محاکمه مخالفان دولت در ترکیه به بهانه تلاش برای کودتا علیه اردوغان

20130805-134146.jpg
محاکمه مخالفان دولت در ترکیه به اتهام تلاش برای کودتا علیه اردوغان

دادگاهي در ترکيه قرار است ۲۷۵ متهم را به اتهام توطئه براي سرنگون کردن دولت رجب طيب اردوغان، محاکمه کند.

دادگاهي در ترکيه قرار است ۲۷۵ متهم از جمله رئيس سابق ارتش را به اتهام توطئه براي سرنگون کردن دولت رجب طيب اردوغان، نخست وزير اين کشور محاکمه کند.

دادگاه ترکيه، حکم خود در مورد پرونده جنجالي خود را روز دوشنبه ارائه خواهد داد. اين پرونده شامل محاکمه ايکر باسبوگ و ديگر افسران ارتش ترکيه و نيز وکلا، اساتيد دانشگاه و روزنامه‌نگاران مي‌شود.

متهمان پنج سال پيش بازداشت شدند و با ده‌ها اتهام از جمله عضويت در سازمان تروريستي زيرزميني موسوم به ارگنکون، آتش زدن، در اختيار داشتن سلاح‌هاي غيرقانوني و تحريک به قيام مسلحانه عليه اردوغان و حزب عدالت و توسعه است که در سال ۲۰۰۲ به قدرت رسيده بودند، مواجه هستند.

دولت ترکيه مي‌گويد که سازمان ارگنکون، قصد دارد که با ايجاد هرج و مرج و ارعاب در سراسر کشور بار ديگر به يک کودتاي نظامي دست بزند.

انتظار مي‌رود که هزاران نفر از حاميان بازداشت‌شدگان، در مقابل دادگاه تجمع کنند. مقامات ترکيه، امنيت را تشديد کرده‌ند و تعداد موانع فلزي مقابله با شورش را دو برابر کرده‌ند.

در حالي که جلسه شنود دادگاه آغاز شده است، صدها پليس ضدشورش نيز، راه‌هاي دسترسي به دادگاه را در شهر سيليوري در نزديکي استانبول، مسدود کرده‌اند و فقط به مظنونين، وکلا، روزنامه‌نگاران و اعضاي پارلمان اجازه عبور مي‌دهند.

اين تحول در حالي اتفاق مي‌افتد که حسين آوني موچلو، فرماندار استانبول روز جمعه گفت که اجازه برگزاري هيچ تظاهراتي در مقابل دادگاه متهمان داده نمي‌شود و هر گونه تجمعي در اين مکان غيرقانوني است.

ت ب/ت ب