یک سال مضحکه دمکراتیک

samir_amin_keywan3

سمیر امین

منبع: دمکراسی باز


منتشر شده در تارنگاشت عدالت

سمیر امین، فیلسوف و اقتصاددان مصری، سرپرست «همایش جهان سوم» در داکار در مصاحبه‌ای که جیوسپی آکونیکا انجام داد در بارۀ سال گذشتۀ مصر و در قدرت بودن اخوان‌المسلمین، صحبت می‌کند.

در ٣٠ ژوئن ٢٠١٢، محمد مرسی به عنوان جانشین مبارک به قدرت رسید. اما، در اولین سالگرد پیروزی اخوان‌المسلمین که این مصاحبه انجام شد، درگیرهای خونین در کشور جریان داشت.

آکونیکا: دربارۀ کارزار «تمرد» چه فکر می‌کنید؟
سمیر امین: کارزار «تمرد» برای برکناری مرسی شکوهمند است. میلیون‌ها نفر پس از تأمل سیاسی عمیق دربارۀ آن‌چه انجام خواهند داد، نام خود را زیر آن گذاشتند: چیزی که عمدتاً از طرف رسانه‌های همگانی بین‌المللی نادیده گرفته می‌شود. آن‌ها اکثریت رأی دهندگان را تشکیل می‌دهند، اما هیچ صدایی ندارند. اخوان‌المسلمین قدرت سیاسی را گرفت و دوست دارد فکر کند می‌تواند ١٠٠ درصد آراء را کنترل کند. نتیجتاً، آن‌ها اعضای جنبش [اخوان‌المسلمین] را در همه بخش‌های عمومی قرار دادند. شیوه مدیریت کشور توسط آن‌ها نوعی سرمایه‌داری خویشاوندی است که به طور ساده برای چهره‌های اپوزیسیون و تکنوکرات‌هایی که حتا در عصر مبارک مقداری قدرت داشتند، جایی باقی نمی‌گذارد.

آکونیکا: این در بدترین بحران اقتصادی دهه‌های اخیر رخ می‌دهد؟
سمیر امین: این بیش‌تر از بحران اقتصادی است. اسلام‌گراها فقط پاسخ‌های اولترالیبرالی به بحران داده‌اند: آن‌ها باند سرمایه‌داران بورژوازی را که دوستان مبارک بودند با بازرگانان ارتجاعی جایگزین کردند. به علاوه، هدف آن‌ها به طور ساده فروش دارایی‌های عمومی است. اخوان‌المسلمین مورد نفرت مصری‌های است، زیرا به همان سیاست‌های سلف خود ادامه می‌دهد.

آکونیکا: در مورد لایجه مالیه اسلامی احتمالاً بدتر از گذشته بود؟
سمیر امین: تعیین قیمت‌های مسخره برای دارایی‌هایی که میلیاردها دلار ارزش دارند دزدی است. این‌ها خصوصی‌سازی‌های متداولی که رژیم‌های ارتجاعی انجام می‌دهند، یعنی فروش دارایی‌ها به ارزش واقعی آن‌ها، نیست. این بیش از خصوصی‌سازی یک کلاهبرداری ناب است.

آکونیکا: مراحل یک سالی را که اخوان‌المسلمین در قدرت بود به خاطر داریممرسی پس از ۸ روز بلاتکلیفی برنده شد و سرانجام حذف حمدین صباحی ناصریست در دور اول. آیا در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠١٢ تقلب شد؟
سمیر امین: تقلب انتخاباتی گسترده‌ای وجود داشت. حمدین صباحی می‌توانست وارد دور دوم شود، اما سفارت ایالات متحده این را نمی‌خواست. ناظران اروپایی به همتایان دیپلماتیک آمریکایی خود گوش دادند و چشم خود را بر تقلب موجود بستند. به علاوه، پنج میلیون رأی صباحی به وضوح تمیز و بسیار باانگیزه بود. در سوی دیگر، پنج میلیون رأی مرسی از دون‌مایه‌ترین بخش جمعیت، که فاقد آگاهی سیاسی است، آمدرأی مردمی که حاضرند برای تکه‌ای نان یا لیوانی شیر خود را بفروشند.

آکونیکا: اما موافق هستید که سخت‌ترین برخوردها بین ریاست جمهوری و تظاهرکنندگان در نوامبر گذشته در پی فرمان ریاست جمهوری که قدرت مرسی را گسترش داد ، صورت گرفت؟
سمیر امین: مرسی چند هفته را با سخنرانی‌های عوام‌فریبانه گذراند، وعده داد به دیگر رقبای سیاسی گوش کند. بعد از آن، میزان دست‌نشاندگی رییس‌جمهور به کشورهای خلیج، که دور از دید سرنخ را در دست داشتند، به زودی معلوم شد. او ابزار صرف اراده مرشدمحمد بادی، رهبر معظم اخوان‌المسلمینشد.

آکونیکا: حمایت تاریخی از فلسطینی‌ها نیز بایگانی شده است؟
سمیر امین: اخوان‌المسلمین مصر، مانند کشورهای خلیج و قطر، از اسرائیل حمایت می‌کند. آن‌ها همیشه یک گفتمان ضدصهیونیستی را داشته ند، اما این فقط یک فریبکاری مدام است. امیر قطر، به عنوان مثال، در غیبت افکار عمومی کاملاً عادت به این دارد که یک چیز بگوید و خلاف آن را انجام دهد. اکنون مصر، مانند ارتجاعی‌ترین قدرت‌های غربی، از بدترین نوع اپوزیسیون در سوریه حمایت می‌کند. نتیجه نهایی این است که اکثر سلاح‌هایی که غرب در اخیار شورشیان قرار می‌دهد برای رسیدن به بدترین نتیجه در سوریه به کارگرفته می‌شوند.

آکونیکا: آیا مرسی به این دلیل از ایجاد یک «منطقه آزاد تجاری» در صحرای سینا، در جهت گسترش روابط اقتصادی با اسرائیل حمایت می‌کرد؟
سمیر امین: این زیان عظیمی برای مصر است. تأثیرات «منطقه آزاد تجاری» جدید، نه صنعتی شدن متصور منطقه، بلکه ارتکاب یک کلاهبرداری مالی عظیم است. این موجب تقویت مافیاهای کوچک و از بین رفتن دارایی‌های عمومی خواهد شد. سرانجام، اخوان‌المسلمین همه شرایط صندوق بین‌المللی پول را خواهد پذیرفت و طبق آن وام مورد انتظار به رغم این واقعیت که فساد و رسوایی مالی سراسر کشور را فرا گرفته است، تأیید خواهد شد.

آکونیکا: پس پذیرش قانون اساسی نوشته شده توسط اخوان‌المسلمین در دسامبر گذشته را چگونه می‌بینید؟
سمیر امین: این یک دیکتاتوری اکثریت است. اما، قضات نیرومندترین و در واقع بی‌سابقه‌ترین نبرد را علیه تصویب نتایح همه‌پرسی قانون اساسی انجام دادند. اما این روشن است که هدف نهایی «آزادی و عدالت» (حزب سیاسی اخوان‌المسلمین) ساختمان یک تئوکراسی طبق الگوی ایران است.

آکونیکا: در پایان، آیا از این یک‌سال ریاست جمهوری مرسی چیزی برای حفظ کردن مانده است؟
سمیر امین: لمپن پرولتاریا به آسانی فریب می‌خورد، و نتیجتاً هیچ چیز ار آشوبی که مرسی را سرنگون خواهد کرد، به دست نخواهد آورد. اما، تقسیم قدرتی که اخوان‌المسلمین با ارتش که در پشت صحنه و آماده مداخله است، مملو از ابهام است. پرسنل نظامی، به مثابه یک طبقه، فاسدندفسادی که با کمک آمریکا تضمین شده است، و با دقت از بخش‌های طبقات گوناگون تشکیل شده و به جریانان سیاسی که بسیاری از آن‌ها به اخوان‌السملمین و سلفی‌ها نردیکند، تقسیم شده است.

با این وصف، با انتخابات عادی، با یک دوره تدارک دمکراتیک، اخوان‌المسلمین شکست خواهد خورد. اما اگر این اتفاق نیافتد، اکتبر آینده یک فضای بیش‌تر سرکوب‌گر غالب خواهد شد و رأی‌گیری با تقلبات گسترده، مانند آن‌چه در مورد پیشین رخ داد، مخدوش خواهد شد.

http://www.opendemocracy.net/print/73796