پوتین: هیچ مدرکی که دولت سوریه از سلاحهای شیمیائی استفاده کرده باشد وجود ندارد

20130827-070606.jpg
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در گفتگوی تلفنی با دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس گفت:هیچ سندی دال بر استفاده رژیم سوریه از سلاح شیمیایی وجود ندارد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سوریه ، وزیر امور خارجه چین هم با اشاره به برنامه ریزی بعضی کشورهای غربی برای اقدام نظامی علیه سوریه تاکید کرد راه حل سیاسی تنها راه برای حل بحران سوریه است.

وانگ لی افزود:باید به برگزاری کنفرانس بین المللی برای حل بحران سوریه در ژنو اولویت داده شود.

لی خاطر نشان کرد: چین از تحقیق مستقل، واقع بینانه، عادلانه و شفاف در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه حمایت می کند تا در سریعترین زمان ممکن مشخص شود که چه اتفاقی رخ داده بود.

وزیر امور خارجه چین گفت: همه طرفها باید با مسئله سلاح های شیمیایی با احتیاط برخورد کنند تا زمینه دخالت خارجی در مورد بحران سوریه به وجود نیاید.

خبر دیگر اینکه در حالیکه بازرسان سازمان ملل متحد در غوطه شرقی در حال بازرسی هستند و سازمان ملل در انتظار اعلام نتایج کار بازرسانش است ،جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی جنگ طلبانه گفت:واشنگتن شواهدی درباره حملات شیمیایی در غوطه شرقی دارد و اوباما ، رئیس جمهور این کشور درباره نحوه واکنش به این حملات، تصمیم می گیرد.جان کری گفت:این کشور مدارکی را که در اختیار دارد ظرف چند روز آینده ارائه خواهد کرد.

همزمان سخنگوی سازمان ملل متحد در جمع خبرنگاران در نیویورک در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره پیشرفت تحقیقات این سازمان در سوریه گفت:بازرسان توانسته اند به دو بیمارستان در سوریه مراجعه و نمونه هایی جمع آوری کنند.

فرحان حق در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات نظامی ضد سوریه گفت: دبیرکل سازمان ملل بارها گفته است ما دنبال راه حل سیاسی و دیپلماتیک هستیم.

همزمان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت:«حمله نظامی به سوریه بدون حکم شورای امنیت سازمان ملل که لندن و پاریس پیشنهاد آن را داده اند ، نقض آشکار قوانین بین المللی و کاری بسیار خطرناک است.»

شبکه تلویزیونی الجزیره عربی گزارش داد کاخ سفید اعلام کرد مشاور امنیت ملی آمریکا جهت بررسی تحولات سوریه با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار کرد.

در همین حال وزیر اطلاع رسانی سوریه در گفتگویی اختصاصی با شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار بار دیگر ضمن رد ادعای حمله شیمیایی ارتش سوریه به حومه دمشق گفت:بدون تردید دولت و ارتش سوریه نه در حال حاضر و نه در گذشته از سلاح شیمیایی استفاده نکرده اند. اگر در سوریه سلاح شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته است، گروه های مسلح تروریستی مسئول این اتفاق هستند. آنان هستند که این سلاح ها را وارد سوریه کرده اند.

عمران الزعبی گفت:برخی کشورها همچون ترکیه، عربستان و چند کشور اروپایی این سلاح ها را به دست این گروه ها می رسانند. ما بدون پایه و اساس این کشورها را متهم نمی کنیم. شاهد آن بوده ایم که مقامات آمریکایی، اروپایی و عربی در اظهارت خود از تسلیح (مخالفان) سخن به میان آورده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا گفتگو با روسیه را درباره اوضاع سوریه که قرار بود روز چهارشنبه در لاهه صورت گیرد، به تعویق انداخت.