض می کنند، باید پاسخگو باشند.

دولت بریتانیا پیش از رای گیری پارلمان در پاسخ به نگرانی های حزب کارگر بخش هایی از طرح خود را اصلاح کرده بود.

حزب کارگر نیز اصلاحیه ای را بر این طرح درباره ضرورت ارائه شواهد قانع کننده از سوی دولت ارائه کرده بود که با اختلاف ۱۱۴ رای رد شد.

این طرح اقدام نظامی در سوریه را در صورتی که بازرسان سازمان ملل متحد کاربرد تسلیحات شیمیایی به وسیله حکومت بشار را تایید کنند، مجاز می دانست.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که کشورش در اقدام نظامی علیه سوریه شرکت نخواهد کرد ولی تاکید کرد این اقدام بدون حضور بریتانیا هم صورت خواهد گرفت.

به گفته او نپیوستن بریتانیا به اقدام نظامی علیه حکومت سوریه مانع از انجام آن نخواهد شد ولی آمریکا و متحدانش را مایوس خواهد کرد.

هاموند گفت او و آقای کامرون از رای مجلس نمایندگان مایوس شده اند و هشدار داد که این رخداد به روابط لندن و واشنگتن آسیب خواهد زد.

او پیش تر گفته بود که رای منفی حزب کارگر باعث می شود که امشب حکومت اسد با آسودگی بیشتری به خواب برود.

آقای هاموند همچنین گفته است که جنگ عراق افکار عمومی در بریتانیا را در رابطه با هر اقدام نظامی در خاورمیانه مسموم کرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: