بازداشت مرسی به اتهام جاسوسی، قتل پلیس های مصری و فرار از زندان

1392042616323118850753

قاضی تحقیقات درباره پرونده «محمد مرسی» رئیس جمهوری مخلوع مصر، حکم ۱۵ روز حبس را برای مرسی به اتهام همکاری با جنبش حماس برای انجام اقدامات تخریبی، صادر کرد.

به گزارش روزنامه «الیوم السابع»، «حسن سمیر» قاضی دادگاه استیناف قاهره پس از بازجویی و تفهیم اتهامات درخصوص جنایات مرتکب شده، مرسی را به 15 روز حبس تحقیقاتی محکوم کرد.

بر اساس قوانین مصر میتوان یک نفر را تنها 2 بار هر بار 15 روز به حبس موقت تخقیقاتی فرستاد.

مرسی به لیستی از اتهامات از جمله همکاری با جنبش حماس برای انجام اقدامات خصمانه در کشور و جاسوسی برای این جنبش، و نیز حمله به تاسیسات و مراکز نیروهای پلیس، سربازان و ارتش متهم شده است.

مرسی همچنین متهم است به ساختمان زندان «وادی النطرون» حمله کرده و آنجا را به آتش کشیده است و شماری از زندانیان این زندان را فراری داده و خود نیز فرار کرده است.

رئیس جمهور مخلوع مصر همچنین متهم است با حمله به دفاتر این زندان، اسناد و مدارک آن را از بین برده و اقدام به قتل و ربودن عمدی تعدادی از زندانیان، افسران و سربازان این زندان کرده است.

قاضی تحقیق همچنین دادستان کل را مکلف کرده است تا از برخی شاهدان در چارچوب آیین دادرسی بازجویی بعمل آورد.

مشاور حسن سمیر تصریح کرد، رسانه های مصری بایستی ملزم به خودداری از نشر اطلاعاتی در زمینه این پرونده شده و برای حفظ روند محرمانه بودن این پرونده و سلامت امنیت ملی کشور، فقط به اخبار صادره از دادستانی بسنده کنند.

اخوان المسلمین اتهامات وارده را رد کردند و بازداشت رسمی 15 روزه مرسی را مانند انتقام گیری رژیم گذشته از وی توصیف کردند

جهاد الحداد سخنگوی اخوان المسلمین در این باره گفت که ما این مساله را جدی نگرفته ایم و به اعتراض های خود در خیابان ها ادامه خواهیم داد. در واقع ما معتقدیم که بیشتر مردم می دانند که نمایندگان نظام فعلی چه کسانی هستند و درک می کنند که دولت مبارک با قدرت به حاکمیت بازگشته است.
در همین حال خبرگزاری آمریکایی یونایتدپرس اینترنشنال گزارش داد که حماس بازداشت مرسی را به اتهام جاسوسی نقطه سیاهی در تاریخ دستگاه قضایی مصر خواند.
حماس هر گونه نقش در یورش به زندان مصر و یا دخالت در امور داخلی این کشور را تکذیب کرد.
صلاح البردویل سخنگوی رسمی حماس به یونایتدپرس گفت که این رفتار سیاسی از مقام های مصری بعید است.
حسن سمیر قاضی تحقیق از دادگاه تجدید نظر قاهره امروز جمعه دستور بازداشت 15 روزه محمد مرسی را به اتهام تلاش و جاسوسی با جنبش حماس برای انجام عملیات خصمانه علیه مصر و حمله به مقر پلیس و افسران وسربازان و یورش به زندان مصر و تخریب ساختمان آن و آتش زدن عمدی زندان وادی النطرون و کمک به زندانیان برای فرار از زندان و فرار شخصی وی از زندان صادر کرد.