سرتیتر

مصر در لبه پرتگاه

20130729-075008.jpg
مظلوم نمائی اخوان المسلمین در مصر از سکه افتاده است!

یونگه ولت – ترجمه رضا نافعی
منتشر شده در تارنماي آينده ما

برغم برخورد خشونت بار پلیس و نظامیان، اخوان المسلمین مصر می خواهد به اعتراضات خود علیه برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری ادامه بدهد. روز یکشنبه هزاران نفر در برابر مسجد رب العداویه در قاهره به تظاهرات خود ادامه دادند. جده الحداد، یک سخنگوی اخوان المسلمین، به خبرگزاری فرانسه از «احساس درد و خشم و نیز احساس شدید مقاومت» گفت: «اگر ما کشته شویم با خالق خود دیدار می کنیم و دست کم برای یک کار خیر کشته شده ایم» .

ارتش بر شدت حضور خود می افزاید. دهها تانک به مرکز پایتخت فرستاده شده اند، بالگردان های نظامی بر فراز شهر در پروازند.

صبح شنبه، در زد و خورهائی که در اسکندریه، میان هوادران و مخالفان اخوان المسلمین رخ داد 8 تن کشته شدند. در نصر، واقع در خاور قاهره ، در پی زد و خورد میان تظاهر کنندگان و پلیس 72 نفر کشته شدند، اخوان المسلمین تعداد کشته شدگان را 120 تن اعلام کرده است. نیروهای انتظامی گاز اشک آور بکار برده و آنگونه که از شواهد بر می آید به آنها تیر اندازی کرده اند. ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع در هفته گذشته از مردم دعوت کرد به خیابانها بیایند، از ارتش و دولت موقت حمایت کنند و نظامیان را » مامور » مبارزه با «خشونت و ترویسم » سازند. روز جمعه، صدها هزار نفر این فراخوان را پذیرفتند و در میدان التحریر قاهره به هواداری از نیروهای نظامی تظاهرات کردند. بنظر می رسید خشونت های ژنرال ها پس از سقوط مبارک فراموش شده است. ژنرالها که از خطاهای خود در گذشته، که در سال 2011، هنگام فرمانروائی خود مرتکب شدند، و در نتیجه هدف حملات اپوزیسیون قرار گرفتند، درس گرفته اند و امروز تاکتیکی ماهرانه بکار می برند .

این بار نظامیان از همان آغاز تظاهرات علیه مرسی، در کنار مخالفان دولت قرار گرفتند. ارتش می خواهد تا مردم در خیابانها از آن حمایت کنند – درست یک سال پس از آن که در خیابانها شعار «مرگ بر نظامیان » داده می شد. «سوسیالیست های انقلابی» مردم را به اعتراض فراخوانده اند.

هواداران مرسی، فراخوان ژنرال السیسی را مسخره می کنند و می گویند مردم به حکومت جدید نظامیان مشروعیت نخواهند بخشید و به ارتش برای بکار بردن خشونت، اختیارات و چک سفید نخواهند داد. اما تعداد آنها که اعتراض هواداران مرسی را تایید کردند زیاد نبود. اکنون در مصر مردم به ارتش اعتراض نمی کنند.

پس از برکنار کردن مرسی ارتش و دادگستری شدت عمل بیشتری علیه

اخوان المسلمین بکار می برند. با موج دستگیری کادرهای رهبری و سرکوب اعتراضات، ، پس از یک سال «تجربه مرسی»، از اخوان المسلمین سلب قدرت شده است. هوادارن اخوان المسلمین بیم دارند که با موج تازه ای از پیگردها روبروبرو شوند، مانند دوران مبارک، ترسی که نابجا هم نیست. با این همه، هر دو طرف توانسته اند از این مارپیچ بالارونده خشونت جدید برای خود سرمایه سیاسی درست کنند. اخوان المسلمین که اعتبار خود را بین مردم از دست داده اینک با بهره گیری از حمله سخت پلیس خود را مظلوم جلوه می دهد. از سوی دیگر نظامیان از هیچ کوشی برای سیاه کردن اخوان المسلمین خودداری نمی کنند، تا خود را نگاهبان مصر در برابر اسلام سیاسی تندرو جلوه گر سازند و از این طریق نفوذ سیاسی خود را مشروع نشان دهند.

http://www.jungewelt.de/2013/07-29/056.php