سياسی

مرگ مشکوک یک هکر انتقادی دیگر در آمریکا

barnabyjack

جک با پیدا کردن نقصهای موجود در امنیت دستگاههای خودپرداز بانکی و نیز دستگاهای الکترونیک و دیجیتال مورد استفاده در امور پزشکی به شهرت دست یافته بود

خبرگذاری های مختلف جهان از جمله تی ار تی گزارش میدهند، بارنابی جک، هکر مشهور برنامه های کامپیوتری که برای شرکت «آی کیو اکتیو» یکی از شرکتهای بسیار معروف در زمینه تامین امنیت برنامه های کامپیوتری، کار می کرد، در خانه خود و در حالی که مرده بود، یافت شد.

دلیل مرگ این هکر مشهور و نابغه که بدلیل پیدا کردن نقصهای موجود در امنیت دستگاههای خودپرداز بانکی و نیز دستگاهای الکترونیک و دیجیتال مورد استفاده در امور پزشکی به شهرت دست یافته بود، هنوز معلوم نمی باشد.

بارنابی جک، از افشتگران سیاست‌های غیر انسانی و سود جویانه کنسرنهای تولید دارو در آمریکا بود و بار ها با هک کردن سرور های این شرکت های چند ملیتی نشان داد که آنان برای رسیدن به سودهای کلان از چه روش‌های جنایت کارانه ای بویژه جهان سوم استفاده میکنند.

این هکر معروف که تنها در چند ثانیه می توانست کلیه پول موجود در داخل یک خودپرداز بانکی را تخلیه نماید، اظهار داشته بود که تکنولوژی را کشف کرده است که قادر است فردی را که ایمپلنت قلبی دارد از فاصله ۱۰ متری به قتل برساند و قرار بود این تکنولوژی خود را در نمایشگاه «هکرهای کامپیوتری بلک هات» که طی هفته آینده در سان فرانسیسکو برگزار خواهد شد، به جهان معرفی کند.

جک بارنابی محقق امنیت شبکه و اینترنت در کنفرانس امنیتی ملبورن، قبلا در مورد ضعف برنامه سخت‌افزاری دستگاه‌های ضربان‌ساز قلب (پیس میکر) و احتمال دسترسی و ایجاد اختلال در عملکرد آنها هشدار داده بود.

این کارشناس با استفاده از یک لپ تاپ، مجموعه‌ای از شوک‌های الکتریکی با ولتاژ ۸۳۰ ولت را از راه دور به یک ضربان‌ساز ارسال کرده و با استفاده از عملکردهای مخفی نامشخص می‌توانست تمامی دستگاه‌های ضربان‌ساز (pacemaker) و ایمپلنت‌های انقباض‌دهنده قلبی داخلی (defibrillator) را در شعاع ۹.۱ متری فعال کند.

بدترین سناریوی مطرح در این زمینه، احتمال بروز این خطر برای صد درصد دستگاه‌های ایمپلنت قلبی است که با ایجاد شوک‌های ناگهانی یا خاموش شدن دستگاه می‌تواند منجر به مرگ بیمار شود.