کره شمالی: کره جنوبی بدنبال توافقی نیست و در مذاکرات سنگ اندازی میکند

20130726-133405.jpg
جمهوري دمكراتيك خلق كره – کره شمالی به کره جنوبی هشدار داده است که نیروهایی را که در مجتمع صنعتی تعطیل شده کیسانگ و تحت اداره مشترک دو کره، مستقر کرده است، به عقب بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری چینی شین هواٰ‌ مقامات پیونگ یانگ، روز پنج‌شنبه بعد از آن‌که نمایندگانی از دو کشور برای ششمین بار بر سر بازگشایی این مجتمع صنعتی با یکدیگر به گفتگو نشستند، این هشدار را صادر کردند.

مقامات دو طرف، تاکنون در رسیدن به هرگونه توافقی برای حل اختلافات برای بازگشایی کیسانگ، شکست خورده‌اند. مجتمع کیسانگ در منطقه مرز دو کره و در سمت خاک کره شمالی است که از ماه آوریل به تعلیق درآمده است.

کیم کی‌وونگ، رئیس هیات مذاکره کننده کره جنوبی در آغاز این مذاکرات گفت: «یک ضرب‌المثل هست که می‌گوید در مسیر این جاده، کوه‌ها و رودخانه‌های زیادی وجود دارد. این واقعیتی است که ما با آن مواجه هستیم.»

پاک چل-سو، نماینده هيئت مذاكره كننده کره شمالی نیز گفت: «ما همیشه، مذاکرات خود را با کلمات زیبا شروع می‌کنیم، ولی در پایان نتایج بدی دارد.»

در بحبوحه افزایش تنش‌ها با سئول، پیونگ یانگ، دسترسی به این مکان را در ماه آوریل مسدود کرده و 53 هزار نفر از کارکنان خود را از کیسانگ بیرون کشید. کره جنوبی نیز در سوم ماه می، نیروهای خود را از این منطقه خارج کرد.

کره جنوبی تاکید می‌کند که بسته شدن این مجتمع صنعتی، اقدامی یک جانبه از سوی کره شمالی بوده است. سئول از پیونگ یانگ می‌خواهد که یک تضمینی بدهد که بسته شدن این مجتمع بار دیگر تکرار نخواهد شد.
كره شمالي اما بستن اين مركز را نتيجه تهديدات آمريكا و كره جنوبي دانسته و آنها را به دخالت در امور داخلي اين كشور متهم كرد

این، کره شمالي استدلال می‌کند که اقدامات خصمانه و تهدیدات توسط کره جنوبی بویژه برگزاری رزمایش مشترک با امریکا، کره شمالی را وادار کرد که مجتمع کیسانگ را تعطیل کند.

منطقه کیسانگ، محل حضور 120 شرکت کره جنوبی بود که کارکنان آن از دو کره استخدام شده بودند.

به دنبال نشستی میان کیم دایی جونگ، رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ ایل، رئیس جمهوری کره شمالی که در سال 2000 برگزار شد، این مجتمع صنعتی، راه‌ندازی شد.

در همين حال رهبر کره شمالی در اظهاراتی اخير خود ضمن حمایت از تلاش‌های این کشور برای آغاز مذاکرات ۶ جانبه، خواستار برقراری صلح و ثبات در شبه جزیره کره شد.
به گزارش شینهوا، «لی یوآن چائو» معاون نخست وزیر چین که به منظور دیدار با مقامات کره شمالی به پیونگ یانگ سفر کرده است با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی گفت‌وگو کرد.

لی همچنین به منظور شرکت در مراسم یادبود جنگ کره 1950-1953 به این کشور رفته است.

دو طرف درباره روابط دوجانبه بین دو کشور با یکدیگر مذاکره کردند.

لی در این دیدار گفت: جنگ کره یادآور دختران و پسران کره ای و چینی است که برای دفاع از سرزمین مادری خود قربانی شدند.

لی افزود: روابط چین و کره شمالی وارد دوره جدیدی شده است که براساس گذشته و آمادگی برای آینده بنا شده است و پکن آماده همکاری با پیونگ یانگ برای تقویت اعتماد دوجانبه، ارتباطات، توسعه مبادلات و همکاری در زمینه های مختلف است.

چین از جمله متحدان کره شمالی و مهمترین شریک اقتصادی این کشور است.

رهبر کره شمالی که از زمان روی کار آمدن با هیچ مقام بلند پایه کشور دیگری دیدار و گفت‌وگو نداشته است به معاون نخست وزیر چین گفت: مردم کره شمالی و چین اسطوره‌هایی که در جنگ کره قربانی شدند را فراموش نمی کنند.

وی گفت: کره شمالی قصد دارد اقتصاد و زندگی مردم خود را بهبود بخشد که این مهم نیازمند محیطی آرام است.

رهبر کره شمالی همچنین گفت: کره شمالی از تلاشهای چین برای آغاز مذاکرات 6 جانبه حمایت کرد و خواستار این شد که همه کشورهای طرف مذاکرات از صلح و ثبات در منطقه حمایت کنند.