شبه‌نظامیان سوریه ١۵٠ نفر را در استان حلب کشتند

20130730-073721.jpg

خبرگزاري رسمي سوريه، سانا، گزارش داده است شبه‌نطاميان مسلح دست كم ١٥٠ نفر را در شمال استان حلب کشته‌اند.

اين خبرگزاري روز شنبه (۵ مرداد، ۲۷ ژوئيه) يادآور شد که بيشتر قربانياني اين قتل‌عام‌ها که به دست شبه‌نظاميان در شهر خان العسل کشته شدند، غيرنظامي بودند.

گروه تروريستي مسلح «تيپ انصار الخليفه» مسئوليت قتل‌عام در خان العسل را بر عهده گرفته است. اين گروه شبه‌نظامي پس از مثله کردن اجساد قربانيان، آن‌ها را در يک گودال بزرگ بيرون از شهر به طور جمعي دفن کرد. آن‌ها همچنين تعدادي از اجساد را سوزاندند.

اين در حالي است که شهر خان العسل در کنترل شبه‌نظاميان قرار دارد.

يک تيم تحقيقاتي روسيه به تازگي فاش کرده است که شبه‌نظاميان در حمله ماه مارس به شهر خان العسل از سلاح شيميايي استفاده کردند. در آن حمله ۲۶ نفر کشته شدند.

کارلا دل پونته، بازرس سازمان ملل، ۱۶ ارديبهشت (۶ مي) گفت شهادت قربانيان اين حادثه در سوريه حاکي از اين است که شبه‌نظاميان از گاز سمي سارين در سلاح‌هاي خود استفاده کردند.

سارين يک گاز بسيار سمي و بي‌رنگ است که بر روي اعصاب تاثير مي‌گذارد و اگر از طريق تنفس، فروبردن يا تماس با پوست و چشم جذب شود، در چند دقيقه موجب تشنج، فلج و مرگ خواهد شد.

قتل‌عام اخير در سوريه در حالي انجام شد که دولت‌هاي غربي همچنان سلاح در اختيار شبه‌نظاميان قرار مي‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها، عربستان سعودي يک قرارداد ۵۰ ميليون دلاري با ارتش اسرائيل به امضا رسانده است تا سلاح‌ها و تجهيزات قديمي اين رژيم در اختيار شبه‌نظاميان سوريه قرار گيرد.

اين تسليحات شامل انواع گوناگون موشک‌هاي ضد تانک، خودروهاي نظامي، تجهيزات توپخانه‌اي و ديد در شب است.

سوريه از سال ۲۰۱۱ درگير ناآرامي‌هاي خونين است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، بيش از ۱۰۰ هزار نفر در اين ناآرامي‌ها کشته و ميليون‌ها نفر نيز بي‌خانمان شده‌اند.
روسيه كشتار شهروندان سوري توسط معارضان را محكوم كرد
در بيانيه وزارت امور خارجه يادآوري شده است: معارضان و اعضاي گروههاي تروريستي جبهه النصره و انصار الخليفه روز ۲۲ ماه جاري ميلادي شماري از شهروندان سوري را در منطقه خان عسل در حومه شهر حلب در شمال روسيه قتل عام كردند.
در بيانيه آمده است: تروريست ها بيش از ۱۵۰ نفر اكثراً از طرفداران حكومت سوريه و گروهي از افسران و سربازان دستگير شده را تيرباران كردند.
بيانيه حاكي است: اجساد اين افراد با آثار شكنجه و جراحات ناشي از اصابت گلوله توسط اعضاي سازمان هلال احمر سوريه به مركز پزشكي قانوني حلب انتقال يافت و علاوه بر آن در منطقه خان عسل دهها شهروند سوري مفقود شده اند.
در ادامه بيانيه آمده است: دولت سوريه در نامه هايي به دبير كل سازمان ملل متحد، رييس شوراي امنيت اين سازمان و رييس كميسارياي عالي حقوق بشر سازمان ملل ضمن محكوم كردن اين جنايت وحشيانه ضدبشري افراط گرايان مرتبط با سازمان تروريستي القاعده به نقش برخي كشورها در حمايت از تروريست ها اشاره كرده و گامهاي جدي براي مقابله با تروريست ها را خواستار شده است.
وزارت خارجه روسيه يادآوري كرده است: جنايت ضدبشري تروريست ها در خان عسل باعث خشم مردم سوريه شده و نه تنها دولت اين كشور، بلكه گروه هاي معارض سوري از جمله تشكل ارتش آزاد هم آن را محكوم كرده اند.
در پايان اين بيانيه با ابراز تسليت و همدردي با خانواده هاي قربانيان خان عسل، اعمال شرورانه تروريست ها در سوريه و حمايت خارجي از آنها محكوم و از طرف هاي سوري و بازيگران بين المللي به تلاش براي توقف كشتارها و آغاز روند حل و فصل سياسي در اين كشور دعوت شده است.