«برده‌داری مدرن» در آلمان

20130829-075319.jpg
کارشناسان کار و امور اجتماعی اخیرا در گزارشی درباره شرایط سخت و غیرمنصفانه کار و زندگی برای تعدادی از کارگران در برخی از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان ابراز نگرانی کردند.

این افراد کارگرانی هستند که از کشورهای اروپای شرقی به اجبار به شرکت‌های تولیدی در آلمان فرستاده شده‌اند و قبل از ترک کشورشان به آنها وعده‌های بهتری داده شده بود اما اکنون با شرایط نامطلوبی چون خوابگاه‌های مملو از جمعیت، ساعات کاری زیاد و حداقل دستمزد، مجبور به کار هستند.

مسئولان دولتی در ایالت «نیدرزاکسن» واقع در شمال غرب آلمان برای حل این مشکل از دولت فدرال تقاضای کمک کرده‌اند.

«استفان ویل» از مسئولان دولت ایالتی نیدرزاکسن در این رابطه می‌گوید: این شیوه برخورد با کارگران باید متوقف شود و باید با افرادی که در شرکت‌های آلمانی کار می‌کنند رفتاری انسانی شود و ضروری است که آنها نیز نمایندگانی در شوراهای کار داشته باشند.

در آلمان قانون حداقل دستمزد وجود ندارد، بنابراین هر تصمیمی از سوی کارفرمایان مجاز است. این موضوع در بخش‌های خاصی مانند بخش تولید محصولات گوشتی بیش از دیگر بخش‌ها شایع است و این اجازه را به مدیران شرکت‌ها می‌دهد که در نهایت، تولیداتی با قیمتی بسیار مطلوب برای مصرف‌کنندگان به بازار عرضه کنند. اما از سوی دیگر کارگران این کارخانه‌ها محکوم به کار در شرایط سخت و دریافت دستمزد پایین خواهند بود.

کارگران کم‌هزینه توسط کارفرمایانشان در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آلمان فرستاده می‌شوند و کمیسیون اروپا تخمین می‌زند که تعداد کارگرانی از این دست حدود یک و نیم میلیون نفر باشد.

این شیوه بهره‌کشی از کارگران را باید «برده‌داری مدرن» نامید که نتیجه آن نیز بی‌ثباتی در تمام بخش‌های اقتصادی است.

به گزارش ایسنا به نقل از یورونیوز، کارشناسان امور اجتماعی می‌گویند: اتحادیه اروپا در حل این مشکل ناتوان است زیرا ایجاد هماهنگی در قوانین کار تمام کشورهای عضو امر پیچیده‌ای است. حتی حل این مشکل در داخل آلمان نیز به سختی امکان‌پذیر است.

این مشکل در آلمان بسیار واقعی و جدی است. چند ماه پیش تصاویری از فعالیت کارگران در شرکت بزرگ آمازون پخش شد که انتقادهای بسیاری را برانگیخت. شرایط کار و مسکن کارکنان و فعالیت آنها تحت نظارت ماموران امنیتی، همگی یادآور فعالیت نئونازی‌ها بوده است.