تاریخی, سرتیتر

شکست معامله رندانه با مسکو

20130828-190059.jpg
تارنگاشت عدالت

منبع: دنیای جوان

برای درک این مطلب که در حال حاضر در سوریه چه می‌گذرد، باید نگاهی به منافع منطقه‌ای و بین‌المللی افکند. ملاقات ريیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین با ريیس سازمان امنیت عربستان سعودی شاهزاده بندر بن سلطان که در اوايل ماه اوت سال جاری در مسکو صورت گرفت گوشه‌ای از آن را روشن می سازد. هر دو طرف متعهد شدند تا در مورد مذاکرات صورت گرفته سکوت پیشه کنند
.

ولی اکنون یک گزارش دیپلماتیک افشاء شد که روزنامه لبنانی «السفیر» روز ٢١ اوت دست به انتشار آن زد. بنابر این گزارش رئوس مطالبی که طی مذاکرات ۴ ساعته مطرح شده، روابط دوجانبه بین دو کشور از همکاری‌های اقتصادی (به ویژه بخش نفت و گاز) تا وقایع اتفاقیه سیاسی در شمال آفریقا بوده است. هسته اصلی صحبت‌ها نقش ترکیه، وضعیت در سوریه و مسأله ایران بوده است.

در ابتدای این گزارش در مورد پیش‌زمینه این ملاقات مطالبی ذکر گردیده است. شاهزاده بندر قبل از این‌که پیشنهاد خود را به ملک عبدالله ارايه کند، خود را با آمریکا و برخی از کشورهای اروپايی هماهنگ کرده بود.

پیشنهاد او براین قرار بود که به رهبری کرملین پیشنهاداتی در رابطه با مسايل سیاسی، اقتصادی و نظامی (از جمله مسايل امنیتی) ارايه گردد و در عوض مسکو در رابطه با سوریه و ایران از برخی از مواضع خود عقب‌نشینی کند. در آغاز مذاکرات شاهزاده بندر اعلام کرده بود که ملک عبدالله خوشحال خواهد شد «به ویژه اگر ما در مورد مسأله سوریه به توافق برسیم.» به گفته ريیس سازمان جاسوسی عربستان سعودی، هرنوع موافقت‌نامه‌ای «موافقت‌نامه بین روسیه و عربستان» نخواهد بود، بلکه موافقت‌نامه بین روسیه و ایالات متحده آمریکا است.

شاهزاده بندر تأکید کرد که روسیه و عربستان سعودی باید در مورد تجارت نفت و سرمایه‌گذاری‌های لازم در این بخش وسیعاً با یکدیگر همکاری داشته باشند. لازم است که در مورد قیمت و حجم تولید توافق صورت گیرد «تا قیمت نفت در بازارهای جهانی ثابت نگاه داشته شود.» روشن است که روسیه علاقمند به منابع نفتی و گازی موجود در دریای مدیترانه (بین اسرائیل، لبنان، سوریه و قبرس) است. عربستان سعودی در این عرصه «خیال رقابت ندارد.» عربستان سعودی برای همکاری آماده است و می‌تواند «میلیاردها دلار در بازارهای روسیه سرمایه‌گذاری کند.» این پیشنهاد عربستان سعودی است. البته تنها پیش‌شرط آن توافق بر سر «مسأله ایران و سوریه» است.

شرط اصلی روابط حسنه بین روسیه و عربستان سعودی این است که «آن‌ها (روسیه) باید نحوه عملکرد ما را در مورد مسأله سوریه را درک کنند. آن‌ها باید کمک‌های سیاسی خود را به ویژه در شورای امنیت سازمان ملل متحد و همین‌طور کمک‌های اقتصادی و نظامی خود، قطع کنند. در آن صورت ما تضمین می‌کنیم که منافع روسیه در سوریه و در سواحل دریای مدیترانه به هیچ نحو صدمه نبیند.» سوریه باید در آینده توسط «یک رژيم معتدل و دمکراتیک» حکومت گردد که «مستقیماً از طرف ما پشتیبانی خواهد شد و منافع روسیه و نقش این کشور را در منطقه درک خواهد کرد.» عربستان امیدوار است که روسیه مجاب شود که منافع روسیه و کشورهای خلیج در قبال «حرص و آز و تهدید اتمی ایران» مشابه است.

پوتین به نوبه خود روشن کرد که روسیه و ایران طی قرن‌ها دارای روابط و منافع مشترک بوده اند. روسیه از میل و آرزوی ایران در استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی پشتیبانی می‌کند. روسیه «کاملاً مخالف این است که شورای امنیت سازمان ملل متحد تحریم‌های جدیدی علیه ایران اتخاذ و اعمال کند.» پوتین ادامه داد: «موضع ما در مورد اسد هرگز تغییر نخواهد کرد. ما معتقدیم که رژیم سوریه بهترین نماینده خلق سوریه است.» روسیه موضع خود را از کنفرانس اول ژنو در سال ۲۰۱۲ به بعد تغییری نداده است. رژیم سوریه باید «بخشی از هرنوع راه‌حلی که بخواهد مطرح شود، باشد.» روسیه کماکان هوادار راه‌حل سیاسی است.

شاهزاده بندر از روند مذاکرات راضی نبود. ريیس سازمان امنیت عربستان سعودی هشدار داد که وضعیت احتمالاً بدتر خواهد شد. اختلاف نظر در مورد سوریه به این معنی خواهد بود که، «راه‌حل دیگری جز از راه‌حل نظامی وجود نداشته باشد. این تنها گزینه‌ای انتخاب است، زیرا مذاکرات سیاسی به بن‌بست برخورده … با در نظر گرفتن این وضعیت ناراحت‌کننده می‌توان حدس زد که کار کنفرانس دوم ژنو بسیار سخت خواهد شد.»

۱ دیدگاه

  1. این روسیه دیگر اتحاد جماهیر سوسیالیستی نیست وسوریه هم برایش کارتی است برای بازی فکر میکنم یا بالاخره باجی میگیرد و پس میزند یا چنان تو دهنی میخورد که دوباره برای چند سال به خلسه رود

    دوست داشتن

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.