سياسی

جهان زیر سلطه دیکتاتوری بنام امپریالیسم قرار دارد

20130730-175228.jpg
رئیس جمهور نیکاراگوئه ضمن محکوم کردن اقدامات امپریالیستی اعلام کرد که جهان با دیکتاتوری به نام کاپیتالیسم مواجه است.
به گزارش پایگاه خبری اسپانیایی زبان« پرنسا لاتینا»؛ دانیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه در مصاحبه اختصاصی با سایت خبری «راشا تودی» اعلام کرده است که جهان با دیکتاتوری به نام کاپیتالیسم مواجه است.

اورتگا ضمن اشاره به اینکه مقامات اروپایی بر قاره‌های آفریقا، آمریکا و آسیا یورش برده‌اند گفت: کاپیتالیسم و امپریالیسم در ذات دارای محتوایات یکسانی با نام های متفاوتی هستند. تمامی منافع نام برده شده در این دو یکسان هستند و این دو ایدئولوژی در واقع يك ايدوئولوژي بوده و به صورت یکسان آفریقا، آمریکا و آسیا را مورد استعمار و استثمار قرار داده‌اند.
امپرياليسم فرم پيشرفته و هار نظامي است كه جهان را ميدان تاخت و تاز خود قرار داده است

رئیس جمهور نیکاراگوئه در ادامه افزود: کشورهای قوی جهان کشورهایی هستند که زمانی کشورهای دیگر را مستعمره خود می دانستند. در حال حاضر این کشورها با ایدئولوژی جدیدی به نام امپریالیسم می خواهند دیگر کشورهای دیگر را تحت سلطه خود قرار دهند.

وی در خصوص این فرض مقامات بولیوی که مقامات آمریکایی مقامات کشورهای اروپایی را برای بستن خطوط هوایی بر هواپیمای اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی تحریک کرده باشند خاطر نشان کرد: من فکر نمی کنم که کشورهای اروپایی به دستور مقامات آمریکایی مرتکب چنین اشتباهی شده باشند زیرا آن ها نیز همچون آمریکا می‌خواهند جهان را تحت سلطه خود در آورند. این کشورها استراتژی‌های مشابهی با آمریکا دارند. این کشورها می خواهند برای همه جهان تصمیم‌گیری کنند.

در تاریخ 2 ژوئیه مقامات چهار کشور اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و پرتغال زمانی‌که مورالس از فرودگاه مسكو به سوی بولیوی پرواز می‌کرد از پرواز هواپیمای وی در خطوط هوایی خود ممانعت به عمل آوردند و هواپیمای وی مجبور شد تا در اتریش فرود آید.

این اقدام با واکنش‌های تند بسیاری مواجه شد و این چند کشور از سوی بسیاری از کشور های جهان محکوم شدند.