سياسی

آغاز نبرد کُردهای سوریه با القاعده – روسیه خواهان حضور کردها در ژنو شد

20130731-194205.jpg

عیسی حسو، عضو کمیته دیپلماتیک هیات عالی کرد که شامل بزرگترین گروه‌های کرد در سوریه می‌شود بر اثر انفجار بمبی که در خودرواش کار گذاشته شده بود، کشته شد.

این روزنامه افزود: وی در حین ترک منزلش در منطقه «کورنیش» در قامشلو به مقصد محل کارش هدف انفجار قرار گرفت.

در بیانیه‌ای که توسط دیده‌بان حقوق بشر سوریه منتشر شد یگان‌های حمایت از ملت کرد از همه مردم سوریه خواستند در قالب قیامی عمومی و بسیج همگانی در برابر اقدامات گروه‌های تکفیری از جمله «دولت اسلامی عراق و شام» و جبهه النصره، شاخه القاعده در سوریه بپاخیزند.

در این بیانیه همچنین اعلام شده است از همه کسانی که قادر به حمل سلاح هستند دعوت می‌شود تا برای حمایت از مناطقی که تحت اشغال حملات گروه‌های تکفیری است، وارد عمل شوند.

این بیانیه به دنبال ترور عیسی حسو، یکی از رهبران کرد سوریه در پی بمب‌گذاری در خودرو‌اش در شمال شرق این کشور صادر شد.

حزب اتحاد دموکراتیک کردها نیز در بیانیه‌ای ترور عیسی حسو را به شدت محکوم کرد.

نواف خلیل، سخنگوی این حزب در اروپا تاکید کرد: ترور شخصی چون حسو پیام مشخصی را برای حزب ما و همه احزاب کرد در سوریه دارد و آن تهدید به ترور شخصیت‌های بلندپایه و ضربه زدن به ثبات مناطق کردنشین است.

خلیل همچنین از سکوت ائتلاف ملی مخالفان سوریه و ارتش آزاد نسبت به حملات گروه‌های تکفیری به مناطق کردنشین به ویژه جبهه النصره به شدت انتقاد و آن را خجالت‌آور توصیف کرد.

حزب صلح و دموکراسی ترکیه، از احزاب حامی کردها نیز ترور حسو را به شدت محکوم کرد.

هیات هماهنگی ملی نیروهای تغییرات دموکراتیک در سوریه از گروه‌های مخالف سوری نیز با محکوم کردن ترور این رهبر کرد اعلام کرد: حسو از جمله مبارزان حزب اتحاد دموکراتیک است که بارها بازداشت شده ولی همواره از اعضای فعال در جنبش‌های انقلابی سوریه به شمار می‌رفت.

رئیس حزب اصلی کردها در ترکیه نیز از تماس‌های دولت آنکارا با کردهای سوریه استقبال کرده و گفت: این ارتباط‌ها می‌تواند فشارها بر بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را بیشتر کرده و به تغییر مسیر جنگ داخلی در سوریه کمک کند.

صلاح الدین دمرطاش، رئیس هیات پارلمانی حزب صلح دموکراسی ترکیه نیز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: سفر صالح مسلم، نماینده کردهای سوریه به استانبول شاخص واضحی است برای اینکه ترکیه حرکت به سوی تغییر سیاست‌هایی که کردها را تهدیدی برای این کشور می‌داند آغاز کرده است.

وی افزود: این مساله به هیچ وجه بر روابط ترکیه با کردها تاثیری نخواهد گذاشت بلکه باعث فشار بیشتر بر نظام سوریه شده و مسیر حوادث سوریه را تغییر می‌دهد.

این مسئول طرفدار کردها همچنین اعلام کرد: کشورهای غربی از جمله آمریکا باید روابطی خوب با کردهای سوریه برقرار کنند.

روسیه حضور حتمی کردهای سوریه در ژنو 2 را خواستار شد
دولت روسیه با تاکید بر ضرورت حضور کردهای سوریه در کنفرانس ژنو 2، ارائه تضمین‌ برای مشارکت حتمی کردها در این کنفرانس را خواستار شد.

به گزارش پایگاه خبری سوریه نیوز، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای خواست به کردهای سوریه اجازه داده شود در کنفرانس بین المللی ژنو 2 مشارکت کنند تا به این وسیله بتوانند از حق مساوی با دیگران برای بیان خواسته‌هایشان بهره‌مند باشند.

در بیانیه مذکور آمده است که روسیه ماه مه، نامه‌ای را از شورای عالی کردهای سوریه دریافت کرده که در آن کردها از مقامات موسکو خواسته‌اند به آنها تضمین‌هایی جهت مشارکت در کنفرانس ژنو 2 ارائه کنند.

در این بیانیه همچنین اشاره شده که شورای عالی کردها نسبت به شرکت کردها در ژنو2 و مشارکت در اتخاذ تصمیمات مربوط به سوریه و آینده این کشور ابراز تمایل کرده است.

وزارت خارجه روسیه در ادامه عنوان داشت: مسکو این موضع کردها را که نشان دهنده تلاش‌ آنها برای تشکیل سوریه‌ای متحد و دموکراتیک است، کاملا درک می‌کند.

علاوه بر این اخیرا اخبار ضد و نقیضی منتشر شده مبنی بر این که کردهای سوریه در صدد تشکیل دولت خودگردان مشابه اقلیم کردستان عراق هستند اقدامی که می‌تواند تنش میان گروه‌های مختلف این کشور را افزایش دهد اما با مشارکت کردها در مذاکرات ژنو2 می‌توان تا حد زیادی از تکروی آنها جلوگیری کرد.

کردهای سوریه همانند ترکیه و عراق، بزرگترین اقلیت نژادی در این کشورهستند و حدود 18 درصد از جمعیت سوریه را تشکیل می‌دهند. بیشتر آنها در مناطق شمالی و شمال شرق سوریه و در نزدیکی مرز این کشور با عراق و ترکیه ساکن هستند/ ایسنا