سياسی

آیا السیسی ژست جمال عبدالناصری میگیرد یا ورق در مصر در حال برگشتن است؟

1392041420084066795943کوتاه شده از ارگان نئولیبرالیسم آمریکا- وال استریت ژورنال

ژنرال السیسی اوباما را از به دست آوردن کوچک ترین دست آوردی در مصر بعد از انقلاب دوم این کشور محروم کرده است به گونه ای که دارندگان سهام در بورس های بین المللی اکنون به این نتیجه گیری رسیده اند که در مصر این روزها شخصی هست که بسیار شبیه عبدالناصر است و تلاش دارد مقامات آمریکایی را خوار و خفیف کند.

وال استریت ژورنال می نویسد: هم اکنون دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری در برابر مسئولان مصری ناتوان است از این رو ژنرال عبد الفتاح السیسی هم با استفاده از این وضعیت دست بر روی حساس ترین نقطه ضعف دولت فعلی آمریکا گذاشته و آن مساله بحران مالی و اقتصادی آمریکاست.

کارشناسان اقتصادی آمریکا اکنون به این باور رسیده اند که عبدالناصر جدید مصر دست دولتمردان آمریکا را برای بازیابی حیات اقتصادی واشنگتن از طریق صادرت و واردات نفت از طریق استفاده از کانال سوئز خوانده است از این رو قصد دارد با دست آویز قراردادن بهانه ای که سال ها اوباما و بوش رئیس جمهوری سابق با استفاده از آنها کشورهای عربی منطقه را دچار انواع بحران ها کرده بود این بار خود از این ابزار استفاده کرده، علم مبارزه با تروریسم را برافرازد و کانال سوئز را از خطر حضور تروریست ها پاکسازی کند.

اقتصاد دانان آمریکایی در این باره توضیح می دهند: ژنرال عبدالفتاح السیسی مبارزه با تروریسم و دشمنان بزرگ مصر را این بار نه با سلاح که تنها با استفاده از یک میکروفون آغاز کرد.

به گفته این کارشناسان امریکایی: السیسی برای تحقق غلبه خود بر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تنها به این گفته خود خطاب به ملت مصر بسنده کرد: برای به دست آوردن عزت خود و برای اعتبار بخشیدن به مصر تنها کافی است روز جمعه به خیابان ها بیاید و خط‌مشی ارتش مصر را تایید کنید.

اینک کارشناسان آمریکایی بر این باورند که گفته السیسی باعث بحرانی شدن بازارهای جهانی نفت شد چرا که وقتی وی از مبارزه با تروریسم در خاک کشورش سخن گفت و این مبارزه به دور از کانال سوئز که شاهرگ اصلی انتقال نفت آمریکا به بازارهای جهانی و انتقال صادرات امریکا به جهان از این طریق نخواهد بود.

این نشریه می افزاید: صبحگاه روز بعد از سخنان ژنرال عبدالفتاح السیسی میزان خسارت های مالی امریکا در بازارهای جهانی به مراتب از میزان کمک های مالی که قرار بود آمریکا در اختیار مصر قرار دهد بیشتر بود از این رو اوباما که سخت از این موضع السیسی ناراحت شده بود در واکنشی بچه گانه دستور توقف ارسال هواپیماهای نظامی امریکا به مصر را صادر کرد.

وال استریت ژورنال در پایان نوشت: این مواضع اوباما مورد خوشاید حتی کنگره آمریکا هم قرار نگرفت.

اکنون مواضع عبدالفتاح السیسی باعث شده است تا مقامات روسیه هم احساس خوبی به این ژنرال مصری داشته باشند و سعی کنند با جایگزین کردن کمک های آمریکا به مصر جای آمریکا را در این کشور بعد از انقلاب پر کنند.