«عراق با جنگ علنی از سوی شبه‌نظامیان مواجه شده است»

وزارت کشور عراق می‌گوید که شبه‌نظامیان در این کشور یک جنگ علنی را آغاز کرده‌اند و می‌خواهند با این کار، این کشور خاورمیانه را به سمت بی‌ثباتی و هرج و مرج سوق دهند.

وزارت کشور عراق در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، اعلام کرد: «کشور عراق در حال حاضر، با یک جنگ علنی از سوی نیروهای فرقه‌ای خونخوار مواجه است که هدف آن‌ها نیز کشاندن کشور به هرج و مرج است.» این بیانیه، یک روز بعد از آن منتشر شد که ۱۷ بمب‌گذاری در سراسر عراق منجر به کشته شدن شصت نفر و مجروح‌شدن ده‌ها نفر دیگر شد.

وزارت کشور عراق ضمن هشدار در مورد این که با هر کسی که به افراط‌گرایان، پناه دهد، به شدت برخورد می‌کند، افزود که این وزرات‌خانه یک خط مستقیم برای مردم عراق برای گزارش اطلاعات خود برای کشف عناصر تروریستی ایجاد کرده است.

این وزارتخانه پیشنهاد داده است که هر کسی که اطلاعاتی در مورد شبه‌نظامیان بدهد، جایزه نقدی بزرگی دریافت خواهد کرد.

به گفته منابع بیمارستانی و امنیتی در عراق، در عصر روز سه‌شنبه، چندین حمله‌در عراق اتفاق افتاد که عمدتا نیروهای امنیتی را مورد هدف قرار داده بود و منجر به مرگ ۲۶ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفر دیگر شد.

این حادثه، تازه‌ترین حمله از رشته حملات در سراسر عراق است که بیش از از آغاز سال جاری، بیش از ۴هزار کشته برجای گذاشته است.

تنها در ماه جولای نزدیک به ۹۰۰ نفر، جان خود را در این خشونت‌ها از دست دادند.

یک گروه تروریستی، با انتشار بیانیه‌ای در روز سه‌شنبه، مسئولیت ۱۷ بمب‌گذاری روز دوشنبه را برعهده گرفت.

در بیانیه گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شرق مدیترانه وابسته به القاعده آمده است: «آخرین عملیات‌ها که در اوج تدابیر امنیتی اتخاذ شده توسط دولت انجام شد، بعد از عملیات پربرکت شکستن زنجیر شیرها (زندانیان القاعده) در ابوغریب و زندان تاجی اتفاق افتاد.»

یک وکیلی حقوق بشری بین‌المللی در ۲۴ جولای در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت که قدرت‌های خارجی در حال تلاش برای دامن زدن و بهره‌برداری از اختلافات شیعه و سنی در عراق و هر جای دیگری هستند و با این کار به دنبال تضعیف جهان اسلام، به دلیل بروز این قبیل شکاف‌ها هستند.

ادوارد کوریگان، وکیل کانادایی اظهار داشت: «البته مساله کلیدی این است که چه کسی سود می‌برد. مطمئنا مردم عراق از این مساله سود نمی‌برند. سنی‌ها و شیعیان نیز از این شرایط سود نمی‌برند. این قدرت‌های خارجی که می‌خواهند از این مساله برای ایجاد تفرقه بهره‌برداری کنند. این، همان گروه‌هایی هستند که از این مساله سود می‌برند.»

وی در ادامه افزود: «مشخصا، مردم منطقه از این اختلافات فرقه‌ای سود نمی‌برند. نه مردم ایران و نه مردم عراق و نه مردم سوریه که در حال حاضر، شاهد تخریب دولت خود هستند، از این شرایط سود نمی‌برند و البته در حال حاضر تلاش‌های مشابهی در تحریک و ایجاد درگیری‌های فرقه‌ای در لبنان دیده می‌شود.

20130731-065102.jpg