سياسی

حمایت کوبا ، نیکاراگوئه و ونزوئلا از تصمیم مترقی بولیوی

20130729-160644.jpg
کاردار سفیر کوبا در تهران اعلام کرد که دولت کشورش از تصمیم دولت بولیوی برای برگزاری نشست ضدامپریالیستی و ضد استعماری به شدت حمایت می‌کند.
داوید یائو‌لوویچ، کاردار سفارت کوبا در ایران امروز در نشست سفیران منطقه آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب از تصمیم اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی برای برگزاری نشست ضدامپریالیستی و ضد استعماری به شدت حمایت کرد.

یائو‌لوویچ در خصوص کشور بولیوی گفت: بولیوی یکی از کشورهایی پیشرو برای شرکت در نشست‌های بین المللی به‌شمار می‌رود. مورالس کسی است که تمام تلاش خود را به کار گرفته تا از حقوق انسانیت دفاع کند. این نشست نیز استثنا نیست نشستی است برای دفاع از حقوق بشر.

کاردار کوبا خاطر نشان کرد که دولت این کشور به شدت اقدامات چهار کشور اروپایی برای بستن آسمان خود بر هواپیمای مورالس را به شدت محکوم کرد و در آینده نیز این اقدام را محکوم می کند.

وی در ادامه افزود: ما از سال 1898 زمانی که مردم کوبا برای استقلال خود می جنگیدند و مقامات آمریکایی در امور داخلی کشور ما دخالت کردند متوجه اهداف امپریالیستی آن‌ها شدیم. در سال 1902یکی از مناطق جزیره را اشغال کردند و یک نئوکولونی جدید ایجاد کردند و 80 درصد از منابع طبیعی کوبا را در اختیار شرکت های خود قرار دادند.

مقامات آمریکایی دستور دادند تا به ناوگان های ما حمله بیاورند. ما نیز به علت اینکه شاهد این صحنه‌ها و صحنه‌های خشونت آمیز دیگر امپریالیستی بودیم از تصمیم مورالس برای برگزاری این نشست دفاع می‌کنیم.

این نشست که با موضوع دفاع از حقوق بشر و همچنین اعتبار معاهده‌ها و قراردادهای بین المللی که همزیستی بین دولت‌ها را هدایت می کند در تاریخ 31 جولای لغایت 2 آگوست سال جاری در کوچابامبا برگزار خواهد شد.
ماریا بارکرو، سفیر نیکاراگوئه امروز، دوشنبه در نشست فراخوان برگزاری نشست ضد استعماری و ضد امپریالیستی خاطر نشان کرد که دولت این کشور از برگزاری این نشست حمایت و آن را برای سرنوشت انسان‌ها الزامی دانست.

بارکرو در خصوص امپریالیست گفت: می دانم که همگان آگاه هستند که امپریالیست از بدترین تحمیل هایی است که به بشر شده است. امپریالیست هیچ چیز خوبی را در بر نمی‌گیرد. همانگونه که همگان شاهد هستیم امپریالیست در تمام طول تاریخ مسبب تخریب بوده است. امپریالیست مترادف بوده است با بردگی، تسلط، تروریست. امپریالیست با مرگ هم معنی بوده است. تمامی کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب متقاعد شده‌ایم که می بایست به منظور مقابله با امپریالیست اتخاد خود را هر روز بیش از پیش بالا ببریم.

وی در ادامه افزود: امروزه ما با نوع جدیدی از امپریالیست مواجه هستیم امپریالیستی مدرن که تنها منجر به تخریب کشورهای دیگر می‌شود.امپریالیستی که دارای تعداد بی‌شماری سلاح های هسته‌ای و همچنین سلاح های کشتار جمعی است.

او در ادامه اضافه کرد: از تمامی خبرگزاری‌های جهان می خواهیم تا فراخوانی که مورالس برای برگزاری این نشست داده است، شرکت کنند و از این طریق بتوانیم با این هیولای بزرگ مقابله کنیم.

او همچنین خاطر نشان کرد: در حال حاضر مردم منطقه آمریکای لاتین نمی خواهند تحت سلطه دیگران باشند این بومیان صدا دارند و میتوانند فریاد خود را به گوش جهانیان برسانند، صدای افراد نشانی است از انسانیت افراد.این بومیان با این صدا می توانند تاریخ را بنگارند. این صداها به زودی به عمل تبدیل می شوند.

فراخوان برگزاری نشست ضد استعماری و ضد امپریالیستی توسط اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی داده شده است.

تصمیم برگزاری این نشست پس از اقدام 4 کشور اسپانیا، ایتالیا، پرتغال، فرانسه برای اجازه ندادن به پرواز هواپیما مورالس در خطوط هوایی خود اتخاذ شد.

آمن هو تب زامبرانو، سفیر ونزوئلا در ایران امروز در نشست سفیران منطقه آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب ضمن محکوم کردن امپریالیست از حمایت دولت این کشور از تصمیم اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی برای برگزاری نشست ضد استعماری و ضد امپریالیستی در این کشور خبر داد.

سفیر ونزوئلا در خصوص اتحاد کشورهای آمریکای لاتین گفت: از سال 2004 منطقه ما با کمک افرادی همچون فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا و همچنین هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا سازمانی به نام»آلبا» را تاسیس کرد که نشانگر اتحاد قوی میان کشورهای منطقه ما و همچنین حوزه دریای کارائیب بود. در این 9 سال این سازمان فعالیت‌های بسیار زیاد ضد امپریالیستی انجام داد. مقامات کشور آمریکا در این چند سال تمام تلاش خود را به کار گرفت تا به گونه‌ای در میان کشورهای ما تفرقه بیاندازد و وحدت میان کشورهای ما را از بین ببرد.

وی در ادامه افزود: ما در 50 سال اخیر سازمان‌های زیادی را برای مقابله با امپریالیست تاسیس کردیم. ما اقدامات امپریالیستی را به شدت محکوم می‌کنیم. ما همچنین اقدام چهار کشور اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و فرانسه را که مورالس را ربودند را به شدت محکوم می‌کنیم.

سازمان‌های بزرگ آلبا، سلاک و دیگر سازمان‌ها نیز این اقدامات را به صورت شدید الحنی محکوم کردند. اهانتی که به مورالس شده همچون اهانتی به شمار می رود که به ونزوئلا روا داشته باشند.

وی همچنین اعلام کرد که مقامات تحت سلطه امپریالیست تعمداَ این اقدام را در ماه ژوئیه انجام دادند زیرا که کشورهای آمریکای لاتین در این ماه به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده‌اند.

وی در خصوص مورالس گفت: با وجود اینکه کشورهای اروپایی این اقدام را علیه مورالس انجام دادند اما او به علت انسانیت آن‌ها را بخشید. اما با وجود اینکه مورالس آن ها را بخشیده است ما ایده‌ا‌ل‌های خود برای مبارزه با امپریالیست را فراموش نخواهیم کرد. ما برای استقلال و اقتدار کشورهای آمریکای لاتین از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

او اعلام کرد که تمامی کشورهای آمریکای لاتین از تصمیم دولت بولیوی برای برگزاری این نشست حمایت می‌کنند.وی در ادامه خاطر نشان کرد : این دومین نشست بین المللی ضد امپریالیستی است که بولیوی برگزار می‌کند اولین نشست در سال 2010 به منظور دفاع از مردم جهان برگزار شد.

وی با خواندن چندین جمله اظهارات خود را به پایان رساند.

» ما کشورهای منطقه آمریکای جنوبی و همچنین حوزه دریای کارائیب امروز بیش از هر روز دیگری می دانیم که تا چه اندازه متحد هستیم و تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا این اتحاد را روز به روز افزایش دهیم. ما به جهانیان اعلام می‌کنیم که هیچ یک از این اتفاقات استحکام میان وحدت ما را از بین نمی‌برد. هیچ اتفاقی بر انقلاب های ما تاثیر نمی گذارد و این اتفاقات نه تنها وحدت میان کشورهای ما را از بین نمی برد بلکه منطقه ما را مستقل‌تر و همچنین خودمختارتر می‌کند.