سياسی

اخبار تازه از سوریه

20130829-120608.jpg
دقايقي پيش سايت اينترنتي اشپيگل به نقل از ايتار تاس اعلام كرد روسيه چندين ناو جنگي به بخش شرقي مديترانه روانه كرده و امروز ناو هاي جديد ديگري كه مجهز به رديابي و نابودي زير دريائي ها نيز ميباشند را به منطقه اي كه روسها » منطقه آشنا» ناميده اند ارسال خواهد شد، شايع شده است كه ولادمير پوتين در ديدار با سلطان بندر در مسكو به وي التيماتم داده در صورت حمله بدون اجازه شوراي امنيت روسيه خود را متعهد به دفاع از سوريه و حمله احتمالي به عربستان سعودي ميبيند، اين خبر از سوي منابع لبناني و ايراني طرح اما از هيچ منبع رسمي مورد تائيد قرار نگرفته است.
گزارش شبکه تلویزیونی المیادین حاکیست، بشار الجعفری افزود: چند شرکت خصوصی اروپایی به گروه های مسلح در سوریه برای استفاده از سلاح های شیمیایی کمک کردند.

الجعفری گفت: عربستان سعودی و قطر هزینه خرید سلاح های شیمیایی را پرداخت کردند و ترکیه هم انتقال آن به داخل سوریه را تسهیل کرد. نماینده سوریه در سازمان ملل در نامه ای به رئیس شورای امنیت از کمیته بازرسان خواست در مورد حمله با سلاح های شیمیایی به نیروهای ارتش سوریه در اطراف دمشق تحقیق کند.

اسد: منتظر بودیم که دشمن واقعی ما خودش را نشان دهد

رئیس جمهور سوریه با اشاره به احتمال حمله آمریکا به این کشور تاکید کرد دمشق در این جنگ تاریخی پیروز خواهد شد.

به گزارش روزنامه الاخبار لبنان، بشار اسد در دیدار با مقامات بلندپایه دولت و فرماندهان ارتش سوریه ، درباره حمله احتمالی آمریکا به این کشور گفت: به خوبی می دانید که از همان ابتدای بحران منتظر آن بودیم زمانی برسد که دشمن واقعی ما خودش را نشان دهد و وارد عمل شود.

اسد افزود: من می دانم که روحیه قوی و آمادگی کامل برای مقابله با هر تجاوز خارجی و حفظ کشور را دارید و از شما می خواهم که این روحیه را به زیردستان خود و شهروندان سوری هم منتقل کنید.

رئیس جمهور سوریه خاطر نشان کرد: این رویارویی تاریخی است که ما از آن پیروز بیرون خواهیم آمد.

فقط شورای امنیت حق صدور مجوز اقدامات نظامی را دارد

نماینده سوریه نزد سازمان ملل متحد گفت: فقط شورای امنیت سازمان ملل متحد حق صدور مجوز اقدامات نظامی را دارد و هیچ کشوری نمی تواند خودسرانه به دیگر کشورها حمله کند.

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، بشار جعفری بعد از جلسه غیرعلنی شورای امنیت درباره پیش نویس قطعنامه انگلیس برضد سوریه، در جمع خبرنگاران افزود: در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، از سازمان ملل متحد برای بررسی سه منطقه در اطراف دمشق که در بیست و دوم، بیست و چهارم و بیست و پنجم اگوست هدف حمله تروریستی قرار گرفته است، درخواست بازرسی کرده ایم.

نماینده سوریه افزود: در این حملات از گاز کشنده سارین استفاده شده است و تعدادی از سربازان ارتش سوریه از آن استنشاق کرده اند و در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند.

وی گفت: ما از شروع بحران سوریه تا امروز، چهارصد و بیست نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت فرستادیم که همه اوضاع و اتفاقات سوریه را توضیح دادیم و به همین علت کسی نمی تواند بهانه ندانستن بیاورد.

نماینده سوریه در پاسخ به سوال دیگری در مورد منبع سلاح های شیمیایی گفت: این سلاح ها از خارج و به طور مشخص از ترکیه، قطر و عربستان سعودی وارد سوریه شده اند.

جعفری درباره احتمال اقدام نظامی آمریکا، بدون مجوز شورای امنیت نیز گفت: هرگونه اقدام نظامی در سوریه، نقض غیرقانونی اهداف گروه تحقیقاتی سازمان ملل است که اکنون در دمشق حضور دارد.

وی درباره نقش رژیم صهیونیستی در تصمیم گیری آمریکا برای حمله به سوریه نیز گفت: متاسفانه سالهاست که سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه، حمایت از منافع اسرائیل است و هدف همه ناامنی ها و درگیری ها در دنیای عرب مانند لبنان، سوریه و عراق، فراموش شدن مساله فلسطین اشغالی است.

نماینده سوریه در پاسخ به سئوال دیگری درباره امکان حمله سوریه به اسرائیل در صورت اقدام نظامی آمریکا نیز گفت: ما حق داریم از خودمان دفاع کنیم ولی من دیپلمات هستم و این تصمیم گیری برعهده مقامات نظامی سوریه است.

بشار جعفری در پاسخ این سوال که چه کسی مسئول استفاده از سلاح های شیمیایی در داخل سوریه است، گفت: شورای امنیت قطعنامه ای تصویب نکرده زیرا آن ها می دانند که دولت سوریه بی گناه است و آن سه کشوری که ما را متهم می کنند، خود به گروه های تروریستی در سوریه کمک می کنند.

نماینده سوریه در سازمان ملل تاکید کرد عربستان سعودی، قطر، ترکیه و چند کشور دیگر از جمله دولت انگلیس در استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه دست دارند.

شبکه تلویزیونی بی بی سی گزارش د اد، اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه درباره هرگونه اقدام نظامی عجولانه علیه سوریه هشدار داد و تاکید کرد باید منتظر نتایج تحقیقات کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد درباره سوریه بود.

در این حال شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: روزنامه اسرائیلی معاریو پیش بینی کرد حمله هوایی آمریکا به سوریه از امشب آغاز شود.

به گزارش معاریو، قرار است آمریکا چند ساعت پیش از آغاز حمله به سوریه، آغاز حمله را به اسرائیل اطلاع دهد.

گزارش دیگر شبکه تلویزیونی المیادین حاکیست، پایگاه اینترنتی صهیونیستی «ولاه» پیش بینی کرد آمریکا تا زمانی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور دارند، به این کشور حمله نخواهد کرد. این پایگاه اینترنتی از رایزنی گسترده مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی درباره حمله آمریکا به سوریه خبر داد.

این شبکه تلویزیونی همچنین به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین اعلام کرد هفتاد نماینده از حزب محافظه کار این کشور مخالف دخالت نظامی در سوریه هستند.

شبکه تلویزیونی المیادین، گزارش داد: پارلمان انگلیس رای گیری درباره حمله به سوریه را به تعویق انداخت.

هیچ مدرکی علیه نظام سوریه وجود ندارد

فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه گفت: هیچ مدرکی مبنی بر دست داشتن دولت سوریه در حمله شیمیایی به حومه دمشق وجود ندارد.

مقداد گفت: موضوعی که در این میان خطرناک است و آمریکا، انگلیس و فرانسه آن را به وجود آورده اند این است که تروریست ها از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده اند و اکنون آمریکا، انگلیس و فرانسه از آنها حمایت می کنند و این سیاست به این معنی است که به زودی اینگونه تسلیحات توسط این گروه علیه مردم اروپا استفاده خواهد شد.

شبکه تلویزیونی العربیه، گزارش داد: بازرسان سازمان ملل برای سومین بار وارد منطقه الغوطه الشرقیه در استان ریف دمشق سوریه شدند.

بازرسان سازمان ملل پیش از این از دو شهرک دیگر در منطقه الغوطه الشرقیه که گفته می شود سلاح شیمیایی در حمله به آنها استفاده شده است، بازدید کرده بودند.

شبکه تلویزیونی المیادین، گزارش داد: بان کی مون دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد اعضای هیات بازرسان این سازمان صبح شنبه از سوریه خارج خواهند شد.

شبکه تلویزیونی المیادین، گزارش داد: روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نقل از مقامات دولت این کشور تاکید کرد ارتباط قطعی در مورد ارتباط بشار اسد رئیس جمهور سوریه با حمله شیمیایی در ریف دمشق وجود ندارد.

روزنامه آمریکایی فارین پالیسی تاکید کرد: وزارت امور خارجه این کشور اذعان می کند نمی داند چه کسی دستور استفاده از سلاح شیمیایی را در سوریه صادر کرده است.

فعالان صلح در واشنگتن در مخالفت با حمله نظامی به سوریه تظاهرات کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، فعالان سازمان کدپینک در واشنگتن در پنجاهمین سالگرد سخنرانی مشهور مارتین لوترکینگ که خواستار عدالت و برابری در آمریکا و پایان بردگی سیاه پوستان شده بود، شرکت کردند.

فعالان صلح پلاکاردهایی در مخالفت با عملیات نظامی علیه سوریه در دست داشتند.

یکی از فعالان این سازمان گفت:« ما باراک اوباما را مسئول مشارکت آمریکا در جنگ جدید می دانیم. اوباما درحالی به اینجا آمد تا سالگرد سخنرانی مارتین لوترکینگ را گرامی بدارد که لوترکینگ مخالف امپریالیسم بود و گفته بود آمریکا بزرگترین عامل خشونت در جهان است. امروز هم چیزی در مقایسه با آن دوره تغییر نکرده است.»

روی پلاکاردهایی که فعالان صلح در دست داشتند نوشته شده بود:«بمب هایی که بر روی ویتنام، افغانستان، عراق، لیبی و سوریه انداخته می شود، در اینجا منفجر می شود»، «اوباما فکر می کند مارتین لوترکینگ است، اما او مارتین لوترکینگ نیست»، «به سوریه حمله نکنید» و «کالین پاول دروغ گفت، عراقیها کشته شدند».

تظاهرکنندگان همچنین تلاش دولت آمریکا را برای جایگزین کردن آنچه «معیارهای بین المللی» می خواند با قوانین بین المللی محکوم کردند.

یکی دیگر از فعالان صلح افزود:«سخنگوی باراک اوباما می گوید آنچه در سوریه رخ می دهد بر خلاف معیارهای بین المللی است. اما واقعیت آن است که آنچه نقض واقعی معیارهای بین المللی است زیر پاگذاشته شدن مشروعیت سازمان ملل و حمله بی هدف به سوریه از طرف آمریکاست.»

تظاهرکنندگان آمریکایی نگران آن هستند که این جنگ پیامدهای نامعلومی داشته باشد.

یکی از فعالان صلح افزود:«چه کسی می داند این حمله چقدر طول خواهد کشید و چقدر برای آن هزینه خواهد شد و بودجه وزارت دفاع برای مشارکت در جنگ جدید چقدر افزایش خواهد یافت؟»

یک شهروند آمریکایی خطاب به مقامات این کشور افزود:« از روند قانونی پیروی کنید. مدارک خود را به کنگره ارائه کنید و از آن مجوز بگیرید. ما نباید برای جنگ عجله کنیم. اگر شورای امنیت موافقت نکند، باید دست کم موافقت مجمع عمومی سازمان ملل را به دست آوریم.»

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: یک منبع امنیتی روسیه از ارسال یک کشتی جنگی به دریای مدیترانه خبر داد. به گفته این منبع روسی، این کشتی ویژه مقابله با زیردریایی ها و اژدرهاست.