سوریه صحنه درگیری های خونین و پیشروی ارتش در بیشتر جبهه ها

20130727-201915.jpg
به گزارش شبکه تلویزیونی المنار ، منابع سوری با اعلام این خبر به المنار گفتند گزارشها از فروپاشی گروههای مسلح و فرار گسترده آنها در خالدیه همزمان با پیشروی ارتش سوریه در این محله حکایت دارد .

از طرف دیگر خبرگزاری رسمی سوریه ( سانا ) نیز اعلام کرد ارتش در جوره الشیاح در شهر حمص و برخی محله های ریف دمشق به پیشرویهای زیادی دست یافته است .

مرکز دیده بان سوریه (مخالف مستقر در لندن ) نیز اعلام کرد افراد مسلح در خان العسل در حومه حلب بیش از 50سرباز ارتش سوریه را با شلیک گلوله اعدام کردند .

علی بدوی گزارشگر المنار در گزارشی گفت همزمان با پیشروی میدانی ارتش سوریه ، پایگاههای اینترنتی مملو از تصاویر قتل عامهایی است که گروههای مسلح در سوریه مرتکب می شوند .

مرکز دیده بان سوریه اعلام کرد افراد مسلح مخالف در خان العسل در حومه حلب بیش از 50سرباز ارتش سوریه را با شلیک گلوله اعدام کردند.

صحنه های پخش شده در فیلمهای اینترنت نشان می دهد اجساد شمار زیادی از سربازان ارتش در کنار دیواری روی هم انباشته شده و گلوله ها اجساد آنها را سوراخ کرده است .

این مرکز افزود 150سرباز سوری در نبردهای اخیر در خان العسل کشته شدند.

خبرگزاری سانا اعلام کرد در حسکه نیز افراد مسلح علیه ساکنان روستای مقبره در حومه حسکه مرتکب قتل عام شدند و هفت نفر از ساکنان این روستا را که با اقدامات گروههای مسلح در منطقه مخالفت می کردند اعدام کردند .

از طرف دیگر ارتش سوریه به پیشروی خود در شهر حمص به ویژه در محله های خالدیه و جوره الشیاح ا دامه می دهد و به افراد مسلح تلفات سنگینی وارد کرده است.

یک منبع مسئول سوری گفت دهها بمب خنثی شده است و شمار زیادی از افراد مسلح کشته و زخمی شدند.

در ریف دمشق نیز ارتش به تعقیب افراد مسلحی که در تعدادی از محله ها به ویژه در برزه ، جوبر ، عدرای بلد ، دوما و مناطقی از غوطه شرقی سنگر گرفته اند ادامه می دهند و به آنها تلفات سنگینی وارد کرده اند .

از طرف دیگر روسیه از شرکایش در عرصه بین المللی و از همه گروههای سوری بار دیگر خواست ارزیابی اصولی از جنایاتی که در سوریه صورت می گیرد به عمل آورند.

وزارت خارجه روسیه درخواست کرد از معیارهای دوگانه پرهیز شود زیرا باعث می شود تروریسم بین المللی در سوریه به اهدافش برسد.

در حالی که مرکز حقوق بشر سوریه از سیطره ارتش سوریه بر بخش زیادی از محله خالدیه در حمص خبر داد، نیروهای ارتش سوریه به عملیات خود علیه تروریست ها در حمص ادامه می دهند.

به گزارش شبکه تلویزیونی العالم، مرکز موسوم به «مرکز حقوق بشر سوریه» از سیطره ارتش این کشور بر حدود پنجاه درصد از محله الخالدیه بزرگترین محله حمص خبر داد.

این مرکز اعلام کرد ارتش در بیست و چهار ساعت گذشته پیشروی های زیادی در مقابل افراد مسلح به دست آورده و مواضع افراد مسلح را هدف گلوله باران قرار داده است.

از سوی دیگر منابع مطبوعاتی از پیشروی نیروهای ارتش در تعقیب تروریست ها در محله شیاح در حمص خبر دادند.

حسین مرتضی خبرنگار این شبکه در دمشق در گفتگویی درباره آخرین تحولات اوضاع میدانی در سوریه به جنایت تروریست ها در منطقه خان العسل در حلب اشاره کرد و افزود: گفته می شود در این جنایت حدود پنجاه نظامی به قتل رسیده اند و حرف و حدیث هایی نیز درباره کشتار بیش از یکصد تن از نظامیان به اسارت در آمده است. این جنایت در پی موفقیت ارتش سوریه در محله راشدین به وقوع پیوست. این محله دارای موقعیت استراتژیک است و به طور کامل تحت سیطره ارتش سوریه قرار گرفته است و نیروهای ویژه ارتش سوریه آنجا را پاکسازی کرده اند.

وی در ادامه به دستاوردهای ارتش سوریه در حمص اشاره کرد و افزود: محله الخالدیه در حمص و به طور مشخص مناطق نزدیک به مسجد جامع خالد بن الولید که برخی از گروه های مسلح در آنجا مستقر شده اند، آخرین پایگاه افراد مسلح در این شهر به شمار می رود.