آژانس امنیت ملی ایالات متحده ١۵٠ میلیون دلار به صندوق مخفی آژانس جاسوسی بریتانیا پرداخت

20130805-074409.jpg

تارنگاشت عدالت

منبع: پرنسا لاتینا
٣ اوت ٢٠١٣

آژانس امنیت ملی ایالات متحده ١۵٠ میلیون دلار به صندوق مخفی آژانس جاسوسی بریتانیا پرداخت

به گفته رسانه‌های محلی، تقریباً ده شرکت مخابرات راه دور جهان برای «مرکز مخابرات دولت» که نهاد جمع‌آوری اطلاعات برای آژانس جاسوسی بریتانیا است، جاسوسی می‌کنند.

«وریزون» با رمز «دارکُن»، «بریتیش تلفن» با رمز «رمِدی» و «ودافون» با رمز «ژرونتیک»، و همچنین «گلوبال کراسینگ»، «ویاتل» و «استریت‌کار» در لیست شرکت‌های همکار سازمان جاسوسی بریتانیا قرار دارند.

این شرکت‌ها مکالمات تلفنی خصوصی، ایمیل‌ها و گفت‌وگوی «فیس‌بوک»ی کاربران را با برنامه‌ای به نام «تمپورا» در اختیار «مرکز مخابرات دولت» قرار می‌دهند.

افشاگری‌های اسنودن در ماه ژوئن افکار عمومی را مطلع ساخت که آژانس جاسوسی بریتانیا ارتباطات شبکه جهانی را کنترل می‌کند، مکالمات و نوشته‌های «فیس بوک» و تاریخ مراجعات اینترنتی را ذخیره می‌کند.

اسناد نشان دادند که «مرکز مخابرات دولت» علاوه بر مدیریت ۶٠٠ میلیون «مورد» مکالمات تلفتی در روز، به بیش از ٢٠٠ کابل نوری با ظرفیت تحلیل داده‌های بیش ۴۶ کابل نوری دسترسی داشته است. در زمان انتشار اسناد، ١۸ ماه از شروع برنامه «تپورا» می‌گذشت.

بنا به گزارش «گاردین»، آژانس امنیت ملی اخیراً ١۵٠ میلیون دلار برای جمع‌آوری این نوع اطلاعات به «مرکز مخابرات دولت» پرداخت.