زنده باد آزادی، زنده باد آمریکا مهد آزادی، زنده بادایکس کی اسکور

20130801-184002.jpg
آزادي يعني ، آزادي رژيم آمريكا در دزديدن اطلاعات شما

در حالی که ژنرال الکساندر (مدیر آژانس امنیت ملی) در کنفرانس هکرهای کلاه سیاه Blackhat در لاس وگاس سخنرانی می کرد، افشاگری جدید در مورد برنامه ای خطرناک تر از پریسم بنام XKeyscore آبروی وی را برد.
به گزارش گاردین، برنامه «ایکس کی اسکور» تقریبا هر چیزی روی اینترنت را جمع آوری می کند و به طرز گسترده ای نه فقط تروریست‌ها، بلکه تمام کاربران بیگناه اینترنت را مورد هدف عملیاتی خود قرار می دهد.

این برنامه فوق سری را اسنودن با كمك برنامه هاي نمايشي که متعلق به سال 2008 است، در اختیار گاردین قرار داده است.
كارائي اين سيتم بسيار بالا است و قادر است به طور زنده و همزبان موارد زير را كنترل كند
جستجو داخل ایمیل کاربران از جمله در سایت‌های گوگل، یاهو، اپل، فیس بوک و AOL جزیی از «ایکس کی اسکور» بوده و هر گونه چت در برنامه هاي مختلف اجتماعي از جمله فيسبوك كه شامل تمام فعاليت هاي كاربزان در فيسبوك ميشود از چت تا ارسال فايل ها و تصاوير و فيلم ها و يا حتي پيام هاي كوتاه و پيام هاي مستقيم كه براي يك كاربر مشخص و نه براي همه اعضا در نظر گرفته شده اند و VOIP روی اینترنت و نیز هیستوری و كش مرورگرهای کاربران را نیز شامل می شود.
به گفته کارشناسان در آژانس امنیتی ملی این وسیع ترین و گسترده ترین سیستم جاسوسی روی اینترنت است که تاکنون ساخته شده است.

یکی از ویژگی های دیگر این برنامه جاسوسی که از پریسم متمایز می شود، داده کاوی حین نقل و انتقال دیتا است که بسیار هوشمندانه انجام شده و از روی فیبر نوری و یا خطوط متعلق به کمپانی های مخابراتی صورت می گیرد.
«ایکس کی اسکور» نام، آدرس ایمیل، آی پی و مشخصات فردی را نیز به دقت جستجو می کند (مشخصات فردي شامل نام واقعي مشترك خط تلفن يا مبايل يا اينترنتت، آدرس محل زندگي و ساعت نقل و انتقالات است) و با كنترل دقيق روی یک کاربر، میزان صحت مشخصات فردی اش با آنچه روی سایتهای شبکه اجتماعی است مطابقت داده می شود.

این برنامه همچنین «گروه خطرناک» را تعریف کرده که شامل کاربرانی است که قصد انجام کار به خصوصی كه با هداف آمريكا و غرب در تضاد باشد را روی اینترنت دارند تا ردیابی شوند.
یک ویژگی بسیار مهم اینکه اگر کاربر از روی وی پی ان یا پراکسی موقعیت مکانی خود را مخفی کرده باشد، از طریق “ایکس کی اسکور” به دقت مکان زندگی اش شناسایی می شود که این بدان معناست که دیتای رمز گذاری شده به راحتی خوانده می شود. اين سيستم عملا پراكسي هاي سنتي را دور ميزند، لازم به تذكر است آمريكا خود از بزرگترين ارائه كنندگان پروكسي در كشورهاي مخالف خود بود و از اين طريق مشخصات كاربران را كنترل ميكند و در مواردي اين مشخصات را در اختيار رژيم ها بعدي قرار ميدهند، تركيه، مصر و تونس از نمونه هاي معروفند.

اگر کاربری روی گوگل ارث ایمیل و نام خود را ثبت کرده باشد، هر نقطه ای که برود و حرکت کند، از طریق ایکس کی اسکور ردیابی مکانی می شود. حتي اگر به سوال گوگل ارث يا اپل مپ در مورد اينكه “اجازه ميدهيد محل فعلي شما را مورد استفاده قرار دهيم” جواب منفي بدهد!

با ایکس کی اسکور می توان در یک کشور خاص، وارد کامپیوتر فردی خاص شد و اطلاعات آن را برداشت کرده و تجزیه و تحلیل کرد.
My Documents کاربران، ایمیل های ارسال شده از و به CC، BCC و لیست Contact US و لیست سایتهای ملاقات شده از دیگر ویژگی های برنامه جاسوسی XKeyScore است.

ابزاری که ایمیل ها را در ایکس کی اسکور می خواند به نوشته اسلایدهایی که می بینید، موسوم به DNI است که تماما اطلاعات روی فیس بوک را نیز خوانده و ضبط می کند. این دیتا Flag شده (با پرچم نشانه گذاری شده) و حرکت در دیتابیس را به صورت Table خاص نشان خواهد داد.در زمان نمایش پرزنتیشن مذکور، آژانس امنیت ملی روزانه 20 ترابایت اطلاعات را دریافت کرده و آنالیز می کرده و در یک ماه 41 میلیارد رکورد جمع آوری کرده است.
به گفته مقامات آژانس امنیت ملی تا قبل از 2008 حدود 300 تروریست از طریق این برنامه بازداشت شدند.

1 Comment

 1. با درود،
  من از زمانیکه چشم سیاسییم باز شد و با رفقای حزب توده(رفقای وفادار بسالهای ماقبل ۱۳۳۰ حزب و مخالف با خروشچفی ها) مانوس شدم، آویزه گوشم نمودند که نامه ها و تلگرام ها و تلفن هایم همگی شنود و خوانده میشود. بنابر این اکثرا اطلاعاتمان را، از طرق خود درست کرده رد و بدل میکردیم.
  ولی اسنودن اکنون همه را بحرکت در آورده است، زیرا اینبار سرمایه داران خود هم در تله نشته اند و نیستی خود را بعیان مشاهده میکنند! این است که این همه صروصدا راه انداخته اند. اتفاقا برای طبقه کارگر بسیار جالب خواهد بود، تا روز بعد از انقلاب(the day after) «سره را از نا سره» تشخیص دهند.
  این خود ابزاری خواهد بود که ساختمان سوسیالیسم را آسانتر کرده و گردانندگان انقلاب را شفاف تر از همیشه در اختیار آوانگارد طبقه کارگر قرار میدهد و مدت عقب ماندگی طبقات زحمتکش خیلی کوتاهتر از گذشته خواهد بود.
  در نظر بگیرید که برای زحمتکشان چقدر راحت تر است که «آنچه ملا وضع میکند، در خفا کار دیگر میکند» را درک کرده و مچ آنانرا در سر بزنگاه بگیرد.
  آری اینها از ضعف سرمایه داری نشات میگیرد که حتی بمردم و گردانندگان خودی و سرمایه داران خودی هم ایمان ندارد و همه را کنترل مینماید!
  ولی خودمانیم فرض کنید که جامعه آمریکا بپختگی انقلابی رسید و فردایش شرایط انقلابی فرا میرسد، این سرمایه داران چگونه میخواهند،‌ ۲۵۰ ملیون سکنه ا. م. آمریکا را که روزانه هر نفر بیش از چند ده بار لغت انقلاب را بکار میبرد، از دیگران متمایز کنند؟
  سپیده

Comments are closed.